Sakarya Gazetesi; Belediyeleri rant kapısı mı görüyor?

Bilecik Belediyesi'nin bastırdığı yeni yıl takvimlerini 2016 yılında kaç adet kim bastı, 2017 yılında kaç adet kim bastı, 2018 yılında kaç adet kim bastı, kimlerden teklif alındı?

Bilecik Belediyesi yaptıkları hizmetleri yatırımları ve ilin önemli tarihi yerlerini tanıtmak amaçlı her yıl masa takvimi bastırarak kurum ve esnafa dağıtıyor.

Bastırıyor, dağıtıyor fakat kamuoyunda konuşulan iddialar ise yenilir yutulur cinsten değil.

Bu iddialar Sakarya Gazetesi'nin Belediyeleri rant kapısı olarak gördüğü ve yüksek fiyatlar ile takvim ve bültenler bastığı yönünde. Bunun bir örneğinin de Bilecik Belediyesi’nde yaşandığı iddia edildi.

Sakarya Gazetesi’nin bastığı takvimlerin değerinden fazla rakamlarla faturalandırdığı öne sürüldü. Bunun farkına varan Belediye yetkililerinin ise 2016 yılında Sakarya Gazetesi'nin bastığı masa takvimlerinin aynısını 2017 yılında hem de selefonlu halini yarı fiyatına Eskişehir'de bir matbaaya bastırdığı yönündeki iddialar kamuoyunda konuşulurken, Sakarya Gazetesi'nin 2017 yılının ilk aylarında Belediye'yi eleştiren haberlerinin kamuoyunda okunmasının ardından 2018 yılında yeniden bu takvim basımının Sakarya Gazetesi'ne verildiği iddia edildi.

Ne varki yine kamuoyunda konuşulan iddialar ise, Sakarya Gazetesi'nin 2018 yılında basılan takvimleri, 2016 yılında bastığı rakamın çok altında bastığı yönünde.

2017 yılının ilk aylarında Şerifpaşa Camii'ne Cuma namazına giden ismi bizde saklı Başkan Yardımcısı'na Sakarya Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mücahit Erdal tarafından takvimlerin Eskişehir'e bastırılmasına serzenişte bulunduğuna cami cemaati tarafından tanık olunurken, Başkan Yardımcısının da, “daha uygun fiyata bastırmışlardır demek ki sizlere de bastırılıyor. Benim pek bilgim yok” yönünde cevap verdiği konuşulan iddialar arasında yerini aldı.

Şimdi kamuoyu 5 bin adet Sakarya Gazetesi'ne bastırıldığı öğrenilen takvimlerin 2018 yılında ne kadar fiyattan basıldığını, kimlerden teklif alındığını, 2017 yılında Eskişehirli bir matbaaya ne kadara bastırıldığı ve kimlerden teklif alındığını, yine 2016 yılında Sakarya Gazetesi'nin birim fiyatına ne kadara faturalandırdığını ve kimlerden teklif alındığını merak ediyor.

Yaptığımız araştırmalarda basılan takvimler için, Bilecik merkezinde faaliyet gösteren matbaalardan ne Yarın Gazetesi'nden, ne Değişim Gazetesi'nden, ne Emek Matbaası'ndan, ne Eser Matbaası'ndan, ne Türkmen Matbaası'ndan, ne de isminin yazılmasını istemeyen bir matbaa olmak üzere tüm matbaalardan teklif alınmadığı ortaya çıktı.

Vatandaşın cebinden çıkan bu paraların kamuoyunu rahatlatması adına Belediye yetkililerinden açıklama beklenirken, açıklanmaması durumunda kamuoyunda konuşulan iddiaların doğru kabul edileceği, bu durumda siyasi partilerin ve Denetleme Komisyonlarının da göreve davet edilmesi bekleniyor.

Haberler