Öncelikle geçmiş Kurban Bayramınızı kutluyorum...

9 günlük büyük bir bayram tatili sonrasında 1 haftayı geride bırakıyoruz bile. Bu bayram ulusal kanallarımızda sürekli gündemde olan bir konu vardı. O kadar çok gündemde tutuldu ki,  bu konuyu farklı boyutlarıyla da değerlendirmeme sebep oldu. Konu:  Çocukların gözleri önünde kurban kesilmemesiydi. 

Tabi ki, bir medya mensubu olarak, ulusal medya meslektaşlarımızın bu yöndeki haberlerini, hassasiyet gösteriliyor olarak bakmakta içimden gelse de, hoş bulmadığım bu çok sesli çağrılar akıllarda soru işaretleri bırakır halde…
Medyanın mesajına göre, “ölme ve öldürme bilincine sahip olmayan çocuklar için kurban kesimi son derece travmatik olabilir." görüşü hakim. İlk anda duyduğumuzda kulağa doğru geliyor ama o kadar çok bilinçaltı (sublimine) mesajlarla işleniyor. Etkilenen çocuklarımızda olabilir elbette ama etkilenecek diye de bu kurban ibadetinden tamamıyla uzak tutulması yönünde kanaat oluşturulması gibi inceden mesajlarda sezinledim. 
Tabi ki, bu tespitimde tecrübe sahibi büyüklerimizi tenzih ederek ifadelerime yer veriyorum. Büyüklerimiz çocuklarına, torunlarına kurban ibadetinin yapılışına dair yerinde mesaj verdiklerini, denge çerçevesinde  ibadet şuurunu kazandırdıklarına inanıyorum elbette ki. Benim seslenmek istediğim kişiler, özellikle genç anneler olduğunu ifade etmek isterim. Genç anneler özellikle ilk çocuğu olanlar bu kadar ince bir noktaya dikkat etmeyebilir. 
Farkında olmadan….
Medyadan bu yönde mesaj alan genç anne, çocuğunu korumak adına, bu ibadetimizden tamamıyla uzaklaştırmacı tavır takındıkları anda ortaya “şuur kaybı” çıkacağından endişe duyuyorum..
Yani medyanın verdiği mesaja bakarsanız, çocuklar travma geçirecek diye, çocukları korkmasın diye bir annenin,  ibadetin dışına çekilmesi, kurban etme şuurunun yerleşmemesine de yol açacağını zannediyorum.  Yine her aile için bu tehlike geçerli değildir ama her kesimden insanımızı düşünerek gördüğüm bu konunun altını çizmek gerekir naçizane… 

****

Kurban kesim anına iki yönlü bakmak gerekir. Çocukları travmatik bir olayın içine sokmamak ve bunu yaparken de kurban ibadetimizden çocuklarımızda bu şuurun uzaklaşmasının önüne geçecek şekilde hareket etmek olmalıdır görüşündeyim. Peki bu denge nasıl olmalıdır? Sorusuna herkesin farklı yönde değerlendirmesi, fikri vardır muhakkak ama ben bu soruya şöyle cevap vermek isterim. 
İslam örf ve adetlerinde, fıkıh kitaplarımızda tarif edildiği şekliyle kurban kesilirse ne çocukların, ne de büyüklerin yani “KURBAN KESME MANZARASINDAN” hiç kimsenin olumsuz etkilenmesi mümkün değil. 
Evet tarife göre… Kurban edeceğimiz hayvanımızı seveceğimiz yönünde bilgiler bulunuyor. Kınalar yakacaksınız, tarayacaksınız, kokular süreceksiniz, gözlerini bağlayacaksınız, başında tekbir alacaksınız, kıbleye çevireceksiniz. Olumsuz bir mesaj gelecekse oradan onları bertaraf tedbirleri alacaksınız….vb. deniliyor.  
 Çocuklar içinde, büyükler içinde kötü muamele durumun bertaraf edilmesi önemli. İşte bizler çocukları kurban kesiminden uzak tutmak yerine bu kötü mesaj verilecek hareketlerden uzak tutmalıyız. Bunlara dikkat edildiği takdirde kimsenin psikolojisi bozulmaz.  Hayvanlara acımasız şekilde hareket edilmesini zaten kimse KABUL EDEMEZ.. Hunharca, cellat tavrıyla, kasap tavrıyla hareket etmek yerine yukarıda belirtilen tariflere uymalıyız. Bir ibadet anlayışıyla hareket etmek ve  kesenlerinde bu yönde kendine çeki düzen vermeleri sağlandıktan sonra, KESİM yapılırsa hiç bir zararı olmayacağına inanıyorum. 

