banner566
banner401
banner422

ŞİŞECAM’DA İKİNCİ DURUŞMA GÖRÜLDÜ
 

Korkmaz Kesik

Şişecam Grubuna bağlı Camiş Madencilik fabrikasından sendikal faaliyetlerinden dolayı işten çıkarılan işçilerin ikinci duruşması görüldü. Bilecik Adliyesi Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmanın ardından işten çıkarılan işçiler adına Kristal İş Bursa Şube Başkanı Ali Şıracı basın açıklaması gerçekleştirdi. Şıracı, açıklamasında Türkiye genelinde Şişecam’a ait diğer işyerlerinin hepsinde sendikal faaliyetlerin yürüdüğünü ancak Bilecik’te yasa dışı yöntemlerle buna izin verilmediğini söyledi. Camiş Madencilik işvereninin daralma gerekçesi ile işçileri işten çıkardığını söyleyen Şıracı, “Nedense daralmada işten çıkartılan işçiler genelde işçilere sendikal örgütlenmede önderlik eden işçiler oluyor.” dedi.

“İşten çıkartmalar çoğunluk tespitine itiraz ve iş koluna itiraz iyi niyetli davranışlar değildir” diyen Şıracı, AKP Hükümeti ve Şişecam işvereni el ele vererek Bilecik Camiş Maden hazırlama işçilerinin Anayasal ve Yasal haklarını ortadan kaldırmaya çalıştığını söyledi. AKP hükümetine ve Şişecam işverenine seslenen Şıracı, “Biz işçilerin, bu yapılanların hesabını sandıkta soracağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.” dedi.

Kristal İş Bursa Şube Başkanı Ali Şıracı, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Şişecam’a ait bu işyerinde çalışan işçiler uzun yıllardır sendikasız ve toplu iş sözleşmesiz bir biçimde çalışmaya devam etmekteydiler. Şişecam’a ait diğer bütün işyerlerinin hemen hepsinde sendika olmasına rağmen bu iş yerinde sendika ve toplu iş sözleşmesi yoktur.

Geçmiş dönemlerde işçiler Camiş Madencilik’e ait farklı işyerlerinde sendikal örgütlenme çabalarına girişmiş olsalar da bunu başaramadılar. Şişecam işvereni sendikal örgütlenme çabalarını her defasında yasa dışı yöntemlerle müdahale ederek engellemiştir.

EYLÜL 2014:Bilecik’te bulunan işçiler de sendikalı ve toplu iş sözleşmeli çalışmak için, daha iyi bir yaşam ve çalışma koşullarına kavuşmak için sendikalı olmaya karar verdiler ve Kristal-İş’e üye oldular.

İşçilerin sendikalı olduğunu duyan işveren ilk etapta 8 işçiyi işten çıkardı. Nedeni de daralmaydı. Daha sonra işçilere sendikadan vazgeçmeleri için baskılar yapıldı. İşçilerin sendikadan vazgeçmediğini gören işveren işten çıkarmalara devam etti ve 8 işçiyi daha işten çıkardı. Gerekçe aynı, daralma. Nedense daralmada işten çıkartılan işçiler genelde işçilere sendikal örgütlenmede önderlik eden işçiler oluyor.

İşçiler iki gün içerisinde e-devlet kapısı üzerinden sendikaya üye oldular ve çoğunluk için bakanlığa müracaat edildi. Bakanlığın çoğunluk tespiti sendikanın lehine oldu. Bakanlığın tespitine göre işyerinde toplam çalışan sayısı 158’dir ve bu işçilerden 104’ü Kristal-İş Sendikası’na üye olmuştur. Durum bu kadar açık iken işverenin sendikanın çoğunluğu olmadığı yönünde itiraz etmesinin neresi iyi niyetli?

Bu yetmezmiş gibi birde işyerinin işkoluna itiraz edilmiştir. İşkolu işverenin müracatı ve talebi üzerine bakanlıkça yapılır yani işyeri faaliyete başlarken işkolu tespiti bakanlıkça işverenin bilgisi dahilinde yapılmış ve ilan edilmiştir, Hepsinden önemlisi işçilerin hangi sendikaya üye olacağına bakanlık e-devlet kapısı üzerinden yönlendirmektedir. İşçilerin 11 nolu iş kolundan başka bir sendikaya üye olma şansları yoktu.

Sonuç olarak işten çıkartmalar çoğunluk tespitine itiraz ve iş koluna itiraz iyi niyetli davranışlar değildir. Sendikal örgütlenmeyi ve toplu iş sözleşmesini engellemeye ve ortadan kaldırmaya yönelik davranışlardır.

Buradan AKP hükümetine ve Şişecam işverenine son kez sesleniyoruz. İşten çıkarmalar son bulsun. İşten çıkartılan arkadaşlarımız derhal ve koşulsuz bir şekilde geri alınsınlar. Yetkiye ve iş koluna yapılan itiraz ve mahkemeler geri çekilsin ve bir an önce toplu iş sözleşmesi imzalanarak iş barışı tesis edilsin.

AKP Hükümeti ve Şişecam işvereni el ele vererek Bilecik Camiş Maden hazırlama işçilerinin Anayasal ve Yasal haklarını ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Biz işçilerin, bu yapılanların hesabını sandıkta soracağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.”

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ADD 5 yıl önce

nerde chp li̇ler.add başkani fevzi̇ köseye helsl olsun.nerde bi̇r haksizlik var fevzi̇ bey orda.

Avatar
misafir 5 yıl önce

fotoğrafa bakıyorum da hayatında hiç çalışmamış insanlar işçilere destek olmaya gitmiş....

banner524

banner92

banner503

banner520

banner390

banner510

banner563