banner566
banner401
banner422

VALİ ŞENTÜRK, “İŞ BEĞENMEME SÖZ KONUSU”

Bilecik’in 15-29 yaş aralığındaki genç nüfus aralığındaki kişiler arasında yapılan“Çalışmayan Eğitim ve Öğrenimde Olmayan Gençlik (NEET) Araştırması” sonuçları değerlendirildi. Vali Şentürk, “Öncelikle gerçekten çalışmak isteyenleri, ihtiyaçtan iş arayanları bulmak lazım. Çünkü iş beğenmemek gibi bir durum da söz konusu.” İfadelerine yer verdi.

Bursa Eskişehir ve Bilecik illerinde 15-29 yaş aralığındaki genç nüfustan ‘ne işte, ne eğitimde, ne de öğretimde olan’ (NEET) kapsamına girenlerin bölgesel gelişmedeki potansiyellerini, sosyal hayatta yaşadıkları problemleri ve istihdam piyasasına girişlerinde yaşanan sıkıntıların tespit edilerek bu sorunlara göre müdahale alanlarının belirlenmesi amacıyla BEBKA tarafından yapılan “Çalışmayan Eğitim ve Öğrenimde Olmayan Gençlik (NEET) Araştırması”nın Bilecik İli sonuçları düzenlenen toplantıda değerlendirildi.

Bilecik Valisi Bilal Şentürk’ün başkanlığında gerçekleştirilen ve Bilecik İl Genel Meclisi Başkanı Osman Yılmaz, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Keskin ve BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim’in yanı sıra İl İstihdam Kurulu Üyeleri ve ilgili kurum temsilcilerinin katıldığı toplantıda, araştırmayı yapan firma yetkilileri tarafından elde edilen sonuçlar paylaşıldı.

Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, “Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasının ön önemli unsuru insan kaynağımızı ihtiyaç olan alanlara yönelik planlamaktır. Başta kamu olmak üzere özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarımızın insan gücü ihtiyacımızı iyi tespit etmesi ve gelecek nesillerin refahını arttırması için çalışmalar yapması gerekmektedir. Bu çalışmalar yapılırken gençlerimizin, kadınlarımızın ve engellilerimizin iş hayatına katılması için hep beraber mücadele etmeliyiz. Genç işsizlik dünyada ve ülkemizde önemli sorunlarından biridir. Gençlerimize değişen dünya düzeninde yeni iş imkanları bulmalı, onları geleceğin mesleklerini seçmeleri için yönlendirmeliyiz. Bu sayede ülkemizin 2023 eğitim vizyonuna uygun strateji ve politikalar izleyebiliriz. Özel sektörün, kamunun ya da STK’ların insan kaynağı ihtiyacı ile gençlerimizin niteliklerinin örtüşmesi için gayret göstermeliyiz. Bir yandan personel bulamıyorum diyen firmalar varken bir yanda da iş bulamıyorum diyen gençlerimiz olmamalı. Bu hepimizin sorumluluğunda olan bir konu. Çalışmayan, eğitim ve öğrenimde olmayan gençlerimizin sosyal yaşamlarında sıkıntı yaşama riskleri olduğunu görüyoruz. İş hayatına girmekten vazgeçmiş bireyler, sosyal dışlanma hissine kapılabilir. Sosyal değerlerimizin, kültürümüzün ve aile yaşantılarımızın sağlıklı bir şekilde devam etmesi için gençlerimizi hayatın içine dahil etmeliyiz” dedi.

Sunumların ve sonuçların paylaşılmasının ardından değerlendirmelerde bulunan Bilecik Valisi Bilal Şentürk de, “Öncelikle gerçekten çalışmak isteyenleri, ihtiyaçtan iş arayanları bulmak lazım. Çünkü iş beğenmemek gibi bir durum da söz konusu. Ayrıca girişimciliği özendirip gençlerimizin kendilerine iş kurmalarını da yaygınlaştırmalıyız. Eğitim çok önemli, belirli bir işte çalışma gerekliliğini çocuklarımıza erken yaşta öğretmeliyiz” şeklinde konuştu.