*****

"Soyut düşünme kavramına erişmeyen çocuklar kurban kesimini dini bir görev olarak değil, bir cinayet veya vahşet olarak algılayabilirler." Tek başına bu görüşle hareket etmek, ibadetimizden uzaklaştırma yönüne götürüyor. İşte tam bu noktaya dikkat etmeliyiz sanırım. 
Çocukların böyle olumsuz etkileneceğini söyleyen kesimler maalesef  3 yaşındaki çocukların ellerinde bile şiddet içeren oyunlar, filimler, malzemeler kullanıyorlar. Bir hassasiyet gösterilecekse, ona yönelik  hassasiyet gösterilmesi ve tedbir alınması daha makbule geçecektir. Korku mesajları veren oyunlar filimler vs. var, bunlardan ben bile korkuyorum. Hassasiyet göstermeleri toplumda çocukların korunması açısından memnuniyet verici ama topyekün koruyucu tavır takınmalıyız.

Kesim işleminde, ehil kimselerin bu görevi üstlenmesi, yine kesenlerin kendi kılık kıyafetlerine dikkat etmesi de yine bu travmatik ortamdan uzaklaşılmasında etken olacaktır. Böylece tarif edilen şekilde de kimsenin etkilenmeyeceğine inanıyorum. Fakat kötü muamele karşısında da bırakın çocuğu yetişkinlerde etkileniyor. Biraz “kesim adabında dikkatli” olmamız yönünde dikkat etmemiz gerekiyor sanırım bende buradan bunun çağrısını yapmak istedim. Balkonda kurban kesen, yüzme işlemi yapılan bu manzara, hem medyanın bu mesajlarını haklı çıkarır hem de çevreye yaydığımız bu kötü algılarla ibadetin önemini koruyamaz hale geliriz. Bizlerin sanırım bu konuda tedbirli davranması gerekiyor.

****

Kurban sürecinde karşılaştığımız bir diğer manzara da, hayvanların kaçması esnasında oluşan görüntüler ve yine kesim işleminin yapıldığı andaki hayvana karşı yapılan kötü muameleler, eziyetler konusu…
Hemen empati kurmak lazım..  Bir insan düşünün... Size bağlanmış, gönül vermiş size inanmış. Böyle insanlar dostlarımız vardır çevremizde hepimizin. Nasıl ki arkadaşımıza, komşumuza kötülük yapmak içimizden gelmiyorsa o kurbanlıklarda kötü muameleyi hak etmiyor. 
Aynı şekilde bir canlı düşününki size kurban, size kendini teslim etmiş, buna nasıl kötü davranmak mümkün. Bu hayvancağıza kötü muamele hiç yapılır mı?  Size kurban olmuş hayvanlarımızda kötü değil, güzel muamele yapıldığı anda da bu manzara karşısında kimse olumsuz düşüncelere kapılmayacaktır. 

*****

Kurban ibadetini fiilen ifa ederken bizler de hangi  duyguyu birlikte yaşamaktayız bu gün, Allah’a teslim olmuş Müslümanlar, bütün ibadetlerini yaparken hep korku ve ümit dengesi içerisinde olmaları gerekmektedir. İşte bence, Genç anneler bunun farkına varmalı ve çocuğa mesajı anne bu yöne doğru aktarmalıdır. 
Hayvanı kesiyorsunuz (korku duygusu) diğer taraftan etleri size rızık oluyor, nimet oluyor (sevgi) .Başkaları ile paylaşıyorsunuz, sevgi ve kardeşliğe dönüşüyor! Hatta, kurban vesilesi ile başka ülkelere ve kardeşlerimize ulaşıyoruz. Hem umut, hem sevgi…
Kurban; Allah’a yakınlıktır,  Allah’a yaklaşmak için yaptığımız her ibadetin önüne bir değil binlerce engel çıkabilir. Kurban ibadetin önüne de bu yıl sanki bu engel çıktı gibi, engel aynı zamanda bir gerçekte olabilir. Çocukların travma yaşamaması da benim için çok önemli ve hassas bir konudur aynı zamanda… Bu konuyu “doğru ve yerinde anlayarak, bilinçli hareket ederek” ENGELLER YUMAĞI yapmaktan çıkaralım lütfen..  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ibrahim öztosun 4 yıl önce

eline sağlık güzel bir yazı olmuş.

Avatar
melek 4 yıl önce

çok kötü olmuş.

Avatar
gfjf 4 yıl önce

çok güzellllllll

banner369

banner92

banner397

banner384

banner389

banner390