banner716
banner401
banner422

“Tüm yetki Bilecik Belediyesi’ndedir”

Bilecik Belediyesi tarafından Pelitözü Gölpark’ta yer alan ve Değirmen Teras olarak bilinen tesisin İl Özel İdaresi tarafından yıkılmak istenmesi girişimi  hakkında yazılı açıklama yapıldı.

Bilecik Belediyesi avukatları tarafından kamuoyu ve vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Pelitözü Gölpark’ta yer alan Yüzen Ada, Kayık, Yel Değirmeni ve Deniz Bisikleti ile beraberindeki diğer noktalar 27.11.2014 tarihinde İl Genel Meclisi kararıyla 27.01.2015 tarihinde Bilecik Belediyesi’ne tahsisen devredilmiş olup, İl Özel İdaresi ve Bilecik Belediyesi arasında tahsis protokolü imzalanmış ve devredilen yerlerle ilgili olarak kiralama işlemleri dahil her türlü hak ve vecibeler kesin bir şekilde Bilecik Belediyesi’ne bırakılmıştır.

Bugün gelinen süreçte, Bilecik Belediyesi’nde olan bir yerle ilgili olarak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından bir yıkım kararı alınmıştır. Böyle bir karar belediyemize ulaşmadığı için bunu bir iddia olarak değerlendiriyoruz.

İl Özel İdaresi tarafından Yel Değirmeni olarak adlandırılan işletme yıkılmak istenmiş ve yıkım için gerekli araç ve teçhizatlar söz konusu tesisin olduğu alana getirilmiştir. Belediye mücavir alan içerisinde yer alan bir noktanın yıkım kararı ve yetkisi Bilecik Belediyesi’ne aittir.

Ayrıca Bilecik Belediyesi tarafından, bir devir teslim tutanağıyla devralınmış olan taşınmazlar üzerindeki her türlü hak ve vecibelerin Bilecik Belediyesi’ne ait olduğu bir yere herhangi bir tebligat yapılmadan, herhangi bir belge ve bilgi verilmeden böyle bir işlemin yapılmasının hukuksuz olduğu da kendilerine iletilmiştir.

Orman Bölge Müdürlüğü’nden bir yazı ve bildirimin belediyemize kesinlikle gelmediğine dikkat çekmek isteriz. Sadece İl Özel İdaresi’ne yıkımla ilgili bir bildirimde bulunmuş ve 10 günlük bir süre verilmiştir. İl Özel İdaresi de bu yıkım kararını uygun gördüklerini belirterek, Bilecik Belediyesi’ne herhangi bir bildirimde bulunmadan yıkım teşebbüsünde bulunmuştur. İlginç olan ise Bilecik Belediyesi’ne ilgili yazının yıkım girişiminden 5 saat sonra gönderilmiş olmasıdır.

Tüm bu bilgilerin ışığında yıkım girişimine eşlik etmek için orada bulunan kolluk kuvvetleri (Jandarma) söz konusu yerin tarafımıza ait olduğunu ve bir yargı kararı olmadığını gösterdiğimiz belge ve bilgilerden öğrenmiş ve bu konuyla ilgili bir yargı kararı getirilmesini ve neticesinde bir işlem yapılmasının uygun olacağını ifade etmiştir.

Bilecik Belediyesi olarak, gerekli hukuki süreci takip ederek gelişmeleri tüm halkımıza duyuracağımızı bildiririz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503