banner401
banner422
banner472

Trafik Cezaları Artıyor


Emine Türksoy

2014 yılı ile birlikte trafik kazalarının önüne geçebilmek ve trafikte işlenen suçları en aza indirebilmek amacıyla caydırıcı olması beklenen trafik cezaları artıyor.

Yeni yıla girilmesiyle alkollü araç kullanmadan, radarla hız kontrolüne, uyuşturucu madde kullanarak trafiğe çıkmaya, emniyet kemerine kadar birçok trafik kuralının ihlal edilmesi sonucu kesilen cezalar fazlasıyla artacak ve kurallara uymayan vatandaşın cebini yakacak.

Trafik cezaları ile ilgili görüşlerini aldığımız Bilecik Emiyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürü Kamuran Turan, trafik cezalarındaki artış ve uygulamalar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kamuran Turan, sürücü belgesi almadan araç kullananlar ile belgesi geri alındığı ya da iptal edildiği halde direksiyon başına geçenlere bin 462 lira ceza verileceğini belirterek, sürücü belgesi sınıfına azaların dışındaki araçları kullananlara da aynı ceza uygulanacağını belirtti.

Araç kullanırken sürücü belgelerini yanında bulundurmayan ya da trafik görevlisi talep ettiğinde belgesini göstermeyenler 172 lirayla cezalandırılacak.

Şerit değiştirmeden önce gireceği şeritte sürülen araçların emniyetle geçişini beklemeyen ve trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirenlerin cezası 172 lira olacak.

İl Trafik Şube Müdürü Kamuran Turan, trafik polislerinin işaretlerine uymayanların da 172 lira ceza ödeyeceğini belirtti.

Trafik cezaları arasında en ağır cezanın uyuşturucu ve alkol kullanarak direksiyon başına geçenlere kesileceğinin de altını çizen Kamuran Turan, 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak hususi otomobil kullanan sürücülerin birinci defada 727 lira, ikinci defada 911 lira, 3 ve 3'ten fazlasında ise bin 462 lira ceza ödeyeceğini ayrıca 5 yıl içinde alkollü araç kullananların ehliyetine birinci defada 6 ay, ikinci defada 2 yıl, 3 ve 3'ten fazlasında ise 5 yıl süreyle el konulacağını belirtti.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullananlara ise 3 bin 741 lira ceza yazılacak. Bu kişilerin ehliyetine de 5 yıl süreyle el konulacak.

Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığını ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla kollukça teknik cihazların kullanılmasını kabul etmeyen sürücüler 2 bin 78 lira ceza ödeyecek. Bu sürücülerin de ehliyetlerine 2 yıl el konulacak.

Trafik Şube Müdürü Kamuran Turan, emniyet kemeri ve kask takmamanın cezasının ise 80 liraya çıkarılacağını ifade etti. Turan, servis freni, lastikleri, dış ışık donanımlarından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan aracı kullananlara da 80 lira ceza verileceğini belirtti.

Görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar ve eşya bulunan, tehlike yaratacak veya çevredekileri rahatsız edecek derecede duman ya da gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler se 172 lira ceza ödeyecek.

Hız sınırı ile ilgili de görüşlerini aldığımız Kamuran Turan, hız sınırını yüzde 10 ile yüzde 30 oranında aşan sürücülere 172 lira, yüzde 30'dan fazla aşan sürücülere ise 356 lira ceza yazılacağını, 1 yıl içinde hız sınırını 5 defa ihlal ettiği belirlenen sürücülerin ehliyetinin 1 yıl geri alınacağını belirtti.

Hızın tespitine yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüleri ikaz eden cihazları araçlarında bulunduranlara bin 462 liradan 2 bin 203 liraya kadar ceza verilecek.

Araçların hızlarını, kavşak, dönemeç, tepe üstleri, yaya geçitleri, hemzemin geçitler, tünel, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmayan sürücülere 80 lira ceza verilecek.

Dönüş kurallarına riayet etmeyen sürücüler 80, geçme ve geçilme kurallarına uymayan ya da yasak yerde geçen sürücüler ise 172 lira ceza ödeyecek. Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymayan sürücüler ile önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli bir mesafeden izlemeyip yakından takip eden sürücülere de 80 lira ceza verilecek. Kavşaklara yaklaşırken şartlara uyacak şekilde yavaşlamamak, geçiş hakkı olan araçlara ilk geçiş hakkını vermeyenler de 80 lira ödeyecek.

Duraklamanın yasaklandığı yerler ile görüşün yeterli olmadığı tepelere yakın yerler ve dönemeçte duraklayanlara, kavşak, tünel, rampa, köprü ve bağlantı yollarına yerleşim birimleri içinde 5 metre, yerleşim birimleri dışında ise 100 metre mesafede duraklayanlara 80 lira ceza verilecek.

Kamuran Turan, park yasağına da değinerek park etmenin trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlerde, geçiş yolları önünde veya üzerinde, yangın musluklarına her iki yönden 5 metre mesafede park eden sürücülere 80 lira ceza uygulanacağını ifade etti.

Kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde park eden sürücüler de 80 lira ceza verecek. Yaya yoluna park edenler 80, engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerini kullananlara da 160 lira ceza yazılacak.

Araçlarda şartlara uygun ışık donanımı bulundurmayanlara 356 lira, geceleri, yerleşim birimleri dışında karayollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli ve yağışlı havalarda yakını gösteren ışıkların yakılmaması durumunda sürücülere 172 lira ceza yazılacak. Dönüş ışıklarını geç anlamında kullanmanın cezası ise 80 lira olacak.

Trafik Şube Müdürü Kamuran Turan, direksiyon başında cep telefonu kullanana ise 80 lira ceza kesileceğini belirtti.

Taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere 64, karayolu yapısı ve kapasitesi ile trafik güvenliği bakımından tehlikeli olabilecek tarzda yükleme yapan sürücülere ise 164 lira ceza yazılacak.

Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulunduran, bu cihazları kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kullanan sürücüler ile araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca süren, araçlardan bir şey atan veya döken, seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanan sürücülerin cezası da 80 lira olacak.

Kamuran Turan, yaralamalı veya ölümlü kazalarda olay yerinden kaçanlara 356 lira, kazayı yetkililere bildirmeyenlere ise 172 lira ceza verileceğini, ayrıca kazazedelere yardım etmeden olay yerinden uzaklaşanlara da 172 lira ceza verileceğini vurguladı.

Araçlara izin almadan reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak takılması ya da yazılması, sesli ve ışıklı donanımların bulundurulması durumunda sürücülere ve araç işletenlerine de 80 lira ceza uygulanacak.

Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksilerde ise taksimetre bulundurmayan ya da kullanmayan sürücüler 356 lira, takoğraf veya taksimetreyi bozuk imal eden ya da bozan, bu durumdaki cihazları kullanan kişilere de 5 bin 519 lira ceza verilecek. Aracın muayene süresini geçirenler ise 80 lira ödeyecek.

İl Trafik Şube Müdürü Kamuran Turan, sürücülerin yanısıra yayalara da uygulanacak cezalardan bahsederek, yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yerlerdeki geçitlerde, yayalar için ışıklı işaret olduğu halde bu işaretlere uymayan, karşıya geçişlerde işaretlere riayet etmeyen yayalara 80 lira ceza verileceğini belirtti.

Kamuran Turan, ışıklı işaret veya yetkili kişilerin bulunmadığı geçitlerde ve kavşaklarda, yaklaşan aracın uzaklık ve hızını göz önüne almadan veya göz önüne aldığı halde uygun zamanda geçmeyen yayaların da aynı cezayı ödeyeceğini belirtti.

 

Anahtar Kelimeler:
Trafik Cezaları Artıyor
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misafir 5 yıl önce

trafikpolis memuru orhan bey emekli mi oldu tayinmi oldu bilmem o gitti trafik cezaları azaldı.iyiki gitti vatandaşın canına okuyordu.

banner369

banner92

banner504

banner503

banner521

banner402

banner406

banner520

banner390

banner510