banner716
banner401
banner422


Korkmaz Kesik

Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül’ün ‘MİT Tırları Soruşturması’ kapsamında hapis cezası almalarının ardından, Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik İl Başkanlığı basın toplantısı düzenledi. Milletvekili Yaşar Tüzün’ün de katıldığı toplantıda, verilen mahkeme kararı “Basın tarihimizin en vicdansız kararlarından biri” olarak değerlendirildi. Tüzün, konuyla ilgili “Vallahi de billahi de bu silahlar Türkmenlere gitmiyordu” diyen Tuğrul Türkeş’in açıklama yapması gerektiğinin altını çizdi ve Bilecik gazeteci camiasına geçmiş olsun diledi. Tüzün şöyle konuştu:

TÜZÜN: “AÇIKLAMA YAPMASI GEREKEN KİŞİ TUĞRUL TÜRKEŞ’TİR”

“Geçmişte AKP’nin dışında siyaset yapan, bugün AKP hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan sayın Türkeş, bütün ulusal kanallarda, vatandaşımızın huzurunda “Yemin ediyorum ki, vallahi de billahi de o silahlar Türkmenlere gitmedi” yani o silahlar IŞİD’e gitti demiştir. Sayın Can Dündar’ın ve sayın Erdem Gül’ün başına gelenleri bugün kamuoyuna açıklaması gereken kişi sayın Tuğrul Türkeş’tir. O gün yemin edip “Vallahi de billahi de bu silahlar Türkmenlere gitmiyordu” diyen bir siyasetçinin söylediklerini ulusal basına taşıyan iki gazetecinin tutuklanmasını kabul etmemiz mümkün değildir.

“GAZETECİ CAMİASINA GEÇMİŞ OLSUN”

Bugün ulusal gazetecilerin başına gelenler yarın sizlerin de başına gelebilir. Türkiye’de hukuk herkese lazım. Bu duygu ve düşüncelerle gazetecilerin, bu haberleri yapanların daha özgür, daha inançlı, daha başarılı bir şekilde haberlerini taşıyabilme adına başta Bilecik’teki tüm gazeteci camiasına, gazeteci arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Özgür basının daha özgür bir şekilde görevini yapmasını temenni ediyoruz. İnanıyoruz ki hak ve adalet en kısa zamanda yerini bulacaktır. Sayın Can Dündar ve sayın Erdem Gül’ün ilk duruşmalarında beraat edeceklerine inanıyorum.”

CHP’DEN DÜNDAR VE GÜL’E: “SİZLERİ TANIYOR OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ”

Tüzün’ün konuşmasının ardından CHP İl Başkanı Şinasi Çetinkaya konuyla ilgili basın açıklamasını okudu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Can Dündar ve Erdem Gül’ün “MİT Tırları Soruşturması” olarak adlandırılan soruşturma kapsamında tutuklanması, demokrasi tarihimize ve basın özgürlüğü sicilimize eklenen yeni bir lekedir. Bu karar hukuki değil kanunsuz bir alıkoymadır. Basın Kanunu'nun açık hükümlerine göre mahkeme konusu bile olmayacak bir dosyadan, tamamen ilgisiz konumdaki Cumhurbaşkanlığı makamının şikayet dilekçesiyle bu dava uydurulmuştur. Hukukun keyfiyete alet edildiği bu dava, sunucu ne olursa olsun, yok hükmündedir.

MİT tırlarıyla ilgili gerçekler, bir sene müddetçe hükümet gazeteleri dahil her yerde tefrika edilmişken, Can Dündar ve Erdem Gül yazınca “Devlet Sırrı” olarak ilan edilmiş ve casusluk suçlamasıyla iki gazeteci tutuklanmıştır. Çalışanları, FETÖ olarak nitelendirilen cemaat tarafından defalarca eziyete uğratılan ve hatta hapse atılan Cumhuriyet Gazetesi’nin kurumsal olarak en öndeki iki çalışanı, bu örgüte yardım/yataklıkla suçlanarak kamuoyunun zekasıyla alay edilmiştir.

