OSMANELİ OSB CANLANIYOR

Yeni ferforje fabrikası test üretimine başladı…2 yıl öncesine kadar boş duran Osmaneli Organize Sanayi Bölgesi, Marmara’da faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının fabrikalarıyla dolmaya başladı. Bunlardan biri olan Gebze merkezli ferforje firması Müsellimoğlu, geçen sene geldikleri Osmaneli OSB’de kurulumunu tamamladı ve test üretimine başladı. 3500m2 kapalı alan üzerine kurulu fabrikanın yöneticilerinden Volkan Yücel, ilk aşamada 30 kişiye istihdam sağlayacaklarını, yılbaşına kadar ise bu sayıyı 50 kişiye çıkaracaklarını söyledi. Yücel, ilimizde karşılaştıkları en önemli sorunun ise çalışacak eleman bulmakta yaşadıkları zorluk olduğunu söyledi.

 “Osmaneli’nin konumu çok önemli”

Haldun Müsellimoğlu'na ait ferforje fabrikasının yöneticilerinden Volkan Yücel, yeni fabrikalarını Bilecik’e kurmalarının sebebini şöyle açıkladı:

“Yönetimimiz, yaptığı araştırmaların ardından Bilecik’e yatırım yapmayı uygun gördü. İstanbul ve Kocaeli’nin şartları geçmişten günümüze çok değişti. Maliyetler arttı. Ayak uydurmak için bir takım iyileştirmeler yapmak gerekiyordu. Bunun için Osmaneli’yi seçtik. Osmaneli’nin konumu çok önemli. Hem hammaddeye ulaşmamız, hem de ürettiğimiz ürünü nihai tüketiciye ulaştırmamız için uygun bir nokta diyebiliriz burası için. Eskişehir, Bursa, İstanbul, Ankara’ya yakınlığından dolayı burayı tercih ettik.

“En büyük sıkıntımız işgücü”

 Ferforje imalatının yanı sıra, otomotiv yan sanayine de çalıştıklarını belirten Yücel, ağır sanayiyi bölgeye getirmeye çalıştıklarını söyledi. OSB’nin gelişmesinin bölge için de iyi olacağını ifade eden Yücel, karşılaştıkları en büyük sorunun ise iş gücü alanında yaşadıklarını belirtti:

“Tabi bölgenin bazı eksikleri var. Öncelikli sorunumuz teknik kalifiye eleman eksiği. Yöneticiler bazında büyük bir istek var ama halkta aynı istek yok. Bu başlı başına bir sıkıntı. Vasıflı veya vasıfsız eleman bulmakta zorlanıyoruz. Gebze veya İstanbul gibi yaşam şartlarının zor olduğu yerlerde alınan maaşlarla burada verdiğimiz maaş arasında çok büyük bir fark yok. Ama insanımız zora gelemiyor. Bununla birlikte yedek parça sıkıntımız var. Ancak bizim gibi firmalar buraya geldikçe bu tip sıkıntıların da aşılacağına inanıyoruz.

“Yıl başına kadar 50 kişiyi işe alacağız”

Fabrikanın hedefleriyle ilgili de bilgi veren Volkan Yücel, “Fabrikamız 3500m2 kapalı alan üzerine kurulu. İleriki dönemde 6000m3 kapalı alana genişletilebilme olanağımız var. Fabrika kurulmaya 2014’ün Mayıs ayında başladı. 13 ayın sonunda test üretimimize başladık. Şu an test üretimlerimiz devam ediyor. Ağustos ayının sonunda 30 kişilik ekibe ulaşmayı, yıl başına kadar da 50 kişi olmayı hedefliyoruz. 1 yılın sonunda fabrikamız tam randımanlı üretime geçmiş olur diye ümit ediyoruz” dedi.  

“Hazır betonu ve elektrik altyapımızı Bilecikli firmalardan sağladık”

Kurulum aşamasında Bilecikli yerel firmalarla çalışmaya özen gösterdiklerini ifade eden Volkan Yücel, herkesten destek gördüklerini söyledi:

Mümkün olduğunca yerel firmalarla çalışıyoruz. Kendilerinin gerek uzman oldukları konularda, gerek şehirle ilgili yardıma ihtiyaç duyduğumuz diğer konularda yardımlarını gördük. Aynı şekilde yerel yöneticiler de her konuda son derece yardımcı oldular. Açıkçası Bilecik’te çok fazla sıkıntı çekmedik. Çalıştığımız firmalar da ellerinden geldiğince bize destek oldular. Hazır beton ve elektrik altyapımızı Bilecikli firmalardan sağladık. Bu konuda bize yardımcı olan ve tüm elektrik tesisatımızın sorumluluğunu üstlenen Marvel Mühendislik’e özellikle teşekkür ediyorum.

“Herkes bu tarafa gelmek istiyor, herkesin gözü bizim üstümüzde…”

Bilecik’in geleceğinin parlak olduğunu söyleyen Volkan Yücel, bunun sebeplerini sie şöyle açıkladı:

“Öncelikle büyük sanayi şehirlerinin tam ortasında bulunan bir bölge. Herkes bu tarafa gelmek istiyor. Gelen ilk firmalardan biri olarak herkesin gözü bizim üstümüzde. Buraya gelen firmaların karşılaşacakları sıkıntıları, artıları eksileri görmek istiyorlar. İzlenimlerine görme hareket edecekler. Bizim bu zamana kadar edindiğimiz izlenimler son derece olumlu. Sağ olsun Belediye Başkanımız da bize çok yardımcı oluyor. Diğer bir takım eksiklerin de zaman içerisinde aşılacağını ve bölgenin sanayi anlamında çok kısa sürede ciddi bir gelişme kaydedeceğini düşünüyorum.”

Haberler