banner401
banner422

VALİ ŞENTÜRK, ''KÖYLERİMİZDE ÜRETKEN NÜFUS AZALIYOR”

Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü organizasyonunda tarımda stratejik hedeflerin belirleneceği ''3. Tarım Şurası'' istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Vali Bilal Şentürk, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezindeki istişare toplantısında, Bilecik'teki tarım sektörünün önemine değinerek, ürün çeşitlerinin ve kalitesinin saymakla bitmeyeceğini söyledi.

Bilecik'in geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu ve bu yönüyle şanslı olduğunun altını çizen Vali Şentürk,

''Köylerimizde üretken nüfus azalıyor. Tarımla uğraşan nüfus orta yaşın üzerine çıkmış durumda. Ziraat fakültesinden mezun olan çocuklarımızın doğrudan çiftçilik ve üretim yapmaları gerekir. Teknoloji ve makineleşme var. Birim alandan en yüksek verimi alma imkanı var. Gerek tohum cinsleriyle gerekse diğer tarımsal destek unsurlarıyla beraber ülkemizde ekim alanı artmıyor, fakat birim alandan elde edilen ürün miktarını arttırarak açığı kapatıyoruz ve nüfusumuz da artıyor.'' dedi.

Hangi alan olursa olsun vazgeçilebileceğini ancak gıdadan vazgeçilemeyeceğini vurgulayan Vali Şentürk, şöyle konuştu:

''Anadolu topraklarında ürün çeşitliliği oldukça bol. Bilecik'te de alternatifimiz çok. Arazi toplulaştırmaları yapmak suretiyle, üretim işini profesyonelce yapanlara devletin desteğini yoğunlaştırmalıyız. Ciddi destekler var fakat bu desteklere rağmen ekonomik ölçek olmayınca arazinin bölünmesi nedeniyle yapılan faaliyetler de elde edilecek verim de istenilen seviyede olmuyor. O zaman, ektiğimiz ürünün bölgemize uygunluğunu, elde edilecek verimi en yüksek seviyeye çıkartabilecek kural ve yöntemlerin neler olduğunu öğrenmek, bu işle uğraşanlara öğretmek gerekiyor. Toprakla uğraşan, ekim yapan çiftçimizi arttırmamız gerekiyor. Buna teşvik etmeliyiz.''

Yaklaşık 10 bin dekara 100-150 bin ceviz fidanını vatandaşa kavuşturma çalışmalarının bulunduğunu anlatan Vali Şentürk, şunları kaydetti:

''Gurbetteki hemşerilerimizi toprağına bağlamak istiyoruz. Bütçesine katkı sağlayacak, sınırlı süreli bir faaliyet ile üretime katılmalarını istiyoruz. Bu vesileyle hem memleketlerine bağlansınlar hem de bütçelerine buradan bir katkı sağlamış olsunlar. İlimiz bir sanayi şehri, sanayilerimiz var ve gelişiyor. İkincisi de tarımsal arazimiz var. Bu kadar iyiyken bunu bırakamayız. O zaman ne yapacağız? Birim alanından maksimum verim alabileceğimiz, ekonomik değeri yüksek ürün çeşitlerine daha çok yoğunlaşacağız. Her köyün potansiyeli hangi üründe daha ağırlıklıysa üretim, imkan ve kabiliyeti onun üzerine yoğunlaştırmalıyız.''

Yüksek verimle ve yaygın üretimle Bilecik'in ekonomisini arttırmak istediklerini dile getiren Vali Şentürk, ''Arazi toplulaştırmasıyla, yani imkanları birleştirerek daha az maliyetle, daha yüksek verim sağlayacak şekilde üretim modelleri ortaya koymak istiyoruz. Toprakla uğraşmak zahmetlidir ama bereketlidir. O bereketin verdiği manevi haz ve mutluluk ziyadesiyle fazladır.'' ifadesinde bulundu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş da insan popülasyonunun artmasından dolayı üretimin arttırılması ve birim alandan yüksek verim alınmasının zorunlu hale geldiğini belirterek, ''Tarımda, 25-30-40 yıllık yol haritasını belirleyecek startı verdik. Üreticilerimize ve çiftçilerimize tarımsal destekler, karşılıksız hibe şeklinde gerek hayvancılıkta, gerek orman alanlarının gelişmesinde, gerekse gıda üretiminde çeşitli desteklemeler yapılmaktadır. Bir taraftan da kırsal kalkınmanın gelişmesi için kırsal projelerinin geliştirilmesi ve kırsal alanda yaşamın kaliteli hale getirilmesi için çeşitli desteklemeler yapılmaktadır.'' diye konuştu.

Şeyh Edebali Üniversitesi (ŞEÜ) Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Hüseyin Tevfik Gültaş'ın moderatörlüğünde ŞEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hanife Mut, ŞEÜ Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Zeki Mut, Tarım ve Orman İl Müdürü Yoldaş ve Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Sabri Çakır'ın katıldığı şurada, 8 başlık altında toplanan tarımla ile ilgili Ziraat Odası Başkanları ve üreticilerin fikirlerini ve taleplerini dile getirdi.
Vali Şentürk ayrıca Osmaneli ilçesinde üretimi yapılan karpuz, kavun ve şeftali ürünlerinin yer aldığı standı gezerek, Kaymakam Naif Yavuz'dan bilgi aldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BİLECİKLİ 3 hafta önce

Motorini yatlara verdiğiniz fiyattan daha aza vermeden, tarım ürünlerinin fiyatını fırsatçılara bırakmadan, köylüyü de 2. sınıf vatandaş olarak görmekten vazgeçmeden, vatandaşlarına tarımsal ürün ekim, dikim ve yetiştiriciliğini öğretmeden, tüketimde de yerli malını vatandaşına tavsiye etmeden, tarım da da organik tarım yapmadan (tarımsal ürünü ilaca boğmadan) bu işler düzelmez.

Avatar
tarım bitmiş bu ülkedee 3 hafta önce

ne para ediyorkii tarım yapsınn gübree elekrikk mazot almış basını gidiyorr

Avatar
bozuyuk lu 3 hafta önce

sayın valim köylerimize göç edecek cok insan var fakat özel idarenin uygulamış oldukları tip projeler yuzunden malıyet 2 katına cıkıyor ve gerı dönuş engellenıyor

banner524

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner520

banner390

banner510