banner401
banner422
banner472
Türkiye’nin gündemine oturan çocuğa istismar önergesine karşı Bilecik Barosu basın açıklaması yaptı. Bu kanun mersin bayan teklifine ilişkin yapılan açıklamada çocukların küçük yaşlarda evlendirilmesine izin verenlerin cezalandırılması gerektiği söylendi.

Çocuğun cinsel istismarcısı ile evlendirilmesi fikri evlilik kurumunun saygınlığını zedeleyecektir” diyen Bilecik Barosu, “öneriyi kadına ve çocuğa yönelik işlenen suçlara özendirecek ve sapkın eğilim gösteren kişileri cesaretlendirecektir” şeklinde nitelendirdi.
Baro’dan Çocuk Hakları Komisyonu mezitli bayan tarafından bugün TBMM’ye getirilecek önergenin geri çekilmesi çağrısı yapıldı.
Bilecik Barosu Çocuk Hakları Komisyonu adına açıklama yapan Pervin Taşçı, şunları söyledi:
Meclise önerge olarak sunulan tecavüz mağdurlarının tecavüzcüsüyle evlendirilmesini meşrulaştıran yasa düzenlemesini kınıyoruz.
Kamuoyunun da büyük tepkisini çeken önergenin biz hukukçular tarafından desteklenmesi kabul edilemez bir durumdur. “Cinsel istismar” gibi hassas olunması gereken bir konuda ulusal ve uluslararası yasa ve sözleşmelere aykırı yapılan yasal düzenlemelerin bizlerin temsilcisi olan vekiller tarafından oylanması dahi yaşanılan vahametin göstergesidir. 

Ülkemizin dört bir yanından çocuklarımıza yönelik cinsel istismar haberleri geliyorken, münferit olaylarla kız çocuklarımız küçük yaşta evlendiriliyorken, bizler vekillerimizden cinsel istismarın her türlüsünü aklamak için değil yaşanan çirkin ve akıl almaz olayların önüne geçmek için yasal düzenlemeler yapılmasına yönelik teklifler sunmalarını ve görüşmeler yapmalarını bekliyoruz.
Ancak “cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdur ile failin evlenmesi durumunda fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine imkan veren düzenleme yapılmaktadır” gerekçesiyle oylamaya sunulan önerge ile çocuklarımız cinsel istismarcılarına kurban olarak teslim edilecektir. Mevcut yasalar kapsamında 18 yaşın altındaki bireyler çocuktur ve çocukların her türlü istismarları ile ilgili iradi eylemlerinin meşruluğunu tartışmak dahi milletçe adalete olan inancımızı sorgulamamıza neden olacaktır. 
Kadının hele ki çocuğun cinsel istismarcısı ile evlendirilmesi fikri evlilik kurumunun saygınlığını zedelemekte, cinsel istismarı normalleştirmektedir. Yaşı küçükle herhalde ya da erişkinle rızası hilafında yaşanan her türlü cinsellik istismardır, temel insan haklarına aykırıdır ve cezalandırılması gereken bir suç olarak kabul edilmelidir. 
Bu önerge yaşananların asıl ve en önemli öznesi olan mağdurun tecavüz sonrası psikolojisinin anlaşılması için hiçbir çaba sarf edilmediğinin, yaşanılan psikolojik çöküntünün hafife indirgendiğinin ve en önemlisi de kadının bir kimlik olarak kabul edilmediğinin somut göstergesidir. Öneri kadına ve çocuğa yönelik işlenen suçlara özendirecek ve en nihayetinde meşrulaştırarak sapkın eğilim gösteren kişilere cesaret vermekten öteye gidemeyecektir. 
Getirilmek istenen metin: “16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 231inci maddesindeki koşullara bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Bu durumda suça azmettiren veya işlenişe yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazın ortadan kaldırılmasına karar verilmesi..’’ şeklindedir.
2005 yılına kadar Türk Ceza Kanunu’nda yeralan bu ilkel madde 2005 yılında yapılan değişiklik ile kaldırılmıştır. Gelinen noktada Kadın ve Çocuk Hakkı ihlalleri için evrensel hukuk normları çerçevesinde mücadele ederken fikir zihniyet ve uygulamalarda tekrar 10 yıl geriye gidiş kabul edilemez.
Bilecik Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak “19 Kasım Dünya Çocuk İstismarını Önleme Günü”, “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” ve “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” öncesinde çocuk ve kadın haklarını yok sayan bu önergenin bir an önce geri çekilmesini talep ediyoruz.”


Baro Başkanı Halime Aynur’da “devlet eliyle çocuk istismar ediliyor” dediği açıklamasında, bu önergenin yasalaşmaması gerektiğini dile getirdi ve şunları söyledi.

“Öncelikle Bilecik Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’na teşekkür ediyorum. Böyle bir kanun teklifi ile karşı karşıyayız. Bu kanun teklifinin gerekçesi de cinsel yönelimde bulunan üç bine yakın mağdurdan bahsedilmekte. Fakat bu tabloyu çok iyi okumak lazım. Yani burada mağdur olan asıl kimdir. Fiili bir ehliyete sahip olabilmek için, kanunun aradığı yaş sınırı 18 yani şu an biz ehliyet almak istesek kanunun aradığı yaş 18, oy kullanmak istesek 18 yaşını doldurmak zorundayız. Burada bahsettiğimiz olay evlilik, bu olayı ben şöyle açıklamak istiyorum;13-14 yaşında bir kız çocuğumuz var, bir tarafta da 50 yaşında bir erkeğimiz var. Bu çocuk başlık parası alınarak evlendirildi diyelim. Zaten bu çocuğun karşı koymak gibi bir hakkı dahi olduğunu bilmeyen bir çocuk var karşımızda. Öbür tarafta da buna izin veren karşılığında para alan bir anne, baba var inanın bunu söylemekten utanç duyuyorum. Çocuk yaşta evlilik bizim zaten kanayan bir yaramız. Şimdi burada cezalandırılması gereken kim? Çocuk mu yoksa buna izin veren anne baba ve büyüklerimi?

Bizce bu yasa bu diğer dediğimiz kişilere ödül oluyor arkadaşlar. Bu önergenin yasallaşması demek, çocuğa devlet eliyle istismar demektir. Ve çocuktan gelin olmaz diyoruz teşekkür ediyorum” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner369

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner417

banner483

banner390

banner404