TARİH ŞERİDİ PROJESİ BELEDİYEYE ÖDÜL GETİRDİ

TARİH ŞERİDİ PROJESİ BELEDİYEYE ÖDÜL GETİRDİ            Türkiye'nin en prestijli yerel yönetim ödülü olan Altın Karınca Ödüllerinde; Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi Projesi ile Bilecik Belediyesi ödüle layık görüldü.


 

            Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu yıl 6'ncısı gerçekleştirilen “Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri”  Beşiktaş'ta düzenlenen organizasyonda sahiplerini buldu. Belediyelerin uyguladığı başarılı projeleri ödüllendirerek iyi uygulama örneklerinin tanıtılmasını ve yaygınlaştırılmasını amaçlayan yarışmaya,  yüzlerce belediye birbirinden başarılı projelerle  katıldı. 


           

            8 farklı kategoride 88 ödülün verildiği Altın Karınca Belediyecilik Ödüllerinde  Bilecik Belediyesi de hazırladığı örnek proje ile ödüle layık görüldü.

              Osmanlı tarihine ışık tutan  "Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi Projesi" ile Kültür - Sanat kategorisinde ödül alan Bilecik Belediyesi, hazırladığı proje ile gençlerin tarihi ile bağ kurmasında önemli bir eğitim programını da üstlendi.


 

BELEDİYE BAŞKANI SELİM YAĞCI:

 

''BÜYÜK ÖNEM VERDİĞİMİZ PROJE İLE ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜK''

 

            Belediye Başkanı  Selim Yağcı, alınan ödül hakkında yaptığı değerlendirmede, Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi Projesinin  Bilecik’in tarihinin gelecek nesillere aktarılması ve gençlerin tarihiyle aralarında sıkı bir bağ oluşturabilmesi amacıyla hazırlanan bir proje olduğunu belirtti.

Osmanlı Padişahlarının Tarih Şeridi adı altında , özvatanları Bilecik’te dedeleri Şeyh Edebali huzurunda buluştuğu anlayışını simgelize eden bir proje ile ödüle  layık görüldüklerini kaydeden Belediye Başkanı Selim Yağcı, şunları söyledi:                '' 36 tane Osmanlı Padişahının hayat hikayesinin anlatıldığı yaklaşık 6 bin metrekarelik bir alan üzerinde hayat bulan eser, her padişahımızın kendi dönemlerine ilişkin olarak yapmış olduğu eserlerin görsel olarak sergilendiği bir yapıt. Aynı zamanda tarih şeridi girişinde 3 boyutlu bir sinema ile Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun fethinin anlatıldığı, çok özel mekanlara sahip. Bu eser aynı zamanda bir eğitim ve mensubiyet projesidir. Padişahların  kendi seslerinden çocuklara kendi hayatlarını anlatıyor olmasının çocukların tarihi ile yakınlık kurmasında büyük öneme sahip olduğunu belirten Başkan Yağcı,” Bu şekilde onlarla aralarındaki manevi bağı ortaya koyuyorlar. Aynı zamanda bir eğitim projesi, maalesef bizim en fazla bilmemiz gereken ama en az öğrendiğimiz konu tarihimiz ve yalın tarihimiz. Osmanlı tarihine kısa ve özet bir bakışı sergileyerek Marmara Belediyeler Birliği gibi çok köklü bir kurumda dereceye girmesi, takdir alması, bizleri de mutlu ediyor” dedi.


 

            Belediye Başkanımız Selim Yağcı, şehrimiz ve çalışmalarımız için son derece önemli olan ödülünü; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin elinden aldı.


Haberler