banner716
banner401
banner422

YETKİLİ SENDİKA ENFLASYON FARKINI NEDEN İSTEMİYOR?

                Türk Büro-Sen Bilecik İl Temsilcisi Cüneyt Taşkesen, elektrik ve doğalgaza gelen zamları eleştirerek, başta memurlar olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin bu zamlardan doğan mağduriyetinin giderilmesini istedi. Taşkesen, yetkili sendikaya da yüklenerek; "Son yapılan zam açıklaması sonrasında enflasyon zammını talep etmekten kaçınmak artık mümkün değilken yetkili sendika enflasyon farkını istemekten neden kaçınıyor" diye sordu.

                 Taşkesen açıklamasında şunalra değindi: "Enerji Bakanı Taner Yıldız, dün yaptığı açıklamada, enerji maliyetlerinin çok fazla arttığını, doların 2,28 - 2,29'ları gördüğünü ifade ederek, Ekim ayından itibaren elektrik ve doğalgaza yüzde 9 zam yapılacağını açıkladı.

                Bu açıklama sonrasında enflasyon zammını talep etmek bir zorunluluk halini almıştır. Yetkili konfederasyon bugüne kadar yaptığı ziyaretlerde 1 derece, disiplin affı, emeklilikte 30 yıl sınırı gibi bazı KPDK taleplerini dillendirmesine rağmen, kusuru olduğu için enflasyon zammını gündeme dahi getirmemiştir.

                Ancak bu talep daha ne kadar görmezden gelinebilir? Sadece aile yardımı ödeneği artışı olmadığı için evli ve çocuklu bir ailenin, 2014 yılı kaybı 150 lirayı bulmaktadır. Ağustos ayı itibariyle enflasyon yüzde 6.28 dir.

                Oysaki aynı işçilerle yapılan zam görüşmelerinde, işçilere hem seyyanen zam, hem oransal zam hem de enflasyon farkı verilmişti.

                Memurların yetki verdiği sendikal örgüt başkan ve yönetim kurumlarının, ortaya çıkan bu yeni zammı da dikkate alarak, kendi gündemlerini ve taleplerini değiştirmeleri gerekmektedir.

                Kabul edilmek istenmese de, görmezden gelinmeye çalışılsa da, memurun gündemi budur. Memur gündemini takip ettiklerini belirten sendikalara düşen de, bu talepleri seslendirmektir.

                Sendikamız Türk Büro-Sen.her platformda her yerde taleplerini iletmekte üyelerinin her zaman yanındadır.

MEMURUN 2015 OCAK ZAMMININ YARISI DOĞALGAZA GİTTİ

                Kış günlerinin kapıya dayandığı, havaların soğuduğu şu günlerde Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın, elektrik ve doğalgaza Ekim ayından itibaren %9 oranında zam yapılacağını açıklaması; 2014 yılının tamamını 123 TL zamla geçirmek zorunda kalan, 2015 yılının Ocak ayında ise yalnızca %3 zam alacak olan memurlar başta olmak üzere tüm vatandaşların bütçelerindeki kara deliğin daha da büyüyeceğini ortaya koydu.

                Bütün bir yıl boyunca 123 lira zamla yaşamaya zorlanan, enflasyon farkı hakkı dahi gasp edilen memurların maaşları her geçen gün erimektedir. Elektrik ve doğalgaz zammı faturalara aylık 33,23 lira olarak yansıyacak, bu zam, memur maaşlarını %1,5 daha eritecektir. Bu erimeyle birlikte Ekim ayı itibarı ile memurlarımızın bütçesinde tam bir yıkım yaşanacaktır. Yıllık enflasyonun %9,54 olduğu bir dönemde yapılan %9’luk zammın, enflasyon canavarını besleyeceği ve diğer bütün ürünlere de zam geleceği açıktır.