Basın tarihimizin en vicdansız kararlarından biri olarak tarihe geçecek olan bu karar, tüm ortakları için utanç vesikası olacaktır. Ancak bu tutuklama kararı, Türkiye'nin demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yeni bir başlangıcın da müjdecisidir. Çünkü karar, Erdoğan ve ekibinin korkularının tescilidir. Korkularına esir olmuş bu sözde iktidar sahipleri, kaçak saraylarının içinde kendilerine yarattıkları dünyadan başlarını dışarı her uzattıklarında, yalnızlıklarıyla baş başa kalacaklardır.

“Bizler casus değiliz, hain değiliz, kahraman değiliz. Bizler gazeteciyiz. Burada yapılan şey de baştan sona gazetecilik faaliyetidir” diyen Can Dündar'ı ve “Bir gazeteci, ülkesinin tehlikede olduğunu görüyorsa bu haberi yapmak onun görevi, zorunluluğudur” diyen Erdem Gül’ü en içten duygularımızla kucaklıyoruz.

Sevgili Can ve Erdem;

Sizleri tanıyor olmaktan gurur duyuyoruz. Halkın haber alma özgürlüğüne duyduğunuz sarsılmaz inanca yıllardır duyduğumuz hayranlığı bir kez daha ifade etmeyi sorumluluk olarak görüyoruz. Meslektaşlarınızla sürdürdüğünüz eşsiz dayanışma, kapınızı çalan tüm mağdurlara karşı gösterdiğiniz yakın ilgi için sizlere teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Biliyoruz ki başınız dik girdiğiniz o cezaevinden, başınız dik olarak çıkacaksınız. Ancak siz cezaevine girerken sevinç çığlıkları atanlar, “Oh olsun” diyenler korkak yüreklerinin ve karanlık yüzlerinin teşhir olduğunu unutmasın. Haksız karara rağmen, şahsi menfaatleri için susmayı tercih edenler de unutmasın ki, onları boğacak olan da bu suskunluklarıdır. Onlar, silinmeyecek bir utancı kişisel tarihlerine not ettiler.

Susmayanları, bu haksız karara tepki gösteren tüm vatandaşlarımızı da Can ve Erdem’in şahsında selamlıyoruz Gösterdiğimiz bu dayanışma, Türkiye'nin gelişmesinin önünde duran tüm kötülük ve engellerin yok edilmesinde önemli kilometre taşlarından biri olacaktır.”

CHP Bilecik İl Başkanlığında yapılan basın toplantısına; Milletvekili Yaşar Tüzün, İl Başkanı Şinasi Çetinkaya, Merkez İlçe Başkanı Gültekin Çalışkan, İl Genel Meclisi Üyesi Hikmet Turan ve Belediye Meclisi Üyesi Erdoğan Yeşil katıldı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HALKÇI 6 yıl önce

"i̇sti̇hbarat servi̇si̇ni̇n operasyonlarini i̇fşa etmek gazeteci̇leri̇n görevi̇ deği̇l"
savcılar tarafından can dündar'ın suça konu olan fiili bir casusluk faaliyeti olarak değerlendiriliyor.dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde, ülkenin istihbarat servisinin gizli operasyonlarını baş etmek, ifşa etmek gazetecilerin görevi değildir.türkiye'yi dünyada teröre destek veren ülke konumuna sokmaya çalışmasalardı.kim yapsaydı, gazeteci kimliğine ya da özel durumuna bakılmaksızın bu kovuşturma sürecine uğrayacaktır..

Avatar
. @HALKÇI 6 yıl önce

i̇stihbarat örgütün bu ülkenin çıkarlarına ters işler çeviriyorsa bunu ifşa etmek tam da gazetecinin görevidir sevgili "halkçı"

Avatar
HALKÇI @. 6 yıl önce

istihbarat örgütü bu ülkenin çıkarlarına ters işler çevirdiği kanısına nerden vardınız cevaplarsanız sevinirim...

