Hamilelikte Panik Atak

 Panik atak bir tür kaygı (anksiyete) bozukluğudur. Panik atak yaşayan biri nefes darlığı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, uyuşma ve karıncalanma gibi semptomlar yaşayarak öleceğini, delireceğini, beyin felci geçireceğini, kontrolünü kaybedeceğini, öleceği korkusunu hissetmektedir.

Panik atak yaşayan kişi sadece kendi bireyselliğinde bile bu kadar sorunlar yaşarken üstüne bir de hamilelik süreci eklenirse panik atak yaşayan anne daha çok olumsuz düşünce ve duygulara bulaşacaktır. Hamilelik süreciyle ilgili bu seferde ‘’ya bebeğime zarar verirsem’’, ‘’ya bebeğime kötü bir şey olursa’’, ’’eğer bebeğime kötü bir sey olursa kendimi asla affetmem’’ gibi annenin suçluluk  ve sorumluluk duyguları oluşabilir. Hamilelik süreci anneler için en keyifli süreçlerden biridir fakat ne yazık ki bazı kadınlarımızhamilelik süreciniyaşadıkları panik ataklar sebebiyle çok ta kolay ve huzurlu atlatamıyorlar.

Hamilelik öncesinde (daha önceden) panik atak yaşayan annelerin hamilelikte panik atak yaşama olasılıkları diğerlerine göre daha yüksek.
Panik atağa başında müdaheleetmek çok daha kolaydır. Bu sebeple yaşam kaliteni bozan sorununu halletmek için bekleme ve erteleme.