banner675
banner401
banner422

“Torba Yasayı Geri Çekin!”

Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikası ve DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası yöneticilerinden oluşan Bilecik Sendikalar Birliği, kamuoyunda torba yasa olarak bilinen tasarıya ilişkin basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklaması Covid-19 tedbirleri kapsamında Birleşik Metal İş Bilecik şube binasında gerçekleşti. Birleşik Metal İş Sendikası Bilecik İl Temsilcisi ve ayrıca Eskişehir şube sekreteri Recai Büyükbeyhan, Bilecik Sendikalar Birliği adına düzenlenen basın açıklamasında; “TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanan torba yasa 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatı,ihbar tazminatı ve emeklilik hakkını gasp etmeye yöneliktir.” ifadelerinde bulunurken, geçmişten bugüne işçi sınıfının direne direne kazandığı, geliştirdiği, savunduğu ve bizlere emanet ettiği bu temel haklarını gasp edemeyeceklerini söyledi.

25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilere yapılan ayrımcılığın anayasaya aykırı olduğunu belirten Büyükbeyhan’ın Bilecik Sendikalar Birliği adına yaptığı açıklama şu şekilde:

TBMM genel kurulunda görüşülmeye başlanan torba yasa 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve emeklilik hakkını gasp etmeye yöneliktir. Belirli süreli çalışan işçinin iş güvencesi olmaz. Geçmişten bu güne işçi sınıfının, direne direne kazandığı, geliştirdiği, savunduğu ve bizlere emanet ettiği bu temel hakları gasp edemezsiniz. 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilere yapılan ayrımcılık Anayasaya aykırıdır. Bu çalışanların kıdem ve ihbar tazminatı hakkını ve emeklilik hakkını bir torbaya atıp çalamazsınız. İşçileri bölerek , yaşımıza göre ayrımcılık uygulayarak kıdem tazminatı hakkını parça parça gasp etmek istiyorlar. Biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Kıdem tazminatını gasp etmek için kendilerine bir yol bulduğunu sananlar işçi sınıfını hiç tanımamışlar. Defalarca söyledik. Kıdem tazminatı bize çocuklarımızın emanetidir. Hiçbir işçi kendi çocuğunun kıdem tazminatının gasp etmeye kalkanları affetmez. Her işçi çocuğunun hakkı için daha’ da kuvvetli direnir. Dahada kötüsü var. Ayda 10 günün altında çalışan 25 yaş altı gençlerin emeklilik primi bile yatırılmayacak. Yani bu çalışma süresi emekliliklerine sayılmayacak. Üç ayrı işyerinde, üç ayrı sözleşme ile ayda 30 gün çalışan bir gencin emeklilik hakkı da gasp edilmiş olacak. İşçilerin aleyhine çıkartılan bu torbadan işverenlere bol bol destek ve teşvik dağıtıyorlar. İşsizlik sigorta fonu kaynakları yağmalanmak istiyorlar. Pandemi koşullarında yaşam ve geçim savaşı veren biz işçileriz. Ücretsiz izin adı altında açlığa mahkum edilen yine biz işçileriz. Bize ait işsizlik sigortası fonundan bol keseden destek alanlar yine patronlar. Kayıt dışı işçi çalıştıran işveren mevcut yasaklarımıza göre suç işlemektedir. Ancak meclisteki yeni yasaya göre işveren suçunu kabul ettiğinde af edilmekte üstüne üslük pirim teşviği ile ödüllendirilmekte.Kıdem tazminatı ve emeklilik hakkı biz çocuklarımızın emanetidir. Ve çocuklarımızın bu hakkını savunmak tüm işçi sınıfının görevidir. Tüm işçilerin 25 yaş altında çalışacak çocukları olacak ve bu günün gençleri bir gün 50 yaşına gelecek bu yüzden Bilecik Sendikalar Birliği olarak iktidarı bir kez daha uyarıyoruz. Çocuklarımızın emanetinin ve geleceğimizin gasp edilmesine sessiz kalmayacağız.

Kıdem tazminatına dokunmayın. Emeklilik hakkıma dokunmayın. Çocuklarımızın hakkına dokunmayın. Torba yasa geri çekin.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner503

banner620

banner390

banner510

banner658