Avatar
bak güzel kardeşim açıklıym sana @HALKÇI 6 yıl önce

eğer sen suriye devletinin meşru ve bütün dünya tarafından tanınan hükümetine karşı ayaklanan bir takım silahlı güçleri destekliyorsan, bu bir suçtur. bunun hesabını sorarlar, ki soracaklar da. ülkemiz göz göre göre terörist ülke konumuna getirilmiştir. bunun başlıca sebebi hükümet politikalarıdır. sen koskoca bir ülke olarak, sınır ötesine silah kaçakçılığı yapamazsın. kafanızı kaldırın, gerçekleri görün. bakın bakalım ne konuşuyor dünya bu konuda. ingiliz fransız gazeteleri neler yazıyor. ha onlar beni ilgilendirmez diyorsan, kafana bombaları yağdırdıklarında, neden yaptılar diye sormayacaksın.

Avatar
gerçekler acıdır 6 yıl önce

anlayın artık kaz kafalılar, ışid diye fasonbir terör örgütü yarattılar, büyümesi için türkiyeyi kullandılar, fransadaki patlamalarla avrupa kamuoyunu arkalarına alıp, ışidin arkasındaki güç olarak türkiyeyi hedefe koydular. şimdi türkiye tüm dünyanın gözünde terörist ülke oldu. can dündarın hapse girmesinin sebebi de bu kamuoyu oluşturma meselesi. diyorlar ki, suriyedeki islami güçlere hükümetin silah gönderdiğini ortaya çıkaran gazeteciler hapse atıldı. yani bu da bir algı operasyonu. bu türkiyenin iç meselesi değil. olaylara makro ölçekten bakmamız lazım. olay sadece ve sadece türkiyeye yapılacak bir silahlı operasyonun zeminini oluşturmaktır. ve bunun önünü açan kukla hükümetin basiretsiz dış politikasıdır.

Avatar
HALKÇI @gerçekler acıdır 6 yıl önce

rusyanın silah fabrikalarında üzerine damgası da vurulmuş hali ile füzeleri bombaları
suriyede esat reji̇mi̇ tarafindan suriye'nin bayırbucak türkmenlerin tepesine atılıyor füzeleri bombaları atan rus uçaklari türkmenleri öldürüyor bugün rusya hiçbir hakkı yokken adeta soydaşlarımızın din kardeşlerimizin kendi vatanlarını öz topraklarını ata diyarını gasp etmek istiyor orada açık bir şekilde soykırım uyguluyor katliam yapıyor bütün dünya hala buna sessiz kalıyor rusyanın buna ne hakkı var oradaki köylüleri masumları hali ile kendi ata toprağı savaşmak durumunda sen gidip türkmen köylerini bombalayasın böyle bir hakkı var mı rusyanın yok bu açıkça katliamdır bombalar yağıyor ve bütün dünya buna sessiz kalıyor bütün dünyanın bu konudaki türkmen kardeşlerimizin öz topraklarına oradaki ailesine sahip çıkma direnişine mücadelesine türkiye destek vermesinde seyircimi kalsın sınır ihlali yapıldı, devletimiz gereğini yaptı.si̇z anlayin artik kaz kafalilar

Avatar
pişkinlik diz boyu @HALKÇI 6 yıl önce

halkçı kardeş, bu güne kadar suriyede ırakta zulüm gören türkler türkmenler soydaşınız değil miydi? yunanistan 16 adanı işgal etmiş, savaş uçakları 2015'te sınırını 1000'den fazla kez ihlal etmiş, orası sınır değil mi? süleyman şah vatan toprağı değil miydi, ışid'e verip çekildiniz. sizin yazdığınız tarih utanç tarihi. cehaletiniz ve kibriniz gözlerinizi kör etmiş. gerçeklere değil inanmak istediklerinize inanıyorsunuz. üstüne bir de pişkin pişkin konuşuyosunuz.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503