Karşılıklı görüş alışverişinin de yapıldığı toplantıda, genç istihdamın artırılması ele alındı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zeki 1 yıl önce

Fabrikalar öğretmenlerle dolu. İş beğenmeme bu mu oluyor?

Avatar
Ahmet ekici 1 yıl önce

Bir akıllı telefonun beşte biri kadar ücret alan insanların çalışma ve yaşam koşullarını derinlemesine incelemeden yapılan talihsiz bir yorum sayın valinin yorumu.İnsanlar emeğinin karşılığını layıkıyla alsa neden çalışmasın.Birde çalışanlara sorun bakalım onlar ne diyecekler.

Avatar
BİLECİKLİ 1 yıl önce

Sayın Valim. Tanıdığınız ya da bildiğiniz sanayici varsa Bilecik'e yatırım için ikna edebilir misiniz? İşsizlik yaşlı ya da genç (çalışmak isteyen-istemeyen dahil) genel bir sorun. Ayrıca yeni yetişen nesil tablet ve bilgisayar başında oyun oynuyor. Arkadaşları ile bile oynamıyor. Nasıl iş hayatında ekip olup çalışacaklar belli değil. Ülke olarak yaşantımızda sadece tüketmek (reklamlar öyle söylüyor) üzerine. Dolayısı ile çevre iller gelişirken Bilecik'in de gelismesi ve büyümesi lazım.

Avatar
İtirazım var 1 yıl önce

Devlet garantili,2500-3000tl maaş,çay-kahve,temiz kıyafetler,bey-hanım olmak varken 2000tl maaşı,kirli üst başı,işten çıkarılma korkusu,insan yerine konulmayan özel sektörde çalışmayı kim ister ki....Devlet koşulları özel sektör de sağlasın kimse iş beğenmemezlik yapmaz.Karın tokluğuna sömürü düzenine hayır!!!

Avatar
Misafir 1 yıl önce

2020 tl maaşa mermer ocaklarında ve alüminyum metal fabrikalarında adam çalıştırmaya kalk sonrada millet is beğenmiyor de. Olacak is değil. Sektör bazlı asgari ücrete geçilsin. Millet nasıl is beğenir görürsünüz.

Avatar
Adem UZUN 1 yıl önce

Sayın Vali beyimiz gençlerimiz iş beğenmemek değil bazı iş verenler işçiyi çalıştırıp ücretini ödemediği için çalışıyorlar

Avatar
Gurbetçi 1 yıl önce

İş sağlığı ve güvenliği uzmanıyım
Biyolog um
Biyoloji öğretmeniyim
Ayrıca fen bilgisi öğretmenliği yaptım.
İkinci üniversiteyi okuyorum
4 yıldır bilecikte ikamet ediyorum
Hala işsizim.çevre il ve ilçelerden iş teklifi alıyorum.buraya yakın bir ilçede öğretmenlik yaptım.yolların kötü olması sebebiyle bıraktım.hala yol yapım çalışması devam etmekte.sayın valime çıktım.sayın belediye başkanıma çıktım.Hala işssizim.ücretli öğretmenlik bile çıkmadı.iş beğenmemek diye bişey yok yani.gene de teşekkürler hala bizleri düşünen birileri varmış.bu toplantıyı ve bunu haber haline getiren herkese teşekkür ederim.

Avatar
Gurbetçi 1 yıl önce

İş sağlığı ve güvenliği uzmanıyım.
Biyolog um
Biyoloji öğretmeniyim
İkinci üniversite okuyorum
4 yıldır bu şehirde ikamet ediyorum.her yere CV bıraktım.sayın valime çıktım.sayın belediye başkanıma çıktım.ücretli öğretmenlik bile çıkmadı.üstelik başka şehirlerden iş teklifi alıyorum.şehir dışında kısa süreli çalıştım.yolların kötü olası sebebiyle bıraktım.Gene de bizleri düşünüp bu toplantıyı yapan ve bunu haber haline getiren herkese teşekkür ederim.

banner524

banner92

banner503

banner644

banner520

banner620

banner390

banner510