banner401
banner422
banner472

TURAN UYARDI: İMZALAMAYIN


Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik Belediye Başkan Adayı Dr. Sungur Turan, kentsel dönüşüm konusuyla ilgili çok tartışılacak bir açıklamaya imza attı. Proje sözleşmesinin oldubittiye getirilmeye çalışıldığını iddia eden Turan, vatandaşlardan sözleşme maddelerin çok iyi okumalarını istedi. Sözleşme gereği belediyenin imar planlarında her türlü değişiklik yapma hakkını eline geçirdiğini, evlerin teslim tarihlerinin belirtilmediğini ve vatandaşın mülkiyet hakkının elinden alındığını ifade eden Turan, vatandaşlara “İmzalamayın” çağrısında bulundu. İşte Sungur Turan imzalı o açıklama:

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE SÖZLEŞME İMZALAMAYA ÇAĞIRILAN VE SÖZLEŞME İMZALAYAN TÜM VATANDAŞLARIMIZI UYARIYORUM.

Cumhuriyet ve İstiklal mahallelerinin sayın sakinleri:
31.05.2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında 6306 sayılı yasa ile kentsel dönüşüm gündemimize gelmiştir.
Yasanın çıkarılmasındaki asıl neden ülkemizde meydana gelen deprem ve doğal afetler sonucu yaşanan acı kayıplardır.
Ancak söz konusu yasa ilimizde ve Türkiye’nin diğer pek çok ilinde uygulama sırasında kentsel dönüşüm değil maalesef rantsal dönüşüm olarak düzenlemiştir.
İlimizde de Kentsel dönüşüm 2012 yılından itibaren konuşulmaya başlanmıştır.
Cumhuriyet ve İstiklal mahallelerimizde uygulanacağı Belediye tarafından duyurulan ve mahalle sakinlerinin fikri sorulmadan bir dayatma ile uygulamaya geçilen kentsel dönüşüm ile mahalle sakinlerinin tapu kayıtlarına şerhler konulmuş ve mülkiyet hakları sınırlandırılmıştır.
Gelinen son aşamadaise vatandaşımızın tepkileri sonucu ve yaklaşan yerel seçimler sebebiyle olduğunu düşündüğüm bir uygulama ile vatandaşımız görüşmeye çağırılmış ve sözleşme imzalamaya davet edilmiştir.

Değerli Cumhuriyet ve İstiklal Mahallesi sakinleri;

Sizlere uzatılan “ Muvafakat Senedi “ içeriğinde bulunan Genel Sözleşme Esaslarının maddelerini lütfen okuyunuz… Hem de çok dikkatli okuyunuz.!!!!!

Sizi bir oldubitti içine çekmeye çalışıyorlar.

Şöyle ki;

Sizlere imzalayın diye uzatılan sözleşme maddelerine göre:

(Madde1.3.)Bilecik Belediyesi üretilecek mimari projelerde değişiklik yapma hakkına sahiptir. İş bu muvafakat senedi kapsamında, uygulama esnasında konut m2’lerinde oluşabilecek değişiklikleri hak sahibi gayri kabili rücu eder diyor.

İmzalamayın,,,!!!

1) Belediye mimarı değişiklik hakkını ve konut metrekarelerinde değişiklik yapma hakkını elinde tutuyor.
Sadece bu madde bile size anlatılan veya verileceği sözü edilen daire veya dairelerin verilemeyeceğini, görsel olarak size sunulanla yapılacak olanın başka olabileceğini göstermektedir.
Söz verdikleri konutlardan daha küçük konut imal edip arsanız veya konutunuz karşılığı alacağınız konutun vaat edilenden daha küçük olma durumu söz konusudur.
Yine vaat edilenden daha büyük konut imal edip belli olmayan fiyatla bedelini size ödetme yoluna gidebileceklerdir. Böyle olunca hem evinizden ve arsanızdan olacaksınız hemde üzerine para ödeyeceksiniz!!!

İmzalamayın.!!!!!

2) İnşaatların ne zaman bitirileceği ve hak sahiplerine ne zaman teslim edileceği belli değil. Zira teslim tarihine ilişkin olarak muvafakat senedinde bir ibare yok.

İmzalamayın.!!!!

(Madde1.4) 80 m2 altında boş arsalarınız için sizlerle konut veya ticari alan sözleşmesi imzalanmıyor. Bu durumdaki arsa sahipleri yok sayılıyor.

İmzalamayın.!!!

3) Tapu tahsis belgeleriyle 80 m2 arsa üzerinde evi olan ve fiilen iskân eden vatandaşlarıbundan dolayı hak sahibi saymayacağım diyor.

İmzalamayın…!!!

4) ( madde1.7) Yapılacak konutlarda aynı daireye talep olması durumunda kura çekeceğim vatandaşı birbiriyle karşı karşıya getirileceğim diyor.

İmzalamayın..

5)
(Madde 1.8) İmzaladığın anda muvafakat senedinin ardından vatandaş tüm haklarını özellikle mülkiyet hakkını belediyeye devir etmiş olacak diyor.
İmzaladığın anda her türlü tasarruf sahibi belediye olacak diyor.
İmzalarsanız mülkiyet hakkınızı elinizden alacağım diyor.

