banner566
banner401
banner422

“Turizm açısından Bilecik önemli bir merkez”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, bir takım ziyaretler kapsamında Bilecik’e gelirken, Valilik ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada; geçen yıl ülkemize 51 Milyon yabancı turistin geldiği, bu yıl bu rakamı 58 milyon olarak tahmin ettiklerini fakat Koronavirüs pandemisi sebebiyle bu hedefi yakalamanın mümkün gözükmediğini belirtti.

Bilecik’in turizm açısından önemli bir merkez olduğunu söyleyen Bakan Yardımcısı Çam, Türkiye’de Turizm Geliştirme Ajansı kurulduğunu belirttiği konuşmasında şunları ifade etti:

“Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden sonra çok daha kapsamlı bir şekilde genişletilmiş bir faaliyet alanı içerisine girmiş bulunuyor.

Kültür ve Turizmin yanı sıra eskiden Başbakanlık bünyesinde olan Vakıflar Genel Müdürlüğümüz, Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk Tarih Kurumu, Atatürk Yüksek Kurumu, Dil Kurumu derken Başbakanlıktaki önemli kurumlarımızın da yer aldığı önemli bir bakanlık faaliyeti alanına girmiş bulunuyor.

Tabi çok kıymetli medeniyet beşiğimizin merkezi olan ve üç kıtaya yayılmış, medeniyeti en güzel şekilde aktaran bir ilimizi ziyaret etmiş bulunuyoruz. Sadece Türkiye değil, bütün medeniyet coğrafyamıza, bütün dünyaya buradan önemli mesajlar tarihimiz boyunca verildi. İnşallah bundan sonrada vermeye devam edeceğiz. Dolayısıyla, Bilecik toprağının üstü kadar, toprağının altıda çok daha kıymetli olan,çok özel bir yer. Buralardan maddi ve manevi bir takım istifadeleri alarak insanlığın dönmesini arzu ediyoruz.

Zor bir dönemi geçirdik, hala devam ediyor. Bütün dünyadaki 7.7 Milyar nüfusun zorlandığı bir pandemi sürecini atlatma sürecini başlattığı için Türkiye gayette başarılı bir şekilde yürüttü bu süreci. Ama bir taraftan da ekonominin çarklarının sağlıklı bir şekilde dönmesine devletimiz,hükümetimiz çok özen gösterdi.Bundan sonra yaz döneminin başlamasıyla seyahat hareketliliğinin yavaş yavaş düzene girmesi ile birlikte bütün coğrafyamızda,ülkemizde turizm ve kültürel faaliyetlerini de Bilim Kurulu’nun vermiş olduğu uyarılarını dikkate alarak arttırılmasını arzu ediyoruz.Bu çerçevede başta bakanımız olmak üzere,bakan yardımcılarımız başta kendi illerinden sorumlu olan yerlere ziyaretlere giderek illerimizin kapasitelerini ve imkanlarını daha da geliştirilmesi ve ihtiyaçların karşılanması noktasında bir çaba içindeyiz.

Burası da tabi çok önemli bir merkez. İnşallah geçtiğimiz yıllardaki turizm faaliyetlerini de artıracak şekilde aynı çalışmalara kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bildiğiniz üzere dünyada biz 6’ncı ülkeyiz turizm potansiyeli olan ve dünyaya da sadece biz deniz, kum, güneş üçleminden oluşan bir turizm potansiyeli taşımadığımızı;çok derin arkeolojik kazılarıyla, tarihi geçmişiyle, medeniyet birikimiyle dolu dolu bir devlet olduğumuzu, her köşesinde apayrı bir tarihin olduğunu ve birikimin olduğunu, yerel zenginlikleriyle, kültürel varlıklarıyla her köşesine ulaşılması, her bir zenginliğin fark edilmesi noktasında çaba sarf ediyoruz.

