Bilecik’te alkol yasağı yok

Bilecik’te alkol yasağı da yok, alkol aldı diye ceza kesilen vatandaş da yok

Cafer ELMAS

Son günlerde ulusal basında yeralan alkol yasağı olan iller arasında Bilecik’in de adının geçtiği gözlenirken, Valilik tarafından böyle bir kararın alınmadığı ortaya çıktı. 

Konuya ilişkin gazetemize açıklamada bulunan Vali Halil İbrahim Akpınar, basında haberin yanlış yazıldığını belirterek, Bilecik Valiliği olarak hiçbir zaman öyle bir kararın alınmadığını ve bugüne kadar açıkta alkol aldı diye hiçbir vatandaşa cezai işlem yapılamadığını söyledi.

Afyon Valisi ilginç bir karara imza atarak genelge yayınlamış ve il sınırları içerisindeki açık alanlarda, her türlü alkollü içki tüketilmesini yasaklayan genelge yayınlanmıştı. Genelgede 'kamunun istifadesine açık park, bahçe ve üzerinde tesis bulunmayan açık alanlarda veya mesken mahallerde karayollarında umuma mahsus yerlerde, umuma mahsus park ve bahçelerde ören yeri gibi alanlarda her çeşit taşıma araçlarının içerisinde açıkta alkol içilmesi veya satışının' yasak olduğu belirtilmişti.

 Bu kararı bazı Valiliklerde uygulamaya sokmuş ve geçtiğimiz günlerde Isparta Valiliği'nin açıklamasında ulusal ajans haberine göre Bilecik’ te alkol yasağı olan iller arsında gösterilmişti.

Alkol yasağı olan iller arasında Bilecik’in bulunmadığı 2007 yılında İl Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü öngörüsü üzerine Valilik makamınca 18 yaş altı çocuklara alkol tiner ve bali satılmamasına ilişkin bir kararın alındığı ve genel müdürlüğe gönderildiği belirtilirken, bu kararın  genel müdürlük tarafından yanlış yazılarak Bilecik’in de alkol yasağı olan iller arasında gösterildiği belirtildi.

Konuya ilişkin gazetemize açılamada bulunan Vali Halil İbrahim Akpınar, kendisinden öncede, görev yaptığı süre zarfında da Valilik olarak alkol yasağına ilişkin bir kararın alınmadığı ve bir genelgenin yayınlamadığını belirterek, bugüne kadar 'alkol aldı' diye hiçbir vatandaşa da cezai işlemin yapılmadığını söyledi.

Haberler