banner566
banner401
banner422

TÜZÜN: “MUHARREM İNCE İLE YOL ARKADAŞLIĞIMIZ SİYASETEN BİTMİŞTİR”

Türkiye ve Bilecik kamuoyunun en çok merak ettiği konulardan birisi olan Milletvekili Yaşar Tüzün’ün kadim dostu Muharrem İnce’nin kuracağı partiye geçip geçmeyeceği sorusuna Milletvekili Yaşar Tüzün son noktayı koydu.

Bilecik Arena programında kendisine bu yönde soru sorulan Vekil Tüzün, siyasi yaşamını en ince ayrıntısına kadar anlatırken, “ben Cumhuriyet Halk Partisi’nde doğdum, Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyasi yaşamıma devam edeceğim” dedi.

“CHP’Yİ BİLECİK’TE EVLATLARIMLA EŞİT ŞEKİLDE BÜYÜTTÜM”

Bilecik CHP’yi adeta çocuğu gibi büyüttüğünü belirten Vekil Tüzün, Muharrem İnce’nin başlatmış olduğu Memleket Hareketi’ne ilişkin, “bu işin iki boyutu var” derken, “Sayın Muharrem İnce benim gerçekten 30 yıllık arkadaşımdır. Biz SHP ile CHP’nin birleşmesi sonrasında o dönemin en genç il başkanlarıydık. Sayın İnce benim kadim dostumdur, dostum olarak kalacaktır. Bu yönü ile baktığımızda aramızda dostluk ve arkadaşlık boyutunda sorun yok.

Sayın İnce, en son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partimizin Cumhurbaşkanı adayı olmuştur ve Cumhuriyet Halk Partisi grubunun o dönemde geçerli oylarının tamamını alıp oy birliği ile Cumhurbaşkanı adayı seçilmiştir. Kampanyada, kendisiyle birlikte çalışmalarda bulundum, ‘Türkiye’de bir sinerjiyle CHP’nin adayı o mu olacak bu mu olacak?’ denilirken ciddi bir enerjiyle süreç başladı ve oylarını da yükseltti.Tüm hesaplar ikinci tura kalır düşüncesiyle süreç devam etti ama takdir ettiğiniz gibi ve bildiğiniz gibi de ilk turda Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Seçim sonrası Sayın İnce ile görüşmelerimiz oldu. Arkadaşlığımız da dostluğumuzda hiç bir tereddüt yok ancak bundan 6 ay önce partileşme niyetine girdiğinde bunu benimle paylaştı. Bende kendisine Türkiye’de siyasi parti kurmanın ne kadar zor olduğunu ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde küçük partilerin oylarını artırmanın şansının olmayacağını, olamayacağını, Cumhuriyet Halk Partisi’nin bugün Türkiye’de iktidar olma iddiasını devam ettirdiğini söyleyen birisiyim, bunu 6 ay önce söyledim.

Bu süreçte yine görüşmelerimiz oldu, tüm halkımızın bilmesi gereken bir konu var ben Cumhuriyet Halk Partisi’nde çok genç yaşta göreve gelmiş bir arkadaşınızım. Benim oğlum Mehmet Ata Tüzün doğduğunda, ben CHP Merkez İlçe Başkanıydım. Diğer oğlum Deniz Tüzün doğduğunda CHP’nin ana kademe İl Başkanıydım. Cumhuriyet Halk Partisi benim devraldığım dönemde partimizin toplam oyu 4 bin 500 idi. Yani Cumhuriyet Halk Partisi’ni Bilecik ilinde büyütürken evlatlarımla eşit şekilde büyüttüm. Tüm zamanımı, tüm maddi imkanlarımı, tüm şartlarımı, yaşam biçimimi CHP’yi büyütmek üzerine kurdum. Dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi’nde bu kadar görev yapmış bir insanın Bilecik halkının üzerinde beni gördüğünde Cumhuriyet Halk Partisi’ni görmüş olarak hissediyorum kendimi. Sembol olmuş bir isimin ben, bunca görev yapmışım dolayısıyla bu kadar görev yaptığım süreden sonra ben CHP’ye her şeyimi vermişim, CHP’de bana karşılıksız kalmamış o da bana her şeyini vermiş. Ben CHP’de SHP-CHP birleşmesinden sonra seçildiğim organları söylüyorum.

