banner401
banner422
banner472

 TSO’dan nefes kredisi açıklaması

Gökay Şimşek

TSO Meclis Başkanı Hakkı Aynur ve Yönetim Kurulu Başkanı Mefail Ateş, Bilecik TSO’nun ‘TEK DURAK OFİS’ olmasına yönelik yapılan çalışmalar ve nefes kredisi hakkında açıklama yaptı.

Şirket tescil işlemleri için bankaya veya vergi dairesine gitmeden Oda’da işlem yapılabildiğini belirten Aynur ve Ateş, “üyeler Mersis üzerinden ticaret sicil işlemlerini başlatıp, gerekli harçları vergi dairelerine yatırarak, işlemlerini tamamlamak üzere tekrar ilgili Odalara geliyorlardı.

Bankalardaki yoğunluk, taşıtların park yeri v.b sorunlar nedeniyle üyelerimiz zaman kaybına uğruyorlardı. Bu durumu;  başta Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası ve diğer illerde ki pek çok Oda, TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve ilgili Bakanlıklara aktardık ve bu konu ile ilgili odalarımızın ve üyelerimizin sıkıntılarını ilettik. Yapılan yasal düzenleme ile ticaret sicil harçlarının odalar tarafından alınabilmesinin önü açtık. Bu uygulama ile  üyelerimiz harçlarını yatırmak üzere vergi dairesine veya bankalara gidip gelerek zaman kaybetme yükünden kurtulmuş oldular” dedi.

Şirket  kuruluşlarında sözleşmenin Noter’den onaylama zorunluluğunun da kalktığını belirten Meclis Başkanı Hakkı Aynur ve Yönetim Kurulu Başkanı Mefail Ateş, “şirket kuruluşu aşamasında şirket esas sözleşmeleri ticaret odaları bünyesinde hizmet veren Ticaret sicil Müdürlüklerinde ticaret sicili müdürü huzurunda imzalanacak.

Daha önce ki süreçte şirket kuruluşları sadece noterler vasıtası ile yapılırken, yapılan düzenleme ile işlemler ticaret sicil müdürlüklerinde de  yapılabilecek. Şirket kuruluş ve tescil  masrafları bürüt asgari ücretin yüzde 10’u kadar olacaktır. Şirket kuruluş ve ticari işletme açılışı işlemlerinde müdürlüklere ibrazı zorunlu olan imza beyannameleri de, sicil müdürlükleri tarafından düzenlenebilecek.

Ticaret Sicil Gazetesi ilan ücretleride  Odamız tarafından tahsil edilmektedir. Çok yakın bir zamanda  şirket kuruluşlarında ödenen Rekabet Kurumu Payı’nın Odamız tarafından tahsili içinde çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

E-belge döneminin de başlayacağını belirten Aynur ve Ateş,  “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  ile Odamız arasında yürütülen ve hazırlık çalışmaları devam eden Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) ile üyelerimiz belgelerini elektronik olarak alabileceklerdir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  ile Odamız arasında yürütülen hazırlık çalışmaları devam eden Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) ile  veri alışverişinin daha hızlı ve etkin bir biçimde uygulanmasını sağlıyor. Pilot bölge uygulama çalışmaları devam eden yazılım ile Oda üyelerimiz elektronik ortamdan firmaları ile ilgili belgeleri Odamıza gelmeden temin edebileceklerdir. Çalışmalarda son aşamalara gelen program, yakın zamanda üyelerimizin hizmetine sunulacaktır. Şuanda Oda üyelerimiz sadece aidat ödemelerini elektronik ortam üzerinden yapabilmektedirler.

Tüm bu uygulama ve çalışmalar üyelerimizin  iş yükü  ile  zaman kaybını ortadan kaldıracak,  hem de maliyetlerini düşürecektir. Odamız  tek ve son durak ofisi olacaktır” dedi.

Mesleki yeterlilik belgeleri için TSO’ya başvuruda bulunulabileceğini de belirten Aynur ve Ateş, 01 Ocak’tan itibaren 48 Meslek dalında Mesleki Yeterlik Belgesi zorunlu olduğundan konu ile ilgili şu ifadelere yer verdiler:

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılan tebliğlerde belirtilen 48 meslek dalında , Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır. Bu kapsamda Mesleki Yeterlilik sınavlarında başarılı olanların 2017 yılı sonuna kadar sınav ücretlerinin İş-Kur tarafından geri ödeneceği ve Mesleki Yeterlilik belgesine sahip kişileri istihdam eden veya işe başlatan işverenlere SGK pirim indirimi uygulanacaktır. Üyelerimizin mağdur olmamaları için mesleki yeterlilik sınav başvurusu için talep toplamaya başladık. Konuya ilişkin detaylı bilginin  Odamızın wep sitesinden veya  Odamızdan bilgi alınabilecektir.

KOBİ niteliğinde olan üyelerimizin  içinde bulunduğu finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve  Odamız işbirliği  ile ‘Nefes Kredisi’ projesinde yer aldık. Odamız üyesi KOBİ niteliğindeki  her  firmaya bankacılık  mevzuatında belirtilen limitler çerçevesinde 12 ay vadeli azami 100 bin TL kredi imkanı sağladık.  Ziraat Bankası ve Denizbank ile yapılan protokol ile nefes kredisinin aylık faiz oranı %0.82,  yıllık  faiz oranı ise % 9.90  olacaktır. Protokol kapsamında 9.800.000 TL kredi kaynağı yaratıldı, şuana kadar 162 üyemiz nefes kredisine başvuruda bulundu ve 43 üyemize 4 milyon TL’si kullandırılmış olup, başvuru ve  değerlendirme süreçlerinin devam  ettiğini belirtiriz.

Yapılan tüm bu çalışmalar  ile;  Üyelerimize ve Bilecik İş Dünyasına sunduğumuz hizmetleri  geliştirmek çabası içinde olduğumuzu belirtir, bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür  ederiz.” 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner369

banner92

banner504

banner503

banner517

banner402

banner406

banner509

banner515

banner390

banner404

banner510