banner716
banner401
banner422
Memleket Partisi Bilecik

Bu yazımda yine Bilecik’imizin bir değeri olan Uzun Ömer’den bahsetmek istiyorum.

Çoğumuz bilir 2.25 metre boya sahip devlik hastalığı olan Uzun Ömer’i. Uzun Ömer’in gerçek ismi Ömer Özkan’dır. Kendisi 1922 yılında Bilecik’in Abbaslık Köyü’nde doğmuştur. Uzun Ömer doğduktan yaklaşık 2 ay sonra Yunan İşgali altındaki köylerinden kaçıp savaş bitene kadar ailesiyle dağlarda yaşayıp daha sonra İstanbul’a yerleşmişlerdir.

Uzun Ömer’im bilinen özelliği devlik hastalığıdır ve yaşadığı dönemde dünyanın en uzun adamı olarak ünlenmiştir.

Boyunun uzunluğu halk arasında şu rivayetle açıklanır:

 “Bir gün yoksul ailesinin kapısını ak sakallı bir ihtiyar çalar ve Allah rızası için bir parça ekmek ister. Annesinin ekmekle birlikte evdeki yiyeceklerden de vermesi üzerine ihtiyar, ‘Allah sizden razı olsun, evinizde kıtlık olmasın, çocuğunuza iyi bakın.’ diye bir duayla teşekkür eder. Annesi eve girdiğinde bütün kapların yemek dolu olduğunu görür. Zamanla bu yemekler tükenir; fakat Ömer'in boyu gittikçe uzar.

İstanbul’a göç eden Uzun Ömer, İstanbul’da Karaköy Postanesi'nin yanındaki küçük bir gişede dönemin piyangosu olan Tayyare Piyangosu 'nun biletlerini satmaya başlar. Buranın kamulaştırılmasıyla o dönemde vapur iskelesi olarak da işlev gören Galata Köprüsü’nün altında açtığı yeni gişede piyango bileti satmaya devam eder.

Milli Piyangocu Bilecikli Uzun Ömer, Sait Faik Abasıyanık’ın öykülerine de konu olmuş bir isimdir.

Sait Faik Abasıyanık, 13 Temmuz 1947 yılında yayımlanan, Uzun Ömer adlı öyküsünde Bilecikli Uzun Ömer’i konu edinmiştir. Sait Faik Abasıyanık, öyküsünde Uzun Ömer’den şöyle bahsetmektedir:

“ Akşam olunca Ömer efendi gişesini kapar, Köprü’nün merdivenlerini uzun, dalgın bir hülya aleminde çıkar. Kendinden altmışar,yetmişer, seksener santim aşağıda insanların üstüne saffet dolu, hüsran dolu gözleriyle bakarak bir tramvay vatmanının yanında iki büklüm Beşiktaş’taki evine döner. Babasını yemeklerini yerler. Sonra tahtadan yapılmış hususi karyolası kırıldığı için yerde hususi yapılmış şiltesine uzanır, gözlerini kapar, helal süt emmiş bir eş düşünür.”

Uzun Ömer’in dönemin İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı olan Lütfi Kırdar ile de görüşmeleri vardır.

2. Dünya Savaşı nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı karneyle dağıtılan 300 gram ekmekle doymayan Uzun Ömer, dönemin İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar ile görmüştür. Bu görüşme Cumhuriyet Gazetesi’nde habere konu olmuştur. Buna ilişkin Cumhuriyet Gazetesi’nin 15 Nisan 1942 tarihli haberi bu görüşmeyi şöyle aktarmıştır:

“....2 metre 25 santim boyunda ve 160 kilo ağırlığında, Bilecik’li Ömer isminde birisi, dün sabah vilayette Dr. Lütfi Kırdar’a müracaat ederek 300 gram ekmekle idare edemediğini ve ağır vücudu göz önünde tutularak, kendisine daha fazla miktarda ekmek verilmesini rica etmiştir....”

Devlik hastalığı bulunan,  öykülere ve haberlere konu olan Bilecikli Uzun Ömer, henüz 38 yaşında iken  4 Şubat 1960 tarihinde kalp yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. Genç yaşta hayatını kaybeden Uzun Ömer, özel bir tabutla toprağa defnedilmişti. Uzun Ömer’in 58 numara olan ayakkabıları, köprü altındaki gişesinde, gişeyi kendisinden sonra işletenler tarafından uzun yıllar sergilenmeye devam etmişti.

Bilecik’ten gelmiş geçmiş, ayakları Bilecik topraklarına değmiş, adı topluma mal olan isimlerimizi, elimizden geldiğinde Bilecik halkına aktarmaya çalışıyoruz. Bu vesile ile yaşam macerası Bilecik’te başlayıp İstanbul’da sona eren bir değerimiz Uzun Ömer’i sevgi ve rahmetle yeniden anıyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503