Bir; ilk öncelikle iki defa Merkez İlçe Başkanı seçildim, bir defa Belediye Meclisi ön seçimde seçildim o zaman 94 yılında 25-26 tane Belediye Meclis üyesinin aday olduğu seçimde ben birinci çıktım ve Belediye Meclis Üyesi seçildim. 2 Belediye Meclis Üyeliği, 2 Merkez İlçe Başkanlığı, 2 ana kademe İl Başkanlığı, 2 defa Belediye Başkanlığı, 5 defa Milletvekilliği, devamında Parlamentoda 22. ve 23. dönemlerde yani 2002- 2011 yılları arası 4 defa TBB Başkanı Divan üyeliğine ve bir defa da TBMM Başkan Vekilliğine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğuna seçilmiş bir insanım.Yani girmiş olduğum yanılmıyorsam 20 seçimden 19 tanesini kazanmış birisiyim. Siyasi yaşamımda 20 seçime girmişim, kendi adıma bunun 19’unu kazanmışım. Kaybettiğim tek seçim var, sizin de bildiğiniz gibi 2011 Milletvekilliği seçimi. Bu kadar görev yapmış, bu partinin bütün aşamalarında görev yapmış bir insan olarak, ben CHP’de siyasi yaşamıma devam edeceğim. Bu konuda Bilecik halkımız, örgütümüz, üyelerimiz müsterih olsun, bir tereddüt söz konusu değildir, ben Cumhuriyet Halk Partisi’nde doğdum, Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyasi yaşamıma devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

“BEN CHP İLE SEMBOL OLMUŞ BİR İSMİM”

CHP Gençlik Kolları’nda göreve başladığını ve bu sürece kadar CHP’de sembol bir isim olduğunu aktaran Vekil Tüzün, “benim tekrar CHP, A partisi, B Partisi, Muharrem Bey’in Partisi’ne geçip de bir daha Milletvekili adayı olayım gibi bir derdim yok, söz konusu olamaz ben CHP’liyim, CHP’de bu görevleri yaptım, CHP ile sembol olmuş bir ismim ve CHP’de siyasi yaşamıma devam edeceğim”dedi.

“MUHARREM İNCE İLE YOL ARKADAŞLIĞIMIZ SİYASETEN BİTMİŞTİR”

Muharrem İnce ile dostluklarının ebedi olduğunu söyleyen Vekil Tüzün, siyaseten İnce ile yollarının ayrıldığını söylerken sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bunun örneklerini Türkiye’de çoğaltabiliriz, bakınız bugünkü Cumhurbaşkanımız biliyorsunuz eski Refah Partisi çizgisinden geliyor, Erbakan’ın talebesiydi, gün geldi Sayın Tayyip Erdoğan ayrıldı başka bir parti kurdu ama Refah Partisi’nde Rahmetli Erbakan’ın misyonu siyaseten devam ediyor ve siyasi partisi de var, yine bu örnekleri çoğaltabiliriz.

Sayın Abdullah Gül, Tayyip Bey’in yol arkadaşıydı, Cumhurbaşkanlığı adayı ilan ederken bunları hatırlayınız, grup toplantısında ‘kardeşim, yol arkadaşım Abdullah Gül’ü öneriyorum’ dedi, Cumhurbaşkanlığı için. Bugün yolları ayrıldı, keza Gelecek Partisi Genel Başkanı Sayın Davutoğlu, geçmişte birlikte siyaset yaptılar, onu Genel Başkan yaptı, Başbakan yaptı, siyaseten yolları ayrıldı dolayısıyla dostluklar devam edebilir ama siyaseten birlikte olmadığımızı ifade etmek istiyorum.”

“ANAMIZIN KARNINDAN MİLLETVEKİLİ DOĞMADIK”

CHP’den yeniden Vekil seçilememesine ilişkinde gerçekçi bir cevap veren Vekil Tüzün, “takımın içerisinde ben olmayabilirim, olacak diye bir şey yok anamızın karnından Milletvekili doğmadık. İnsanlar siyasi yaşamlarında kendi kararlarını kendileri verebilirler, yanlış karar da verebilir.

Muharrem Bey’in başka bir siyasi oluşuma geçmiş olması parti kurma niyetinde olmuş olması, onun kendi kararına bağlı. Bu görüşleri mutlaka değişik arkadaşlarla yapmıştır benim dışımda ama ben tavrımı bugün değil, altı ay önce söyleyen birisiyim” dedi.

“MUHARREM İNCE BİLECİK’E GELSİN GİDER KARŞILARIM”

Muharrem İnce size gönül koydu mu? sorusuna, “onu gördüğünüzde kendisine sorun” diyen Vekil Tüzün, siyaseten, “Muharrem İnce Bilecik’e gelsin gider karşılarım. Ben İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i nasıl karşılıyorsam o da geldiğinde karşılarım. Dostluğumuz ebedi ama siyaseten yollarımız ayrıldı” ifadelerinde bulundu.

