banner716
banner401
banner422

T Plaka Taksiler komisyona takıldı

Bilecik Belediyesinin Ekim ayı olağan Belediye Meclisinin ilk oturumunda özellikle tekeleşmeyi önlemek amacıyla gündeme gelen T plaka taksi yönetmeliğine ilişkin değişiklik talebi meclisin ikinci oturumunda da karar bağlanamadı.

İlk birleşimde Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen gündem maddesi komisyondan tarafından uygun görülmezken, meclisin ikinci oturumunda meclisten gelen rapor doğrultusunda konu yeniden görüşüldü.

Toplantı sonrası Plan ve Bütçe Komisyonun raporunda, “Bilecik Belediye Meclisinin 08 Ekim 2020 tarih ve 84 sayılı kararı ile komisyonumuza incelemek ve sonucunun meclis başkanlığına sunulması için 'Bilecik Belediye Meclisinin 5 Şubat 2019 tarih ve 2019/14 sayılı kararı ile kabul edilen (T) plaka Ticari Taksi Yönetmeliğinin bazı maddelerinde değişiklik yapılması' konusu komisyonumuza değerlendirilmek üzere havale edilmiştir. Komisyonumuzca yukarıda belirtilen konu 14 Ekim 2020 tarih ve 1 sayılı toplantımızda görüşülüp incelenmiş olup; 5 Şubat 2019 tarih ve 2019/14 sayılı belediye meclis kararı ile kabul edilerek yürürlüğe giren Bilecik Belediyesi (T) Plaka Ticari Taksi Yönetmeliği’nin 5. maddesinin 1. fıkrasının 1. bendinde, 'Yeni araç alımlarında ve model değişikliklerinde model yılı itibariyle 12 (on iki) yaşından büyük olmaması şartı aranır' denilmekte olup bu maddenin, 'Yeni araç alımlarında ve model değişikliklerinde model yılı itibariyle 15 yaşından büyük olmaması şartı aranır' şeklinde değiştirilmesi talebinin reddine oy birliğiyle karar verildi.10. maddenin 1. fıkrasının b bendinde 'Araca ait trafik tescil belgesi fotokopisi. Araçlarda 0-12 yaş ve fenni muayenesinin yapılmış olması şartı aranır' denilmekte olup bu maddenin, 'Araca ait trafik tescil belgesi fotokopisi. Araçlarda 0-15 yaş ve fenni muayenesinin yapılmış olması şartı aranır' şeklinde değiştirilmesi talebinin reddine oy birliğiyle karar verildi. 10. maddesinin 1. Fıkrasının c-bendinde, 'nüfus cüzdan fotokopisi, ehliyet belgesi fotokopisi' denilmekte olup, bu maddenin, 'nüfus cüzdan fotokopisi, ayrıca araçta şoför olarak çalışacak ise ehliyet belgesi fotokopisi' şeklinde değiştirilmesi talebinin reddine oy birliğiyle karar verildi. 6. maddenin 1. fıkrasının b- bendinde '(T) plaka işleteni en fazla bir adet plakaya sahip olabilecektir. T Plaka işleteni bunun dışında herhangi bir kiralama da dahil olmak üzere yeni bir plaka satın alması haksız rekabet koşullarının önüne geçilmesi ve halkın ticari taksilerden daha kaliteli hizmet alabilmesi amacıyla iş bu yönetmelik hükümleri gereği yasaktır' denilmekte olup bu maddenin, '(T) plaka işleteni aynı durakta en fazla 1 adet olmak üzere en fazla 2 adet plakaya sahip olabilecektir' şeklinde kalmasına oy birliğiyle karar verildi" ifadelerine yer verildi.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503