banner716
banner401
banner422
Memleket Partisi Bilecik

Vatan şairimiz Namık Kemal, 133 yıl önce 2 Aralık 1888 tarihinde hayata gözlerini kapadı.

Vatan şairimizi ölüm yıldönümünde geride bıraktığı eserleri ile anmak istiyorum.

“Sanat toplum içindir” anlayışını benimseyen Namık Kemal, Tanzimat Edebiyatı döneminin “en coşkulu” olarak değerlendirilen şairlerindendir. Namık Kemal eserlerinde vatan ve hürriyetten sıklıkla söz etmiştir. Özellikle “Hürriyet Kasidesi”nden bahsetmek istiyorum ki bu şiir Mustafa Kemal Atatürk’ün de ta lise yıllarında dikkatini çeken ve milliyetçi bir kişiliğinin oluşmasında büyük önem arz eden bir şiirdir.

Mustafa Kemal Atatürk, Manastır İdadisi’nde öğrenim görmekteyken o zamanlar yakın arkadaşı olan Ömer Naci Bey sayesinde Namık Kemal’i tanır.

Ömer Naci Bey, edebiyata meraklı ve Nâmık Kemal’e hayran bir kişiliktir. Ömer Naci Bey, bir gün Mustafa Kemal Atatürk’ten okumak için kitaplar ister ve kendisine hep fen kitapları uzatması üzerine: "Bunlar, ders kitabı... O hâlde, ben sana vereyim" diyerek, çeşitli şiirler ve tiyatro eserleri getirir. Mustafa Kemal, bunları karıştırırken kâğıtlarda, el yazısı ile yazılmış ve Nâmık Kemal imzalı şu mısralar dikkatini çeker:

“Vücûdun kim hamir-i mâyesi hâk-i vatandandır;
Ne gam râh-ı vatanda hâk olursa cevr ü mihnetten.
Hakir olduysa millet şânına noksan gelir sanma;
Yere düşmekle cevher sakıt olmaz kadr ü kıymetten.
Muini zâlimin dünyâda erbâb-ı denâ’ettir.
Köpektir zevk alan sayyâd-ı bi-insâfa hizmetten”

Bilhassa şu beyitlerin kendisini çok etkilediğini, daha sonra zaman zaman dile getirmiştir:

“Felek her türlü esbâb-ı cefâsın toplasın gelsin;
Dönersem kahbeyim millet yolunda bir azimetten.
Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini,
Yoğ-imiş kurtaracak bahtı kara mâderini.
Merkez-i hâke atsalar da bizi;
Kürre-i arzı patlatır çıkarız.”

Yine Mustafa Kemal Atatürk’ün okul arkadaşlarından biri olan Ali Fuat Cebesoy ise hatıralarında bu konu hakkında şunları söyler:

"Mustafa Kemal’in bir gece vakti yanıma gelerek, Kemal'in Vatan Kasidesi'nin teksir edilmiş bir nüshasını ‘Fuat kardeşim bunu ezberleyelim’ diye bana verirken, yavaş bir sesle fakat büyük bir heyecanla okuduğu:

‘Felek her türlü esbâb-ı cefâsın toplasın gelsin
Dönersem kahbeyim millet yolunda bir azimetten’ mısralarını nasıl unutabilirim."

Namık Kemal, şiirlerinde hürriyet olgusunu işleyen vatan şairimiz olmakla birlikte ilk edebi romanımız olan “İntibah”ın da yazarıdır.

Atamız gibi benim de Namık Kemal’i tanımam lise yıllarıma dayanır. İlk edebi romanımız İntibah’ı okuyarak tanışmıştım vatan şairimiz ile. O dönemin şairlerine kıyasla duru ve akıcı bir dil kullanması en çok dikkatimi çeken özelliklerinden biriydi. Romanı yalnızca lise yıllarımda değil geçtiğimiz ay yeniden okuduğumda da aynı hayranlığı hissettim.

Tanzimat Döneminde yazılan bir çok eseri okuduğumda mutlaka bir sözlük yardımı alırken aynı dönemde oldukça açık, net ve anlaşılır bir Türkçe ile ilk edebi romanımızı yazan vatan şairimize hayran kalmamak elde değil.Bu noktada genç arkadaşlara şiddetle Namık Kemal’in başta İntibah romanı olmak üzere tüm eserlerini okumalarını tavsiye ediyorum.

“Bu dünyadan bir de Namık Kemal geçti” diyerek Türk edebiyatımızın en önemli isimlerinden biri olan vatan şairimizi vefatının 133. yılında saygı ile anıyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503