banner716
banner401
banner422

YEL,  GÜMÜŞ’Ü BU KEZ BELGE ÜZERİNDEN VURDU
 

Türk Eğitim Sen Başkanı Ömer Yel,  Bozüyük’te 24 Kasım Öğretmenler Günü programında İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş’ün ödül belgesini vermemesini sert bir şekilde eleştirdi. Yel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Vekiline yüklenerek şunları söyledi:

“Bozüyük İlçemize bağlı İMKB Anadolu Lisesi öğretmenlerince gerçekleştirilen ve 2012-2013 eğitim öğretim yılında ilimiz çapında başlayan daha sonra da 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren ulusal bazda devam eden bir kitap okuma yarışması yapılmaktadır. Bu proje göreve seçildiği tarihten itibaren Bozüyük Belediye Başkanı Sayın Fatih Bakıcı tarafından da desteklenmektedir. Bu projeyle iki yıldır ilçemize yüzlerce öğrenci ve öğretmen gelmekte olup hem ilimiz hem de Bozüyük ilçemizin tanıtımına da katkı sağlanmaktadır. Ayrıca, yine bu okulumuz tarafından her sene bir tiyatro oyunu sergilenmekte, resim sergileri açılmakta ve konser çalışmaları gibi sosyal faaliyetlerde yapılmaktadır. Böyle başarılı bir proje yürüten ve sosyal faaliyetler gerçekleştiren öğretmen ve idarecilerimizi 2014 – 2015 eğitim öğretim yılı sonunda İl Milli Eğitim Müdürümüz de başarı belgesi ile ödüllendirmiştir.

Bu arkadaşlarımız fark yaratan bir projeye imza attıkları için şimdi de Bozüyük Kaymakamımız tarafından ödüllendirilmiştir. Ödül töreni de 24 Kasım Öğretmenler Günü programı içinde gerçekleştirilmiştir. Ancak, ödül töreni esnasında İlçe Milli Eğitim Müdürü ile görev yaptığı son iki okulun parasını çaldırmayı başarmış bir okul müdürünün ortaya koyduğu hazımsızlık kokan bir tiyatro sergilenmiştir. Ödül alacak öğretmen ve idareciler sahneye davet edilince orta sıralarda oturan malum okul müdürü herkesin duyacağı şekilde yüksek sesle “Neye göre verildi” diye seslenmiştir. Programın sunucusu, belgeleri sahnede yerlerini almış öğretmenlere vermek üzere İlçe Milli Eğitim Müdürünü davet etmesi üzerine kendisi Kaymakam Bey’in vermesi gerektiğini söylemiştir.

Bunun üzere hazırlıksız yakalanan sunucu sadece “Sayın kaymakamımız” diyebilmiş ve Bozüyük Kaymakamı Sayın Köksal Şakalar kürsüye gelmek zorunda kalmıştır. Salondaki “Neye göre verildi” ifadesini o da duymuş olmalı ki kürsüde “Bu öğretmenlerimiz kitap okuma yarışmasındaki başarılarıyla taltif edildiler. Bu sadece bir projenin sonucu. Bine yakın öğretmenimiz var. Sadece bu kadar öğretmenimiz mi hak etti denilebilir. Onun için daha kapsamlı bir değerlendirme yapmak lazım kanaatindeyim.” açıklamasını yapmıştır.

Bu yaşanan olay bizi yıllar öncesine teşekkür, takdir belgelerinin idareciliklerde puan değeri olduğu dönemlere götürmüştür. O dönemde takdir ve teşekkür belgeleri havalarda uçuşur ama ne hikmetse hep aynı adreslere ulaşırdı. O adreslerden biride şimdiki ilçe milli eğitim müdürünün o günkü adresi Bozüyük Anadolu Öğretmen Lisesi idi. Kendisi 08.05.2008 ile 27.11.2008 tarihleri arası yani 6 ay 19 günlük süre içerisinde tam 7 adet teşekkür, takdir ve aylıkla ödül almıştı. Bunu da buradan hatırlatma gereği duyduktan sonra Sayın Bozüyük İlçe Milli Eğitim Müdür Vekiline aşağıdaki soruları sormak istiyorum ve takdiri kamuoyuna bırakıyorum.

1- Bozüyük’te eğitimde gösterilen başarı çıtasının yüksek olması hepimizin isteğidir. Bu çıta herhalde o kadar yükseldi ki İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Türkiye çapında başarılı bir proje geliştiren Bozüyük İMKB Anadolu Lisesi öğretmenlerinin taltif edilmelerini istememektedir.

2- Belge alan öğretmenlerden 6 sının sendikalarının malum sendikadan olmaması başarı belgesi almaya engel midir? Bu öğretmenler Türkiye’nin eğitim anlayışında fark yaratma konusunda mücadele etmemekte midir?

3- Programı her türlü detayıyla bilen bir kişinin bu belgeleri kendisinin vereceğinden haberinin olmaması mümkün müdür? Peki, o halde vermek istediği mesaj; bu öğretmenlerin bu belgeleri almalarını uygun görmüyorum mu demektir.

4- Öğretmenlerin, okulların başarısı aynı zamanda ilçe milli eğitim müdürlüklerinin de başarısı olacağına göre sayın ilçe milli eğitim müdür vekili, bünyesinde çalışan öğretmenlerin, okulların başarılı olmasını onların başarı belgeleri ile ödüllendirilmelerini acaba neden istememektedir?

5- Okullarımızda başarı belgesi ile ödüllendirilmesi gereken çok miktarda öğretmen arkadaşımız elbette mevcuttur. Bu kişiler, kendilerini ödüllendirilmeleri için teklif edemeyeceklerine göre İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili 24 Kasım Öğretmenler günü öncesi okul müdürlüklerine bir yazı yazarak ödüllendirilmesini istediği öğretmenlerin listesini neden istememiştir? Neden bu listeyi oluşturup da kaymakam Bey’in takdirine sunmamıştır?

6- Yıllar önce kendisine hak etmediği kadar belge takdim edilirken neden itiraz etmemiştir?

Son söz olarak diyorum ki; bugünden itibaren bu okulumuzda yapılan sosyal faaliyetlere ara verilirse ve bu projeler gerçekleştirilmeye devam etmezse sorumlusu Bozüyük İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili ve o malum okul müdürü olacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
X 6 yıl önce

ki̇m bu malum okul müdürü merak etti̇m? bi̇len varsa yazsin

Avatar
Maden 6 yıl önce

6 ayda 4 tesekkur 2 takdir 1 maaşla ödüllendirme mi :) bu öğretmenimizi NASA davet etmeli.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503