banner401
banner422
banner472Bozüyük’te üretim yapan Vitra Seramik fabrikasında çalışan işçilerin Silikozis hastalığına yakalanması sonucunda fabrika hakkında suç duyurusunda bulundu. Hatalığa yakalanan fabrika işçileri ve İşçi Partisi ve Bozüyük Taşeron İşçileri Derneği bir basın açıklaması düzenledi.

Bozüyük Cumhuriyet meydanı’nda saat 14.00’da gerçekleşen basın açıklamasını grup adına İşçi Partisi İl Başkanı Niyazi Güner yaptı. Güner, Silikozis hastalığının Bozüyük’te yaşayan işçileri ve halkı tehdit ettiğini söyleyerek, “Vitra seramik’te 65 işçi slikozis hastasıdır. Sadece fabrikada çalışan işçiler değil Bozüyük halkı da bu tehlike altındadır.” İfadelerini kullandı.

İşçi Partisi İl Başkanı Niyazi Güner açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Silikozis hastalığı çalışanları ve Bozüyük halkını tehdit ediyor. Bozüyük-Vitra fabrikasında çalışan işçilerin 65 tanesi silikozis hastalığına yakalanmış, diğer çalışanlarda bu hastalığın tehdidi altındadır. Emeğini satarak fabrikada çalışan işçiler, yaşamak adına emeğiyle çalışıp yaşamını daha fazla kar elde edebilmek adına kimyasal maddeler kullanılarak bu hastalığa ve akabinde ölümlere maruz bırakılamaz.Toplum tarafından kot kumlama hastalığı olarak bilinen silikozis hastalığı seramik sektöründen sonra çimento sektöründe de görülmeye başlamıştır. Yukarıda belirttiğimiz gibi Vitra seramik 65 işçi silikozis hastasıdır. Sadece fabrikada çalışan işçiler değil Bozüyük halkı da bu tehlike altındadır.

Fabrika gerekli koruma önlemlerini almaz ise diğer çalışanlar da bu hastalığa yakalanacak ve bu durum ölümcül sonuçlar doğurabilecektir. Ayrıca fabrika bacalarına bu kimyasal atıkları filtre edecek gerekli malzeme takılmadığı takdirde Bozüyük halkında bu kimyasal atıklara maruz kalacak ve silikozis denen akciğer hastalığına yakalanabilir.

Buradan fabrika sahipleri ve yöneticilerini uyarıyoruz. Derhâl çalışanlar ve işçiler için koruma önlemlerini alınız. Bacalarınız ada filtreleri takınız. İşçi partisi olarak bu işlerin takipçisi olacağız ve toplumu sağlıklı tutma adına sık sık basın açıklaması ile ulusal medyayı harekete geçireceğiz. Bozüyük halkı hem çalışanların hem de kendilerinin sağlığına sahip çıkmalıdır.”

Basın açıklamasını yapan Güner’in ardından Vitra seramik fabrikasından emekli olan silikozis hastası Gürhan Yüksel bir açıklama yaptı. Yüksel yaptığı konuşmada,” İş kazasından ölen işlerin derdinden, ancak meslek hastalığından ölmeyi bekleyenler anlar” dedi.Silikozis hastalığının işyerinde 4-5 yıl önce çıktığını ve hasta sayısının her geçen gün arttığını dile getiren Yüksel konuşmasına şöyle devam etti.

“Daha önce yaptığımız basın açıklamasının ardından işyerine, Bakanlıktan denetim müfettişleri geldi. Müfettişlerin tuttuğu raporda, işyerinin gerekli önlemleri almadığı ve insanları hastalandırdığı ortadadır. Raporu tutan müfettişlere çok teşekkür ediyorum. İşyerinde silikozis hastalığına yakalanan işçiler olarak devletimizden talebimiz var. Önce işyerindeki meslek hastalığına neden olan olayları ortadan kaldırın ve Türkiye’de bu hastalığa kimse yakalanmasın. Devletimiz çok güzel kanunları yapıyor fakat denetleme yapılmıyor. Bizim hastalanmamızdaki en büyük neden, işyerinin almadığı tedbirlerin yanında denetimlerin eksik yapılması. Soma’daki şehitlerimiz gibi ölmemizi beklemeden, devletimizin sorumluların ortaya çıkarıp cezalandırmasını, biz de bunu görmeyi istiyoruz. İşyerine 65 bin lira ceza kesmişler. Bu ceza işyerinin sorumluluğunu yerine getirmediği için kesilmişse amenna ama bizim hastalandırdığı için kesilen bir ceza ise lütfen parayı geri ödeyip, o parayla işyerindeki güvenlik tedbirlerinin alınmasını sağlasınlar. Biz hapis cezası istiyoruz. İnsanları hastalandıran, canına kasteden ve hatta öldüren insanlara hapis cezası istiyoruz. Bu bizim en doğal hakkımız. Az önce savcılıktaydık. Ben 5 yıl önce hastalandığım için zaman aşımına uğramışım. Hastalığını öğrendiğinde 6 ayı geçmeyen arkadaşlarım savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmasını istiyorum. Devletin herkesten güçlü olduğunu ve bunun hesabını soracağını düşünüyorum. Ayrıca Bilecik SGK’dan iş göremezlik maaşları bir türlü bağlanmadı. Dosyalar 2-3 sene SGK’da durdu. 6 aydır da dosyalar Bozüyük SGK’da. Maaşlar bağlansa belki bu insanlar işi bırakıp o tozlu ortamda kurtulacak. Çocuklarımız bizim arkamızdan ağlasınlar ama onların bu davayı gütmesini istemiyoruz. Sorumluların cezalandırılmasını hayattayken görmek istiyoruz. Lütfen işçileri öldürüp ruhlarına cennet ayetleri okumaktansa, onları öldüren katillere cehennem ayetlerinin okunmasını istiyorum.” 

Anahtar Kelimeler:
Silikozis Hastalığı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner369

banner92

banner417

banner402

banner406

banner483

banner390

banner404