banner716
banner401
banner422

TÜZÜN MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU’NDA
 

Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü uyarınca faaliyet gösteren ihtisas komisyonlarından olan Milli Savunma Komisyonu’nda, milli güvenlik, savunma, Türk Silahlı Kuvvetlerinin görevli veya emekli personeline ilişkin kanun tasarı ve tekliflerinin görülüyor. Komisyon, TSK personelinin beslenmesi, eğitimi, özlük hakları, harcırah düzenlemeleri ile mesleğe alınma, çıkarılma veya meslekte yükselmeleri gibi konulardaki yasal düzenlemeleri ele alıyor.

Sık sık Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ile Harp Okullarında ve Harp Akademilerinde inceleme ve temaslarda bulunan Milli Savunma Komisyonu, Meclis’in en prestijli komisyonları arasında gösteriliyor.

Tüzün’ün Milli Savunma Komisyonu üyeliği, önceki gün TBMM Genel Kurulu’nda oylanarak kabul edildi.

TBMM’nin internet sitesinde Milli Savunma Komisyonu’nu şu cümlelerle tanıtılıyor:

“Türk parlamento tarihinde milli güvenlikle ve savunma ile ilgili konuları görüşmek üzere özel olarak ilk komisyon 20 Eylül 1877 (8 Eylül 1293) tarihli Heye’et-i Ayan Nizamname-i Dahilisi’nin 15 inci maddesinde “Askeriyye Encümeni” adı ile kurulmuştur. Bu düzenleme öncesinde kabul edilen 13 Mayıs 1877 (1 Mayıs 1293) tarihli Hey’et-i Meb’usan Nizamname Dahilisi’nde bu konuyla ilgili özel herhangi bir komisyon kurulmamıştır. Hey’et-i Ayan Nizamname-i Dahilisi’nde Muvakkat Encümen olarak 6 encümen sayılmıştır ve bunlardan bir tanesi de Askeriyye Encümenidir. Bu düzenlemeden sonra 13 Mayıs 1877 (1 Mayıs 1293) tarihli Hey’et-i Meb’usan Nizamname Dahilisi’nde belirtilen 16 Daimi Ecümenden birisi “Askeri Encümen” ismi ile yer alırken, benzer konuları görüşmek üzere 2 Mayıs 1927 tarihli TBMM Dahili Nizamnamesi’nde Milli Müdafaa Encümeni ismi ile bir komisyon kurulmuştur. Milli Birlik Komitesi döneminde TC Milli Birlik Komitesi (TCMB) İçtüzüğünün 6 ncı maddesinde TCMB’nin 4 komisyon halinde çalışacağı belirtilmiş ve bunlardan bir tanesi de Güvenlik Komisyonu olarak kabul edilmiştir. Milli Savunma Komisyonu bu tarihsel süreç içerisinde bugünkü

adını Temsilciler Meclisi döneminde bu meclisin içtüzüğündeki 9 uncu maddede almış ve bu maddede sayılan 16 komisyondan bir tanesi de Milli Savunma Komisyonu olmuştur. 17 Şubat 1963 tarihli Cumhuriyet Senatosu İçtüzüğünde 17 nci maddede yine Milli Savunma Komisyonu adı ile yer alan Komisyon en son 5 Mart1973 tarihli TBMM İçtüzüğünde yine aynı isimle belirtilmiştir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Meraklı 6 yıl önce

Vekilimizi tebrik ediyorum. Görevinde başarılar diliyorum

Avatar
misafir 6 yıl önce

yeni görevi ülkemize hayırlı olsun allah utandırmasın

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503