ÇANTA ADAYI TANITIMA BİLE GELMEDİ

Her seçim dönemi alışık olduğumuz AK Parti’de bu Milletvekilliği seçimlerinde de aday çokluğu yaşanırken, çanta adaylarının da ortaya çıktığı gözlendi.

Çantasını alan adaylar doğum yeri Bilecik’in bir ilçesidir, köyüdür veya eşi Bileciklidir, dayısı, eniştesi Bileciklidir, yani bir akraba kanalı ile Bilecik bağlantısı bulurlar. Yıllar önce ayrılmış, gurbette çalışmış, Bilecik’e hiç gelmemiş sadece varsa büyüklerini bayramdan bayrama  gelip ziyaret etmiş, aracı ile geçtiği Bilecik’in ne sorunundan haberdardır, ne de yaşayış biçiminden ama her nedense bu kişiler seçim zamanları Bilecikli olduklarını hatırlarlar.


AK Parti genel merkezinde üst mevkilerden tanıdıkları varsa girerler devreye adaylık koparmak için isimlerini öne çıkarırlar. Bilecik’te adı sanı tanınmamış sarı çizmeli Mehmet ağanın yeğeni yüzü bile tanınmayan bir aday alır eline çantayı gelir Bilecik'e ben AK Parti Milletvekili aday adayıyım veya Belediye Başkanı aday adayıyım der. Herkes hoş geldin sefa getirdin der der de sonrası üç beş gün gezerler Bilecik’te adaylık koparabilirlerse koparırlar yoksa bir daha diğer seçime kadar ne adları, nede kendileri görünür bu  sevimli ilimizde. Bunları Bilecik her seçim döneminde yaşadı ve gördü. Şimdi isim isim yazıp kimseyi rencide etmek istemem. Son vakamızda AK Parti Milletvekili aday adaylığını Ankara’ya yaptığını duyduğumuz Diş Doktoru Hayriye Zümrüt Demir Yengemiz. Kendisi Söğüt gelini oluyormuş. Ankara'dan Bilecik Milletvekilliği aday adaylığı için başvurmuş. Bilecik’ten aday olacak, Bilecik Milletvekili olacakmış ama hanımefendi henüz daha Bilecik'e teşrif bile etmedi. Bilecik'i sorsak ilçelerinin ismini bilirmi bilmem ama yollarını bilmediğine eminim belkide bilerek hiç gelmedi belki kayınvalidesini görmeye Söğüt’e gelmiştir. Hanımefendiyi tanımıyoruz, kimseninde günahına girmiyoruz ama AK Parti’de eline çantasını alıp seçim dönemlerinde ilimize yolu düşen adaylara alışık olduğumuz için bu hanımefendinin de Bilecik'e hiç gelmemesi özellikle aday adayı olan 10 arkadaşın önceki akşam Kültür ve Kongre Merkezi’nde partililerin huzuruna çıkarak kendilerini tanıtmaya çalışması bazıları için ilk kez de olsa partilileri ile teşkilatlarına dokunma imkanı bulmalarının yanında boş kalan koltuk dikkatimizi çekerken Ankara’da Doktorluk yaptığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile yakınlığı olduğu iddia edilen Diş Doktoru Hayriye Zümrüt Demir’in ise ayağının ağrıdığı için tanıtım toplantısına gelmediğini iletmesi hem salondakilerde hem de bende şaşkınlık yarattı.


İddia buya olurda birde gerçekten Emine Erdoğan hanımefendi ile arası iyi ise birde adaylık koparırsa bakın siz işin durumuna. Hiç gelmeden Bilecik Milletvekili oluvermiş. Bu il yaşamadı mı bunları, hiç tanımadığı ilk kez seçim zamanı gördüğü yüzleri vekil yapmadı mı, hastanede yatan arkadaşı milletvekili seçmedi mi? “Rahşan ablayı tanıyorum” diyerek gelip buraya vekil olmadılar mı, nerede bu arkadaşlar göreniniz varsa benden de bir selam gönderiniz. Artık Bilecik seçmeni gözünü açtı kendisine dokunabileceği, derdi, sıkıntısı olduğunda 7 /24 demeden telefon açıp kendisine ulaşabileceği, danışmanlar aracılığı ile değil bizzat muhatap olabileceği, vatandaşlar ile iç içe olan vekili Meclis’e göndermek istiyor. Bu son söylediğim tüm partiler için geçerli. İnşallah AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Bilecik'e henüz hiç gelmeyen doktor Hayriye Zümrüt hanımefendi teşrif eder de kendisini tanıma fırsatı buluruz en azından hanımefendinin Bilecik AK Parti İl Başkanlığı’ndan öz geçmişine ulaştık onu bari yazalım da uzaktanda olsa kendisi hakkında bilgi sahibi olalım.


Hayriye Zümrüt Demir kimdir? 

1974 yılında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun oldum. Mesleki kariyer için iki sene İngiltere'de çalıştım. Sağlık Bakanlığı'nın çeşitli hastanelerinde görev yaptım ve emekli oldum. Keçiören'de genel maksatlı poliklinik çalıştırdım. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Bankacılık önlisans ve İşletme Fakültesini birincilikle bitirdim. Sayın Emine Erdoğan'ın çağrısı ile hazırladığım dosyayı evine götürüp verdim. Saha çalışmalarıma devam ettim. Eşim Sosyolog İbrahim Demir, 700 yıllık Söğüt'lü bir aileye mensuptur. Eşimin ailesi Demokrat Parti kökenli olup Celal Bayar ve Adnan Menderes Söğüt'e geldiklerinde kayınpederim Ahmet Demir'le görüşürlerdi.  Eşim İbrahim Demir, DYP Genel Merkez kurucularındandır. 80 darbesinden sonra ülkemizin en zor günlerinde Bilecik Milletvekili adayı oldu. En çok oy almasına rağmen parti bölge barajını geçemedi. Zamanın Bilecik Valisi Refik Öztürk, Söğüt Kaymakamı Turhan Tan ve Mehmet Kahraman ile yakın işbirliği yaparak Söğüt Seramik'in kurulmasını Bilecik Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulmasını, Bozüyük Belediye Başkanı Cemalettin Köklü ile çalışarak Bozüyük'te sanayinin gelişmesini sağlamıştır.