İmzalamayın..!!!

6) ( Madde 1.9) Para karşılığı devir ederseniz, paranızın size ne zaman ve nasıl ödeneceği belli değil diyor.
Vatandaşın hakkı yine gasp edilmek isteniyor.
Bu imza ile sadece haklarınızı değil çocuklarınızın yarınlarını da geri dönülemeyecek şekilde itirazsız ipotek altına veriyorsunuz.

İmzalamayın.

Bunlar tespit ettiğimiz eksik, yetersiz ve vatandaşın aleyhine olan muvafakat name içeriğindeki maddelerin sadece bazıları, halkı yani sizleri yanlış yönlendiriyorlar.
Ve sizler atacağınız imzalarla tüm bunlara onay verdiğinizi ve hiçbir şekilde itiraz hakkınızın olmadığını kabul ediyorsunuz.
Kısaca ne yaparlarsa yapsınlar artık geri dönüş hakkınızın olmadığını kabul ediyorsunuz.

Bireysel Hareket etmeyin.
Ortak çıkarlarda paylaşımcı olun.
Söylentilere kulak asmayın. Size anlatılanla yapılacak olanın farkında olun.
Sesiniz çıkarın. İtiraz hakkınızı kullanın.
Mülkiyet hakkınıza sahip çıkın.
Size dayatılan projenin değil gerçekte yapılacak projeni ne olacağını anlayın.
İtiraz bile edemeyeceğiniz sözleşmeleri kabul etmeyin.

Çözümlerimiz var, İmzalamayın… Çözümlerimizi bekleyin… CHP li Belediyeyi bekleyin. Kentsel dönüşümü beraber gerçekleştirelim… Bütün Çözümleri beraber gerçekleştireceğiz Mahalle halkının talepleri doğrultusunda ne gerekiyorsa onu yapacağız. Cumhuriyet ve İstiklal mahallelerimizin sayın sakinleri ile Bilecik Kamuoyuna saygılarımla…
Anahtar Kelimeler:
Sungur Turan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mahalle Sakini 5 yıl önce

kentsel dönüşüm denilen tezgahın diğer illerde nasıl sahnelendiğini gördük. arkasına sığındıkları en büyük gerekçe deprem riski...yalan söyleyerek evlerimizi ve arsalarımızı elimizden almaya çalışıyorlar. cumhuriyet mahallesinde oturan bir vatandaş olarak bunu asla kabul etmeyeceğimi belirtmek isterim. mahalle sakinlerimizden de bu işi enine boyuna düşünmelerini ve ona göre karar vermelerini beklerim. bir olur, birlik olursak kimse ne evimize ne de arsamıza çökebilir.

Avatar
3 maymun 5 yıl önce

La bu ne biçim is arkadas ya. Halki maymun ettiniz. Millet ne yapacagini sasirdi. Boyle şeyler zaten ancak turkiyede olur. Bilecik te kesin olur zaten

Avatar
misafir 5 yıl önce

bu memleketin neden gerikaldığını anlayın işde chp zihniyeti bu memleketi 50 sene idare ettiler bir adım ileri gitmedi mehmet seven geldi biraz ileri gitti şimdi selim yağcıgeldi memleket kükredi böyle kişilere inanmayın geri kalır ilimiz selim yağcı ya güvenin yeter.

Avatar
vafa 5 yıl önce

sungur hoca kanunu iyi incelemiş ki belediyenin sözleşmesini eleştiriyor.görünen köy kılavuz istemez,belediyenin yan kuruluşu beton santralı kurmuş diyorlar,kısacası pompalar fora mikserler alabanda, yorum sizin mal sizin.

Avatar
misafir 5 yıl önce

mahalleye mütahit girsin. millet hep mağdur oldu. yeter. isteyen eski evinde durur isteyen yıktırır mütahhide yaptırır. insanların gönlü rahat olur. gidin boş yerlere. boş yer çok. hemde alt yapısını yerleşim yeri olmadan yaparsın. mükemmel bir şehir kurarsın. istersen metro bile getir. niye bu mahallelerle uğraşılıyor. bilecikte 5 dakika mesafede bir sürü boş arsa var.

Avatar
İKAZ 5 yıl önce

sayın aday kimse mağdur olmasın diye ikaz etmiş ya işte.selim yağcı gibi yılların akp lisini ben bu işten çok memnunum diye haber sitelerinde ve yerel basında beyanet verdirip kandırmaya çalışmamış ya.

Avatar
vatandaş 5 yıl önce

benimde konuda aklım bayağı karışıktı sözleşmeyi profesyonelce inceledikleri için teşekkürler ederiz.

Avatar
Vatandaş 5 yıl önce

Sayın mahalle sakinleri, evlerinizi yok yere belediyeye hibe etmeyin. Sorun bakalım yapılması planlanan villalar kimlere satılmış. Daha siz pnay vermeden yapılacak evler şimdiden nasıl satılmış bir sorun. Uyumayın. Selim yağcıya geçit vermeyin ki sandıkta boğulsun.

banner524

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner520

banner390

banner510