banner566
banner401
banner422

YUMURTALAR BAŞKA KÜMESE

Bilecik yerel basınında Bilecik’ imiz de bulunan sanayi kuruluşlarının Türkiye’nin ilk 500 arasındaki firmalarla ilgili olarak bir gurur yazısı okuduk. Bilecik merkezinde bulunan OSB içinde ekonomiye katkı veren birçok sanayi kuruluşu mevcut. İlimizin siyasileri, idarecileri Bilecik’ le ilgili konuşmalar yapılırken taşı mermer toprağı seramik kuruluşun ve kurtuluşun şehri olarak söze başlarlar ve yine aynı sözlerle bu konuşmaları bitirirler. Bu sözler bizlerin gururunu okşamaktan öteye geçiyor mu? 5779 Sayılı kanun: İl Özel İdarelerine ve Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkında Kanun. 07/07/2008 Yılında Resmi Gazete de yayınlanmış tır.

Amaç ve kapsam

MADDE 1 – (1) Bu Kanunla, il özel idareleri ve belediyelere genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtı toplamı üzerinden ayrılacak paylara ilişkin esas ve usuller düzenlenmektedir.

Payların hesaplanması ve oranı

MADDE 2 – (1) İl özel idareleri ve belediyelere genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtı toplamı üzerinden pay verilir. Pay, genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtı toplamından, vergi iadeleri düşüldükten sonra kalan net tutar üzerinden hesaplanır…….

Kanuna göre İlimizin vergi gelirlerinden pay alabilmesi için Bilecik Vergi Dairesi gelirlerine göre hesaplanması esas olduğu açıktır. Ancak Bilecik ilinde bulunan OSB ve dışında faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının birçoğu vergilerini Bilecik Vergi Dairesine değil şirketlerin merkezlerinde bulunan Vergi Dairelerine ödemektedirler. İlimizde bulunan birçok sanayi kuruluşları Bilecik’imizin havasını, suyunu madenlerini kullanırlar. Bir tek işçi çalıştırırlar.

Katma değer yaratacak hiçbir yan sanayi kurmadılar. Bu durum sadece işçilik ücretlerinin şehrimize girmesinin dışında bir katkısı olmamaktadır. Ancak Belediye ve İl Özel İdaresinin tüm hizmetlerinden sınırsız olarak faydalanmaktadırlar.

Kısacası ilimizde bulunan birçok sanayi kuruluşu ilimizin değerlerini harcayarak zenginleşirler. İlimize katkıları sınırlıdır.

Bilecik’imizden yemlenir yumurtalarını başka kümeslere yumurtalarlar.

İlimizin değerli yöneticileri ve siyasilerimize önerim odur ki. İlimizde bulunan sanayi kuruluşlarının yönetici ve sahiplerine ilimizde kazandıklarının vergilerini de ilimizde ödemeleri yönünde gerekenlerin yapılmasını sağlamalarıdır. Bu durumda ilimize genel bütçeden gelecek kaynaklar ile çok daha iyi hizmetlerin olmasının önünü açacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Misafir 5 ay önce

Hüseyin bey sanayi kuruluşları neden şirket merkezlerini bilecik e getirmiyorlar lütfen araştırın. Şirket merkezi geldi mi genel md varana kadar gelmesi demek. Bu insanların çocuklarının eğitimi demek. Çocukların gidebileceği okul mu var. Hangi kaliteli yönetici bilecik e gelir. Adam gibi site mi var. Sinema mi var. Vergi dairelerinden vergi iadesi için kaç ay bekleniyor biliyormusunuz. Sanayici yolundan kaz gibi görünürken ben olsam bende s8rket merkezimi getirmem

Avatar
Misafir 5 ay önce

Haklısınız

Avatar
misafir 5 ay önce

çok önemli bir konuya değinmiştir malesef bilecik hep geri kalmaya devam etsin

Avatar
BİLECİKLİ 5 ay önce

Bilecik te sosyete yok ki.. nereye gelsinler...

Avatar
bilecikli 5 ay önce

öyle bir yere parmak Bas Mış ki arkadaşım bu nu hiç bir birotrat görmemiş Bilecik ğimize bir çivi çakmaları gerek bunu biz mi göreceğiz yani

Avatar
Misafir 5 ay önce

Hüseyin Korkman Abimize Katılıyorum . çok Haklı Bir Yazı Olmuş. Tebrikler

Avatar
Seko 5 ay önce

Nokta atışı diye buna derim tebrikler.

Avatar
bilecik 5 ay önce

Mevzuatı yanlış yorumluyorsunuz. Genel Bütçe Vergi Gelirleri Tahsilatı TOPLAMI üzerinden pay verilir diyor. Yani Belediye veya Özel İdarenin payı Türkiye çapında toplanan vergi gelirlerinin toplamı üzerinden dağıtılıyor. Sizin dediğiniz gibi olsa bırakın yatırım yapmayı bazı illerde yerel idarelerin memur maaşlarını bile zor öder o ilin vergi geliri.

banner524

banner92

banner503

banner620

banner390

banner510

banner658