                Memuru 2014’te 123 lira, 2015 Ocak ayında %3 maaş artışına mahkûm eden anlayış, tüketim kalemlerine yapılan zamlarla birlikte neredeyse verdiği maaşı dahi zamlar ve vergiler yoluyla geri alacak duruma gelmiştir. Öyle ki, memurlarımız %3 oranındaki komik Ocak zammını almadan, %1,5’ini geri vermek durumunda kalmıştır. Memurlar durumlarını düzeltecek bir iyileştirme beklerken, bu zamla birlikte 2015 Ocak maaşlarının da yarısını şimdiden kaybetmişlerdir. Memurlar ve emekliler, 2014 yılındaki kayıplarının telafisi için ek zamma ihtiyaç duymaktadırlar. Döviz kurlarındaki en küçük olumsuzluğu vatandaşlara yansıtan hükümet, memurlar ve emeklilerin yaşadığı olumsuzlukları da ek zamla telafi etmelidir.

                Adalet Bakanlığında promosyon ücretlerinide alamayaşımız işin bir başka yüzü;

                Yetkili sendika büro memur sen adalet bakanlığı ve vakıfbank ile yapılan promosyon anlaşması gereği her yıl eylül ayında ödenen promosyon ücretleri bu yıl ekim 15 e kadar uzatılmış hem de yeni bir protokol imzalanmış.bu yeni protokolü hangi sendika memurlar adına imza attı merak ediyorum.

                Tam bayram üstü bayram harçlığım olur düşüncesiyle gözünü promosyonlardan alacağı paraya diken memur arkadaşlarımızın bu hayalide havada kaldı.

MEMUR KURBAN KESEMEYECEK

                Yaşamsal harcamalara gelen zamlar karşısında memur maaşları eridi ve kurban vecibelerini memurlar yerine getirmekde çok zorlanacaklar.

                İktidarın vatandaşların dini vecibelerini yerine getirebilmesi için gerekli ekonomik imkânları sağlaması ve dini bayramlar öncesinde bayram ikramiyesi verilmesi gerektiğini  bir kez daha vurguluyoruz. Bir tarafta ailesinin geçimini sağlamak için yapmak zorunda olduğu giderler; diğer tarafta dini bir vecibe olarak gördüğü kurban ibadeti memurları kara kara düşündürmektedir.

                Yaşanan ekonomik gelişmeler karşısında memurların maaşları her geçen gün erirken, 2014 yılında özellikle gıda ve ısınma başta olmak üzere yaşamsal harcamalara gelen zamlar karşısında hayal kırıklığına uğrayan memurlar bu yıl kurban vecibelerini yerine getirmekte de zorlanacaktır.

                2014 yılının tamamı için memur maaşlarına yalnızca 123 lira zam yapıldı.memur maaşlarının zaten doğalgaz, benzin, et, kira, su gibi ürünlere gelen zamlar karşısında eridiğini, artan kurbanlık fiyatları karşısında ise memurların dini vecibelerini yerine getirmekle, ailesinin geçimini sağlamak arasında seçim yapmak zorunda kalmaktadır.

“VATANDAŞLARIMIZ BAYRAMA ZOR ŞARTLARDA GİRİYOR”

                2014 yılının ilk 9 ayı temel alındığında bile genel gıda harcamaları %19 zamlanırken yumurta fiyatı %16, kuru bakliyat %34, meyve %47, sebze %13, ekmek %14, su %9 arttı. Dolayısıyla memurlarımızın alım gücü de azaldı. Bu nedenle vatandaşlarımız her bayrama biraz daha zor şartlarda giriyor. Geçtiğimiz yıla oranla kurban masrafı da ortalama 100 lira arttı. Geçen yıl küçükbaş kurbanlıklar marketlerde ortalama 620 lira iken bu yıl 695 liraya yükseldi. Büyükbaş kurbanlıkların ise 7’de 1 hissesi geçen yıl 693 lira iken bu yıl 795 lira oldu.

                Bu durumda memurlarımızın en az 700-800 TL tutarındaki kurban vecibelerini yerine getirmesini imkânsız hale getiriyor. Hangi hesabı yaparsak yapalım memurların sürekli kayıp içinde olduğu ortaya çıkıyor. Son yıllardaki politikalar, memur maaşlarının her alanda erimesine neden olmuştur.

                Birlik ,beraberlik ve kardeşlik duygularının pekiştiği,sorunların minimuma indiği huzurlu ve sağlıklı nice bayramlar dileğiyle tüm islam aleminin yaklaşan mübarek kurban bayramını kutlarım.hayırlı bayramlar."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
canyakın 7 yıl önce

adı ütünde yandaş ıkıntı yaratmamak için yalakalık için zam talep edemez yoka paralelci olurlar

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503