banner716
banner401
banner422

 

Korkmaz Kesik

 

Demisaş Fabrikasında işçiler bugün saat 09.00’da fabrikada basın açıklaması gerçekleştirerek greve başladı. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yürüttüğü Grup Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sürecinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine grev kararı alarak bugün greve başladı.

 

Fabrika önünde işçilerin toplanmasının ardından bir basın açıklaması gerçekleştirilerek greve başlandı. Açıklamayı işçiler adına Birleşik Metal İş Sendikası Eskişehir Şube Temsilcisi Bayram Kavak gerçekleştirdi.  Kavak, bugün DEMİSAŞ fabrikası dâhil toplam 22 fabrikada 15 bin metal işçisinin greve başladığını belirtti. Kavak bugün gerçekleşen grevin ardından ikinci grevin 19 Şubat günü gerçekleşeceği söyledi.

Kavak, grevin ertelenmesini kabullenmeyeceklerini söyleyerek, “Herkese buradan duyuyoruz. Birleşim Metal iş sendikası cam işçisi değil, gıda işçisi değil, hava işçisi değil. Eğer bu grev ertelenirse bizle kendimizi fabrikalara kilitleriz. Bu iş bitmez. Biz kesinlikle ertelemeleri kabul etmiyoruz.” dedi.    
        

DEMİSAŞ fabrikası işçileri sık sık ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam!’, ‘Gemileri yaktık geri dönüş yok!’, İsyan, grev, direniş’ sloganlarını attılar.

Birleşik Metal İş Sendikası Eskişehir Şube Temsilcisi Bayram Kavak, açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“10 Kent, 22 Fabrika 15 Bin metal işçisi MESS Dayatmalarına Karşı İnsanca Çalışmak, İnsanca Yaşamak ve Çocuklarının Geleceği İçin GREVDE!

Birleşik Metal İş 29 Ocak 2015’te 20 işyerinde greve çıkıyor.

Grevler Osmaniye’de, Hatay’da, Mersin’de, Konya’da, Kocaeli’de, Bursa’da, İzmir’de, Bilecik’te, İstanbul’da, Gebze’de 22 fabrikada gerçekleşecek.

29 Ocak 2015 tarihinde saat 09.00’da Gebze’de Cengiz Makina işyerinde Genel Başkan Adnan Serdaroğlu ve Disk Genel Başkanı birlikte grev mücadelelerini başlatacaktır.

Birleşik Metal İş’in ikinci grevi ise 19 Şubat 2015 tarihinde gerçekleştirilecek. Bu işyerlerinde 15 bini sendika üyesi 20 binin üzerinde çalışan bulunuyor. Bu fabrikalar arasında uluslararası ve yerli tekeller var. Bu fabrikalar ekonominin belkemiğini oluşturuyorlar. İhracat rekorları kıran, karlarını katlayanlar bu fabrikalar. Diğer taraftan bu fabrikalarda insanlar çalışıyor.

Bu fabrikalarda çalışan işçiler insanca yaşamak ve çalışmak istiyorlar. Çünkü bu işçiler ağır çalışma koşulları ve uzun çalışma süreleri nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşıyorlar. Canlarını vererek, kanlarını dökerek çalışıyorlar. Bu fabrikalarda çalışan işçilerin karşılığı ödenmeyen emekleri, sermayenin karlarının, devletin vergilerinin kaynağını oluşturuyor. Onlar büyüyüp zenginleşirken, işçiler sürekli yoksullaşıyor.

Metal işkolunda çalışan bir işçinin aylık en düşük çıplak ücreti net 866 liradır. MESS bu işçilere net 100 lira artış öneriyor. Bu işçiler işkolunun yüzde 60’ını oluşturuyor. MESS, ucuz işçilik sisteminin kalıcılaştırmak, işçilerin en önemli hak arama aracı olan toplu sözleşmelerini etkisiz kılmak için düşük ücret artışlarına ek olarak 3 yıllık sözleşme öneriyor.

Refah payı adı altında 3 yıllık sözleşmeyi kabul ettirmek için ayakbastı parası verdiklerini söylüyor. MESS, aynı işi yapan işçiler arasındaki ücret farklarının kapanmasını istemiyor. Çünkü işçilerin birliğini istemiyor.  MESS metal işçilerinin kendi ücret zamlarını örgütsüz, sendikasız kesimlerin ücret zamlarıyla kıyaslayıp halinize şükredin demeye getiriyor.

Metal işçileri MESS’in zam tekliflerini işyerlerinin karları ile cirolar ile kıyaslayacak bilince sahip!  Metal işçisi ücret maliyetlerinin toplam maliyetler içinde çok küçük bir orana denk geldiğini biliyor!

O nedenle dayatmaları kabul etmiyor! O nedenle toplu sözleşme taslağının arkasında durmaya devam ediyor! O nedenle greve çıkıyor! Diğer sendika üyelerin sözleşmeden memnun oldukları iddia eden MESS’e bir kez daha sesleniyoruz.