“BENİ DE YAZABİLİRSİNİZ CEVABA BEN İMZAMI ATARIM’ DEDİM”

İzmir’deki yerel bir gazetede çıkan ‘Vekil Toto’ haberini de değerlendiren Tüzün,benim haberim bile olmadı, İzmir’deki bir mahalli gazete ‘Vekil Toto’ diye bir haber yapmış. Vekil Toto da 17 tane isim geçiyor. 17 isimden bir tanesi sabah beni aradı, sabah 9-10 sıralarında ‘Yaşar Bey İzmir’de bir yerel gazete böyle bir haber yapmış, biz de buna bir cevap vereceğiz’ dedi. Ben de tabi ki beni de yazabilirsiniz cevaba ben imzamı atarım dedim o şekilde 17 arkadaşın cevabı böyle oldu” dedi.

“MUHARREM İNCE’NİN HER ALACAĞI OYUN MİLLET İTTİFAKI’NIN HANESİNE YAZILACAĞINA İNANIYORUM”

“Muharrem Bey’in Türkiye’de olsun Bilecik’te olsun etkisi ne kadar olur? Sonuçta Bilecik’te de içinde yönetim kurulunda olan bazı kişilerin bile şu anda Muharrem İnce’ye geçeceği yönünde bir takım açık açık bildirileri var. Bu CHP’ye zarar verir mi?” sorununa da cevap veren Vekil Tüzün, “özellikle sosyal medyada Muharrem Bey’e ciddi hakaretler görüyorum, ben buna son derece üzülüyorum. Kimisi ‘hain’ diyor, kimisi ‘sarayın uşağı’ diyor, ağza alınmayacak sözler kullanılıyor. Bugünkü sistemde, bugünkü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde değerlendirecek olursak, koalisyonlar, ittifaklar seçimden önce kuruluyor.Yani Parlamenter Sistemde koalisyonlar, ittifaklar, hükümetler seçim sonrası kuruluyordu, şimdi seçimden önce kuruluyor. Dolayısıyla Muharrem Bey’in siyaseten bir parti kurması, aldığı oy CHP’ye zarar verir anlamına gelmeyecek. Ben basın açıklamasını izledim, ısrarlar bir iddia var ve inatla üç defa ‘bizim asla ve asla bulunmayacağımız yer Cumhur İttifakı olacaktır’ dedi. Dolayısıyla Millet İttifakıyla bir koalisyon veya seçim öncesi bir ittifakın olabileceğinin de sinyalini verdi. Siyasi parti kurmasıyla alacağı oyun yüzde 5-10-15-20 her türlü Millet İttifakının hanesine yazılacağına inanıyorum. Hal böyle olunca da ben Muharrem Bey’in kurmuş olduğu partinin CHP’ye son derece zarar verir, içini boşaltır, üyesi oraya transfer olur, noktasında değilim. Seçim öncesi ittifakın içerisinde yeralan her parti zaten Genel Başkanımızın da dediği gibi, ‘dostlarımızla biz bu ittifakı sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz, seçimlere de öyle hazırlanacağız’ diyorsa, dostlarından bir tanesi de Muharrem Bey olur, Muharrem Bey’in kuracağı parti olur” dedi.

“BİLECİK’TE MUHARREM İNCE’NİN KURACAĞI PARTİYE ‘BEN ÜYE OLACAĞIM’ DİYE İSTİFA EDEN SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Muharrem İnce’nin partisinin Bilecik yereline ne şekilde etki yapacağını da değerlendiren Vekil Tüzün,buraya gelmeden Sayın Merkez İlçe Başkanımla bir görüşme yaptım. Dedim ki; ‘bu oluşumdan dolayı bugün bu saat itibariyle partimizden istifa eden var mı?’ diye sordum, dedi ki son 1 ayda 5 tane istifa oldu, onların da gerekçeleri başka. 1 tanesi Belediye çalışanı bir arkadaşımız, kamu, devlet memuru olduğu için istifasını vermiş, bir tanesi nakil istemiş, bir tanesi Belediye’den talebi oldu, yerine gelmedi diye istifa etmiş, CHP’den bugün itibariyle Muharrem İnce Bey’in kuracağı partiye ‘ben üye olacağım’ diye istifa eden söz konusu değildir” dedi.

“Muharrem Bey sizce ne kadar başarılı olabilir? Muharrem İnce Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olabilir mi?” sorusuna da yanıt veren Vekil Tüzün, “onu zaman gösterecek, şartlar ne olur, Cumhurbaşkanlığı seçimi zamanında ne olacak? Erken seçim olursa ne zaman olacak? zaman gösterecek” şeklinde konuştu.

Videoyu izlemek için linke tıklayın...

http://<iframe width="640" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/I3Mj5_sATfo" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503