YANLIŞ YAPTIK!

 

‘’Oğlum hadi artık şu derslerini yap, daha kitabını okuyacaksın’’.

‘’Oğlumuz doktor, mühendis, öğretmen vb. olacak değil mi oğlum?’’

‘’Boş oturma kızım sadece 4 saat çalıştın bak Hasan günde 6 saat çalışıyormuş’’.

‘’Tabii tabii, en iyi matematikçi kimse çocuğun ondan alsın derslerini’’.

‘’Kızım kendi derslerin bittiyse kardeşini de fizik çalıştırsana’’.

‘’Oğlum bugünkü sınavından kaç aldın umarım 85 in aşağısında almamışsındır’’.

vb gibi daha nice örneklerin sıralanabileceğı ,ailelerin çocuklarının sadece derslerine, zekasına ve eğitimine odaklanıp buraya efor sarf edip diğer gerçeklikleri unutması. Bunlar tabiiki de dozunda olunca güzel ve yararlı şeylerdir. Fakat dozunda değil ki.

Sonra okumuş ama adam olamamış diyor insanlar birbirine , çünkü öğretilmedi. Yani kız ve erkek çocuğuna sevgiyi, saygıyı, merhameti, dürüstlüğü, doğruluğu, vicdanı, yardımı , kimseye zarar vermemeyi, duyarlı olmayı, adaletli olmayı, empatiyi öğretmelisin. Bir anne baba olarak derslerin notların peşinde bu kadar koşarken çocuğuna bunları vermeyi unutmamalısın. Unutursan bugün o meslek sahibi kişiler bencil  sadece kendini düşünüyor, karşı tarafa zarar veriyor ve buna karşılık vicdanı sızlamıyor, duyarlı ve dürüst değil olamıyor, yardım edemiyor, adil davranamıyor gibi sıranalabilecek bir sürü uygun olmayan duygu ve davranışlara sahip. Ve sonuç yaşı kaç olursa olsun tehlikeli meslek sahibi yetişkinler.

Bu sebeple yukarıda sıralanan bu değerli kavramlara ebeveyn olarak öncelikle sen değer vermelisin, bunları öğretmelisin ki , senden sonra gelecek olanlarda bunları öğrenmiş, bunlara değer vermiş ve öğretebilen kişi olmuş olsun.