banner401
banner422
banner472

Vali Bilal Şentürk, göreve başladı

Vali atamalarına ilişkin kararname ile geçtiğimiz günlerde Bilecik’e ataması yapılan Vali Bilal Şentürk göreve başladı.

Daha önceki görevi İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü olan Bilal Şentürk, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayımlanan atama kararına göre Bilecik’e Vali olarak görevlendirilmişti.

Bilecik Valililiği bahçesinde  kendisine takdim edilen çiçek ile karşılanan Vali Bilal Şentürk, protokol üyeleri ile tek tek tokalaşırken, Valilik önünde hazır bulunan Polis mangasını selamlayarak makam odasına geçti.

Makam koltuğuna oturan Bilecik yeni Valisi Bilal Şentürk, kurtuluşun şehri Bilecik’te Vali olarak göreve başlamanın mutluluğunu ve onurunu yaşadığını söylediği konuşmasına şu şekilde başladı:

“76 tane il gördüm. Burası da onlardan bir tanesiydi. Bilecik'i çok duyduk ama Bilecik'in kuruluş ve kurtuluş ili olduğunu biliyoruz. Nitekim Anadolu’nun giriş kapısı diye bildiğimiz Ahlat'ta kaymakamlık yapmış bir arkadaşınızım. Dolayısıyla Anadolu’nun vatan toprağı olmasının giriş kapısıyla karargahın kurulduğu bir yer olarak Ertuğrulgazi'nin otağının bulunduğu bir yer olarak, yine Kurtuluş Savaşı'nda Kuvayi Milliye birliklerinin düşmanı vatandan atma noktasında kritik adımların atıldığı bir yer olarak kurtuluş ili olarak Bilecik'te vali olarak göreve başlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu büyük bir onurdur. Öncelikle Cumhurbaşkanımıza bize bu görevi tevdi ettikleri için şükranlarımı arz ediyorum. Şunu biliyoruz bu görev bir nöbettir. Sorumluluk son derece yüksektir. Göreve talip olmak değil, verilen görevin hakkını vermektir esas olan. Çünkü bu makamlar bugün var, yarın yoktur. İnşallah bu şirin ilimize her yönüyle öncelikle vatandaşımızın huzur ve güvenliğini sağlama noktasında çaba harcayacağız. Bu huzuru daha da geliştirmek, vatandaşlarımızın refahını arttırma noktasında paydaş olan bütün birimlere burada adlarını teker, teker sarfetmeye ihtiyaç duymuyorum ama bu bir realitedir. Ben çalışacağımız kamu adına görev yapan bütün birimlerde hem milletvekillerimiz, hem belediye başkanlarımız, belediyelerimiz, kaymakamlıklarımız, kamu kurum ve kuruluşlarımız sivil toplum örgütlerimiz ve muhtarlarımızla hep beraber bu sorumluluğu paylaştığımız zaman taşınabilir, üstesinden gelinebilir bir yük olduğunu biliyoruz. Büyük sorumluluk olduğunu biliyoruz. Bu noktada paylaşımcı olacağız. Hep beraber burada hoş bir iz bırakmak arzusundayız. Onun ötesinde buradan alıp götüreceğimiz hiçbir şey yok. Ben çok farklı görevlerde bulundum.”

“Burada bencillik hiçbir zaman olmayacak”

Vali Bilal Şentürk konuşmasının devamında ise, 4 tarafı bütük illerle çevrilmiş olan Bilecik’in her açıdan potansiyelinin yüksek olduğunu berterek konuşmasını şu şekilde sonlandırdı.