Hiçbir detayı hakkında bilgi sahibi olmadıkları, imzalanması konusunda görüşlerini sormadıkları metal işçilerine bir fırsat verin. Sözleşmenin bu koşullarda bitmesini istiyorlar mı istemiyorlar mı sandıkta görüşlerini ortaya koysunlar!

Onların çoğunluğu sözleşmeden memnun ise biz de o sözleşmeyi imzalayacağız! MESS üyesi işverenlere de sesleniyoruz: Üyesi olduğunuz kuruluş, sizi greve sürüklüyor!

Metal işçilerinin gerçek temsilcisi olan Birleşik Metal İş’in sorunları tespit eden ve makul çözüm yolları öneren teklifinin hiç dikkate almadan, onbinlerce işçiyi ve ailesinin yok sayarak işbirlikçisine imzalattığını bize de imzalatacağını zannediyor.

O süreç tamamlandı! Artık geri dönüş yok! Önce 29 Ocak’ta sonra 19 Şubat’ta grevdeyiz.

Biz taslağımız çerçevesinde, yani iyileştirme, iki yıllık sözleşme ve gerçek refah payları konusunda bize gösterilen yaklaşımları görüşürüz. MESS üyelerini bu konuda serbest bırakmayacağına göre geriye kalan tek seçenek MESS’i devre dışına çıkarmaktır.

Grev kararı üyelerimizle birlikte alınmış bir karardır ve kimse başka bir amaçla hareket etmiyor! Birleşik Metal İş, üyelerinin onay vereceği bir toplu sözleşme imzalamanın mücadelesini örüyor, metal işçilerinin de ekmeklerini büyütmekten başkaca bir amaçları yok!

Yılmayacağız, teslim olmayacağız!

İşbirlikçi ve dayatmacı toplu sözleşme düzenini yıkacağız!

Biz haklıyız ve haklı olduğumuz için kazanacağız!

Haklıyız, çünkü emeğimizin karşılığını istiyoruz!

Haklıyız çünkü sömürülüyoruz!

Haklıyız çünkü çocuklarımızın geleceği için yaşıyoruz.

CHP Bilecik Merkez İlçe Başkanı Gültekin Çalışkan, CHP Bilecik İL Genen Meclis Üyesi Hikmet Turan, Bilecik MHP İlçe Başkanı Mustafa Aydemir, Bilecik Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Feyzi Köse, Emekçi Hareket Partisi Eskişehir İl Başkanı Onur Keşt, Kristal İş Bursa Şube Başkanı Ali Şıracı, fabrikaya gelerek işçilerin grevine destek verdi. 

“Emeğin, İşçinin Partisi Olmaz”

CHP Bilecik Merkez İlçe Başkanı Gültekin Çalışkan, kendisinin de önceden sendikacılık yaptığını söyleyerek AKP hükümetinin yanlış politikalar sonucunda işçi ve memurun zor durumda kaldığını söyledi. Çalışkan, “AKP hükümetinin yanlış politikalarından dolayı işçimiz, memurumuz olmak durumunda kalıyor. Açlık sınırının altında ücret almak zorunda kalıyorlar. DEMİSAŞ işçisini ve bütün işçileri canı yürekten destekliyoruz. Grevin hayırlı olmasını diliyoruz. Sizi bu haklı gününüzde, grev selamınızla, işvereni vurmak için sizleri tebrik ediyorum. Ben sendika kökenli bir parti ilçe başkanıyım. Partimiz söylemiyorum, emeğin, işçinin partisi olmaz. Bizim tek partimiz sendikalardır.”

“Birleşik Metal İş işçileri diz çökmedi”

Emekçi Hareket Partisi Eskişehir İl Başkanı Onur Keşt, sendikalar ve MESS ile sözleşme görüşmelerinde bazı sendikaların teslim olduğunu söyleyerek, “MESS sözleşmeleri kimlerin diz çöktüğünü çok iyi gördük. Hangi sendikaların burada diz çöktüğünü çok iyi gördük ama Birleşik Metal İş işçileri diz çökmedi. Metal işçileri tarihten bu yana üzerine düşen görevi aldı, grev kararını aldı ve MESS'e fabrikaları zindan edeceğini gösterdi. Bizlerr bu grevi sahipleniyoruz, bu grev hepimizin. 7'den 70'e hepimizin grevi ve kazanacağız.” İfadelerini kullandı.

“Yaşasın İşçilerin Birliği”

Kristal İş Bursa Şube Başkanı Ali Şıracı, "Aynı duyguları 8 ay önce bende yaşadım. Şişacam ile birlikte greve çıktık. Sizlerle birlikte şimdi aynı duygularla beraberiz. Yaşasın greviniz, yaşasın işçilerin birliği, yaşasın birlikte mücadelemiz. Greviniz hepinize hayırlı ve uğurlu olsun." dedi.

Destek konuşmalarının ardından ‘Bu işyerinde grev var’ yazılı pankartı fabrika girişine astı ve grev önlükleri giyerek greve başladı. 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fuat avnii 7 yıl önce

onurlu yaşam mücadelemizin sözde büyüdüğümüzü soyleyerek halka yalan söyleyen akpnin uyuttuğunu sandığı emekçinin zaferiyle sonuçlanacak

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503