BİLECİK Haberleri Tümü

“ÖĞRENCİLER EMİN ELLERDE”

   

    Gökay Şimşek

    Üçöğün Catering Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Dural, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nin yıllık yemek ihalesini aldıklarını belirterek; “Öğrenciler emin ellerde” dedi.
    Emlak sektörünün tanınmış ismi Ömer Faruk Çelik ve Kuveytli yatırım şirketi Murabahat'ın ortaklığında, gücüne güç katarak yatırımlarına her geçen gün bir yenisini daha ekleyen Üçöğün Catering Hizmetleri A.Ş. Bilecik lokasyonunda da hızla büyümeye devam ediyor.
    Bilecik'te seramik sektörünün öncü isimlerinden Seranit Granit A.Ş, Kağıt ve Ambalaj sektöründe hizmet veren Marmara Kağıt A.Ş. gibi firmalara yemek hizmeti sağlayan Üçöğün Catering, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nin yıllık 600.000 yemeklik ihalesini kazandı.
“SEKTÖRDE BÜYÜMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”
    İhale sürecinin ardından öğrencilere müjdeyi veren Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Dural; “Öğrencilerimiz artık Bilecik'te emin ellerde. İstanbul, Denizli, Ankara, Bilecik ve Eskişehir'de hizmet veren şirketimizle birlikte öğrencilerin yemek sorununu büyük ölçüde çözmüş olacağız.
    Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi öğrencileri artık gönül rahatlığıyla yemek yiyebilecekler. Üçöğün Catering, insan sağlığına ve işine verdiği değerle, sektöründe öncü kurumlarda profesyonel yemek hizmeti sunmaktadır. Öğrencilerimiz için en leziz tatları, en kaliteli sunumla bir araya getirerek beğenilerini kazanacağımıza inanıyoruz” dedi.
    Faruk Dural; “Ülkemizdeki ekonomik gelişmelere bağlı olarak sektörde her geçen gün daha da büyümeye devam edeceğiz.” diyerek yeni projelerle anılmaya devam edeceklerinin sinyalini verdi.
“TÜM HAZIRLIKLARIMIZI TAMAMLADIK”
    2 Ocak 2017 tarihinden itibaren Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nde hizmet vermeye başlayacaklarını belirten, Üçöğün Catering Hizmetleri A.Ş. Bilecik Fabrika Müdürü Şeref Parlak; “Yıllık 600.000 yemek ihalesini kazanmamızın ardından Üniversite yönetimi ile sözleşmemizi imzaladık. Gereken tüm hazırlıklarımızı tamamladık.” dedi.
    Bilecik'te 1200 m2'lik yeni bir mutfak kurduklarını belirten Fabrika Müdürü Parlak; “Hazırlık sürecimize yaz başında zaten başlamıştık. Yeni sezona hızlı bir giriş yapabilmek adına 1200 m2'lik yeni bir mutfak inşa ettik. Yeni fabrikamızda sıfır tolerans yaklaşımımızla hijyen ve kaliteden  ödün vermeden, 'Üçöğün' adına ve kalitesine yakışır bir hizmet sunmayı hedefliyoruz. 12.000 kişilik üretim kapasitesine sahip fabrikamızda, lezzetin esas olduğu üretimimiz, kendi alanında deneyim sahibi ve standardı yüksek aşçılarımız tarafından gerçekleştirilmektedir” dedi.
    Bilecik Fabrika Müdürü Şeref Parlak, Bilecik'te kaliteden ödün vermeden büyümeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.   

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz