banner566
banner401
banner422

BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN DİSİPLİNLERARASI LİSANSÜSTÜ PROGRAMI


Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde ilk disiplinlerarası lisansüstü programı olan Enerji Sistemleri Mühendisliği Anabilim Dalı 16.01.2014 tarihinde YÖK Genel Kurul Toplantısında kabul edilerek Tezli Yüksek Lisans ve
  Doktora Programlarına öğrenci alımına başladı.

Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve aynı zamanda Enerji Sistemleri Mühendisliği Anabilim Dalı Kurucusu ve Başkanı Doç. Dr. Mehmet Kurban, Enerji Sistemleri Mühendisliği programına, Fen/Mühendislik ve Teknoloji/Teknik Eğitim Fakültelerinin lisans programlarından mezun olan tüm öğrencilerin başvurabileceği disiplinlerarası bir program olanağının çok önemli olduğunu belirterek “Günümüz dünyasında enerji alanındaki ve bu alanla ilişkili küresel, çevresel ve ekonomik konulardaki son gelişmeler, enerji sistemlerine yönelik araştırma ve geliştirmenin planlanması kadar, enerji mühendisi ve yöneticisinin eğitimi konusuna da disiplinlerarası yeni bir yaklaşım getirilmesini zorunlu kılmıştır. Petrol, kömür, doğal gaz, nükleer, elektrik ve yenilenebilir enerji endüstrisi ve bununla ilişkili olan kaynak ve ham madde elde edilmesi, donanım tasarımı ve üretimi, endüstrileri sadece teknolojik değişimlere ve çevresel sınırlamalara değil aynı zamanda ekonomik, kurumsal ve ticari değişimlere de maruz kalmıştır. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde kurulan Enerji Sistemleri Mühendisliği Anabilim Dalının amacı, enerji alanındaki bu gelişmelerin sonucunda ortaya çıkan disiplinlerarası eğitim gereksinimine lisansüstü düzeyde cevap vermek üzere enerji bilim ve teknolojinin hızla değişen sorunlarına disiplinlerarası araştırma ve eğitim yoluyla cevap verebilecek, enerji ile ilgili çevresel olguları ve ekonomik sorunları kavramış, enerji sistemlerinde yeni çözümler üretebilecek lisansüstü eğitim almış yenilikçi kişiler yetiştirmektir. " dedi.

Ayrıca “Ülkemizde yalnızca yaklaşık 10 üniversitede bu konuda lisanüstü eğitimin yapılabildiğini düşündüğümüzde bu eğitimi Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde de yapıyor olabilmek hem ilimiz, hem üniversitemiz, hem de mezunlarımız adına büyük önem taşımaktadır. 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında Enerji Sistemleri Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans Programına 40, Doktora Programına ise 10 öğrenci alınacaktır. Başvurular 18-22 Ağustos 2014 tarihleri arasında internet üzerinden (
https://obs.bilecik.edu.tr/ogrenci/yonetim/enstitubasvuru.aspx) on-line olarak yapılacaktır. Başvuracak adayın, Yüksek Lisans Programı için Mühendislik/Mühendislik-Mimarlık/Fen/Teknoloji/Teknik Eğitim Fakültelerinin Lisans Programlarından birinden mezun olması ve 55 ALES puanı, Doktora Programı için Elektrik/Elektrik-Elektronik/Enerji Sistemler/Makine/Makine ve İmalat/Bilgisayar/Kimya/Kimya ve Süreç/İnşaat/Fizik Mühendislisliği Anabilim Dallarının birinden Tezli Yüksek Lisans derecesiyle mezun olması ve 60 ALES/55 Yabancı Dil puanı gerekmektedir. Diğer koşullar ve detaylı bilgi http://fbe.bilecik.edu.tr adresinden elde edilebilir. Üniversitemizin ilk disiplinlerarası Enerji Sistemleri Mühendisliği Anabilim Dalının böyle önemli bir alanda ülkemize büyük hizmetler gerçekleştireceğine inacımı belirterek hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim” dedi.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner503

banner520

banner390

banner510

banner563