Bunun için Türkiye’de Turizm Geliştirme Ajansı kuruldu. Pek çok gelişmiş turizmi ileriye taşımış benzer ülkelerdeki gibi ,bizde büyük atılımlara girdik.Dünyanın en önemli televizyonlarında,gazetelerinde ülkemizin önemli eserlerini anlatmaya devam ediyoruz.Geçtiğimiz yıl yaklaşık 51 milyon yabancı turist ülkeye gelmişti,bu yıl 58 milyon bekliyorduk ancak yaşanan bu son gelişmelerle seyahat imkanlarının kısıtlanmasıyla tabii ki bu hedefleri yakalama imkanımız gözükmüyor ama yinede en iyi şekilde yılımızı kapatmamız gerekiyor.Dolaylı olarak turizmin 50 değişik sektöre katma değerinin olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.Gostronomi,restoran,alışveriş ve birçok alanlarda gelen ziyaretçilerin hem tatmin olması hem memnun olması dua ederek paralarını bırakması noktasında önemli çabalar gerekiyor.Diğer taraftan tarihi eserlerimizin restorasyonu,arkeolojik kazılarımızın çalışmaları yoğun bir şekilde bütün ülkede devam ediyor.İnşallah Bilecik bütün bu çalışmaların içinde önemli merkezlerimizden birisi olacak.İlham alarak,maneviyatımızı büyüterek,genişleterek bu ziyaretimizi inşallah tamamlayıp Ankara’ya döneceğiz ama çalışmalarımız çeşitli vesilerle artarak devam edecek.Özellikle yurtdışı ayağı olan Balkanlara,Orta Asya’ya,Afrika’ya ve medeniyet coğrafyamıza hitap eden faaliyetlerimizle oradaki insanlarımızın da buralarla köprülerinin kurulmasına bizde inşallah ek katkılar vermeye çalışacağız.” dedi.

Müdür atanmaması eleştirilerini kabul etti

Bilecik İl Kültür Müdürlüğü’ne asaleten müdür ataması yapılmamasına yönelik Bakan Yardımcısı Çam,

“Bu aslında doğru bir eleştiri. Bizler sayın Bakanımızın velayeti ile pek çok ilimizde vekil adayımızı asalete çevirdik . Kararname gerekmeden o isimleri birer birer tespit ediyoruz, değerlendiriyoruz ve külliyeye arz ediyoruz. Tabii ki sonuçta bürokratik vazifedir. Bir silkilasyon içinde değişmesi,dönüşmesi,gelişmesi önemlidir.İnşallah bizler Bakan Yardımcıları olarak sorumlu olduğumuz il müdürlükleri ile çalışmalar başlattık.Sırayla hemen hemen her ay birkaç il müdürlüğü ile o süreci tamamlamak nasip olursa bu yıl sonuna kadar bu süreci tamamlanmış olacağız.”dedi.

Söğüt Tarihi Alan Başkanlığı kapsamına alınacak mı?

Söğüt’ün Tarihi Alan Başkanlığı kapsamına alınmasına ilişkin soruya ise Bakan Yardımcısı Çam” Bildiğim kadarıyla böyle bir çalışma yok” yanıtı verirken, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“İlin Valisi ileri gelenlerde,ki siyaseti yapanları ve tabi ki bakanlığımızın yetkili birimleri bu alanlarda çalışma yaptıktan sonra bu tip konular gündeme gelebilir. Önemli olan o coğrafyada ki,o bölgede ki etkinliğimiz. Her kurumda olduğu gibi bizde yenilenme, yapılanma ,dijital dönüşüm noktası olsun, insan kaynakları olsun bakanlığımızda ciddi anlamda bir ev temizliği çalışmaları yapıyoruz.Yılların getirmiş olduğu zorlukları temizliyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gerçekten dinamik bir yapı.Çok hızlı bir şekilde rekabete açık her şey hızlı bir şekilde çalışıyor. Onun için ihtiyaca dahil müdahil her türlü değişim ihtiyaç gideriliyor diye düşünüyorum. İnşallah yılsonuna kadar 180 günlük eylem planları var. Onlar çerçevesinde planlarımızı yerine getirmeye gayret göstereceğiz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Turizmci 4 ay önce

Keşke ilimiz de faaliyet gösteren Turizmcileri ve seyahat acentelerini de davet etseydiniz. Ne faydası oldu bu ziyaretin şimdi ????

banner524

banner92

banner503

banner520

banner620

banner644

banner390

banner510