YOLLAR HARAP

Bilecik ve çevrelerinde bulunan taş ocaklarının ormana ve yollara verdiği tahribat vatandaşların tepkisine neden oluyor.Kıymet Aslan

“Toprağı seramik, yaprağı ipek, taşı mermer” dediğimiz ilimizde, duyarsız mermer ocağı sahiplerinin ormanlara, çevreye ve yollara verdiği zararlar devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde TSO’da düzenlenen “Marka Şehir Bilecik” toplantısında MHP Milletvekili Bahattin Şeker, çıkışı ile doğaya zarar veren mermercileri gündeme getirmişti. Tutulacak bir helikopter ile ilimiz etrafında gezilmesi durumunda gerçeklerin gün yüzüne çıkacağı belirten Şeker’e mermercilerden cevap gelmiş ve Bilecik ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan sektörün mermerciler olduğu belirtilmişti.

Daha bu polemik soğumadan Gölpazarı’nın Şahinler ve Kasımlar Köyleri arasındaki yolda, bir mermer ocağından çıkan TIR’ın yolları nasıl harap ettiği gözler önüne serildi.

“Taş ocakları çevreye zarar veriyordu, şimdi birde yollarımızı bozuyor.” diyerek tepki gösteren vatandaşlar gazetemize yaptıkları açıklamada, Bilecik ve çevre ilçelerde bulunan taş ocaklarından çıkarılan taşların, kamyonlar ve TIR’lar ile çeşitli noktalara taşınması sırasında yollara ağır tahribat verildiğini ve köylerinin toz duman altında kaldığını söylediler. Köylüler, “Yollarımızın hali ortada. Yaz günü toz, kış günü çamurdan sıkıntı yaşıyoruz. Burada biz sıkıntı yaşadığımız gibi, yolu kullanan misafir araçlar da aynı sıkıntıyı yaşıyor. Bu yolu kullanan araçların toz bulutu içinde seyir halinde olması Gölpazarı için hiç de iyi bir tablo değil. Bu durum Gölpazarı’nın turizmini de baltalıyor. Başta Sayın Milletvekillerimizden, Valimizden ve İl Genel Meclis üyelerimizden bu konuya bir çare bulmalarını istiyoruz. Ayrıca bu taş ocaklarının denetimini kim yapıyor? Böyle bir denetim olsa, bu taş ocaklarının çalışılmasına müsaade edilmez. Sürekli dinamit atılıyor. İnsan korkuyor. Hem korku, hem toz, hem çamur, hem de duman. İnsan bunlara ne kadar dayanabilir. Bir an önce bu konuya çözüm bulunmasını istiyoruz. Ocaktan mermer taşıyan kamyonlar, saçtıkları toz bulutları sebebiyle bahçelerimizdeki ürünlerimize de zarar veriyor. Yollarımızın her yıl onarımı yapılıyor ama kısa sürede ağır TIR’ların verdiği hasar yüzünden kullanılmaz hale geliyor.” diyerek tepkilerini dile getirdiler. Köy sakinleri, ya tonaja bir sınırlama getirilmesini ya da yolların altyapısının güçlendirilmesini isteyerek yetkilileri göreve çağırdılar.

Haberler