banner566
banner401
banner422
 Ashab-ı Kehf Hangi Devirde Uyudu 

Suriye Piskoposu Jean de Sarag, miladi 528 tarihinde Ashab-ı Kehf olayını ayrıntılı bir şekilde yazdı. Halk arasından destanlaşan bu olay, GregorydüLoz tarafından Süryanice’denLatince’ye tercüme edildi. Roma imparatoru, Mısır’dan sonra Filistin bölgesini hakimiyeti altına aldı. İmparator burayı tayin ettiği valilerle yönetiyordu. 57 yıl hakimiyetini devam ettiren Roma imparatoru Sezar Augustus, Filistin bölgesinde yaşayan Yahudilein idaresini aslen Filistinli olanHerod’a verdi. Kral Herod M.Ö. 73 ve M.S. 4 yılları arasında Yahudiler üzerinde hakimiyet kurdu. Bu kral tarihte Yahudi kanı dökmekle meşhur oldu. İmparator Sezar Augustu’un saltanatının 43. yılında ve Kral Herod’un devrinde İsa (as) dünyaya geldi. 

Aynı yılda Roma senatosu HakimCyrenius’u Yahudilerden vergi toplamak üzere Filistin’e gönderdi. Bu arada Yahudiler hükümete baş kaldırarak krala vergi vermenin ve insanları tanrı kabul etmenin doğru olmadığını açıkça ifade ediyorlardı. Kral Herod ve Hakim Cyrenius vergi toplamak adına çok fazla Yahudi kanı döktü. Ayrıca Yahudi mallarına el koyarak mabetlerine Sezar Augustus’un heykelini dikti ve ona tapmalarını emretti. Hazreti İsa (as) doğdu. Yeni doğan Hazreti İsa (as) beşikte konuşarak mucizeler gösteriyordu. Bu çocuğun peygamber olacağı düşünülerek ona saygı gösteriliyor ve onu görmek için ziyaretçiler geliyordu. Romalı HakimLonginus, Hazreti İsa (as) ve gösterdiği mucizeler hakkında Sezar Augustus’a haber verdi. Sezar’ın talimatı üzerine Kral Herod çocuğu aratmaya başladı. Bu sırada Hz İsa (as) iki yaşındaydı. Annesi Meryem çocuğun başına bir musibet geleceğini düşünerek Hz. İsa (as) ile Mısır’a kaçtı ve orada iki yıl kaldı. 

Krallığın geleceği için çocuğun tehlike olacağını düşünen Herod, Kudüs ve civarında doğan 0-2 yaş arası çocukların tamamını toplatarak öldürttü. Bu olaydan iki yıl sonra Herod 70 yaşında iken öldü. İmparator Sezar Augustus’un ölümünden sonra Tiberius başa geçti ve iktidarının 14. yılında Plate’yi Yahudilere vali olarak gönderdi. Krallığa ise çocuk katili Herod’un oğlu Herod Antipas tayin edildi. Bu kral miladi 24-40 yılları arasında hüküm sürdü. Hz. İsa 30 yaşında Hristiyanlığı tebliğ etmeğe başladı. Yahudilerin kötü ahlakını ve yaptıkları yanlışlıklarını anlattı. Bu durumda hahamlar, Romalı müşriklere yaranmak için Hz. İsa (as) aleyhine çalıştı. İsa’nın (as) anlattıklarından rahatsız olan hahamlar onu devrin valisiPlatus’a şikayet ettiler. İsa’nın (as) halkı valiye vergi vermemeye ve isyana teşvik ettiğini iddia ettiler. Platus Hz. İsa’nın Galile’li olduğunu düşünerek onu Herod’a gönderdi. Herod Hz. İsa’yı suçsuz bularak Platus’a iade etti. Platus, Hz. İsa’nın suçsuzluğunu kabul ederek serbest bırakmak istedi. Yahudiler haça onu ger diye bağırdılar. Bunun üzerine Platus, Hz. İsa’yı Yahudilerin isteğine bıraktı. Yahudiler vali PoncePlatus’tan tutuklama emri çıkardılar. Onlarda Hz. İsa’yı Yahudi Sanhedrin’e teslim ettiler. Yahudiler Hz. İsa’yı asmak istediler fakat asmadılar. Hz. İsa’ya benzeyen Yahudi İskaryot’u suçladılar ve onu yargılayarak çarmıha gerdiler. Yahudiler çarmıha germek istediklerinde Hz. İsa 33 yaşında idi. 

Roma imparatorluğu Avrupa, Afrika ve Asya’da hakimiyetini sağlamıştı. İdaresi altında tuttuğu eyaletleri ırkına, diğer bir ifade ile milletline ihanet eden valiler tarafından yönetiyordu. Bu eyaletlerden biri Kapadokya idi. Arabisos ,Kapadokya eyaletine bağlı olduğundan bu eyalet valisi tarafından idare ediliyordu. Ashab-ıKehf, Roma imparatoruna karşı değil. Ona bağlı bölgenin valisine karşı mücadele etti. Sezar Neron, miladi 54- 8 yılları arasında imparatorluk yaptı. Hıristiyanlığı yasakladı ve Hıristiyan olanları ölüm cezasına çarptırdı. Kendisi putperest olduğundan Hıristiyanlığa karşı çıktı. Kapadokya’ya bağlı (Kral) Dakyanus’ta putperest olduğundan Hıristiyanlığa şiddetle karşıydı. Tevhid inancında olanları işkence ile öldürtüyordu. Sezar Neron döneminde valilik yapan Dakyanus Allah’a inanan ve putlara tapmayan Ashab-ı Kehf’i cezalandırmak istedi. Yani 60 – 68 yılları arasında bu gençler Hıristiyanlığı kabul etmiş olduklarından Neron’un valisi Dakyanus’un putlara tapma emrine boyun eğmediler. Böylece onlar 65 – 68 yılları arasında mağarada uykuya daldılar. Kral Konstantin, İznik şehrinde ruhani meclisi toplayarak İncilin dört çeşidi dışında kalan nüshalarını yaktırdı ve 325 yılında Hıristiyanlığı Roma imparatorluğunun resmi dini ilanetti. Ashab-ı Kehf, 370-375 yılları arasında uyandı.331 İmparator Valentianus (364-375) Hıristiyanlığı devletin tek dini olarak kabul etti. Efsus şehrine de iyi bir Hıristiyan olan Teodus’ü kral olarak tayin etti. Valentianus gibi Hıristiyan olan Teodus Hıristiyanlığı yaymaya çalıştı ve Hıristiyan olanları korudu. Nitekim Ashab-ı Kehf309 yıl sonra uyandığındabu Hıristiyan vali bulunuyordu.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner503

banner620

banner390

banner510

banner653