Bilecik butik bir şehir onu gördüm. Üniversitesiyle buradaki ekonomik mevcut sanayi alandaki yatırımlarıyla tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleriyle beraber bunları harmanlayarak öncelikle burada yaşayan insanların tabi hem huzurunu arttırabilmek, hem refahını arttırabilmek noktasında ortak bir anlayış ile yapıcı bir yaklaşım ile herkesi kucaklayacak bir dille bireysel hakları koruyarak kamunun yararını da üstün tutarak hizmet etmeye çalışacağız. Bu noktada bize el uzatan herkesle beraber çalışacağız. Burada bencillik hiçbir zaman olmayacak. Hep beraber kamu adına taş üstüne taş koymak isteyen kim varsa onlarla beraber yürüyeceğiz. İyi niyetle, samimiyetle sorunların üstesinden var olanları daha da hafifletmeye çalışacağız. Temel şartımız bu olacak. Tabi bu noktada bizim ülkemizin birliği beraberliği bütünlüğü anlamında tehdit unsuru ne varsa onlara karşı duruşumuz çok nettir. Çok şükür Bilecik'te bu anlamda çok büyük bir tehdit unsuru çok bir şey görmüyoruz. Onun yanında bu uğurda şehit olmuş şehitlerimizin yakınlarıyla, gazilerimizle özel desteğe ihtiyaç duyan kesimlerle bunu çok geniş yelpazede düşünebilirsiniz. Yaşlılığı nedeniyle, hastalığı nedeniyle bunlar öncelikli gözeteceğimiz ama mümkün mertebede çok kamuoyu değil de kendi bünyesinde ama bunu da bireysel olarak değil hep beraber yapacağız. Fakirimize, mağdurumuza, mazlumumuza hep beraber sahip çıkacağız. Bu anlayışta olacağız.

Onun yanında üniversitemiz var, gençlerimiz var. Eğitim ve spor faaliyetlerinde ezberci bir anlayışın ötesine geçerek uygulamayı sağlayarak bilgiyi hayata geçirecek şekilde bunların gayreti içerisinde olacağız. Onun yanında burası tabi potansiyeli çok yüksek bir yer. Bir tarafta Marmara, bir tarafta Karadeniz, bir tarafta Ege, bir tarafta İç Anadolu 4 bölgenin kavşağında olan bir yer ve özellikle İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa gibi Eskişehir gibi bu anlamda gelişmesini büyük ölçüde tamamlamış ve zirveye doğru taşımış olan illerin arasında kalan bir yer olarak bu potansiyeli çok iyi kullanmamız gerektiğini söylüyorum. Zaten ön bilgiler olarak baktığım kadarıyla 6 tane organize sanayi bölgesi var. Şunu da görmemiz lazım. Şunda o var bizde de olsun mantığının çok ötesinde içini doldurarak bizim şu binamız olsun, şurada var bizde de olsun, bu bir elbise. İnsanın elbisesi güzel olursa yürüyüşü de ona göre güzel olabilir ama esas olan içi, içeriği ve donanımlı olması. Yapılan işin hakkının verilmesidir. Var olan potansiyelin değerlendirilmesidir. İmkanların heba edilmemesidir. O yönüyle yapılan işin hakkını hep beraber vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Arkasından yeni alanlarda ihtiyaç oldukça dışarıya da açılarak ilimizin daha da gelişmesi ve refahının artmasın noktasında hep beraber çalışacağız.”

VALİ BİLAL ŞENTÜRK KİMDİR?

1972’de Çaykara Ataköy’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Samsun’da tamamladı. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 1996’da Samsun Kaymakam Adayı olarak memuriyete başladı. Sırasıyla Havza’da Kaymakam refikliği, Sakarya Hendek’te teftiş stajı, Antalya Akseki’de Kaymakam vekilliği yaptı. İngiltere Bath’ da 8 ay süreyle dil kursu ile çeşitli inceleme çalışmalarına katıldı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Anabilim Dalında Yüksek Lisans yaptı. Düzce-Yığılca, Sivas-Doğanşar, Afyonkarahisar-Şuhut, Bitlis-Ahlat, Yalova-Termal’ de Kaymakam olarak görev yaptı İçişleri Bakanlığında İller İdaresi Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü (Daire Başkan V.), Bakan Yardımcılığı Özel Kalem Müdürlüğü, Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı görevlerinde bulundu. 28 Eylül 2015 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Devlet Denetleme Kurulu Üyeliği görevine atandı. 20/06/2017 Tarih ve 2017/261 Sayılı kararname ile Personel Genel Müdürlüğüne atanmıştır. Evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Diğer yandan Vali Şentürk, Bilecik iline 1922 yılından bugüne Bilecik’e atanmış 52’inci Vali oldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner520

banner390

banner510