banner566
banner401
banner422
banner684

SİLİKOZİS HASTALIĞI MECLİSE TAŞINDI
 

Korkmaz Kesik

Bozüyük’te seramik fabrikası işçilerinde görülen silikozis hastalığı ile ilgili CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına önerge verdi. 

Çam, verdiği önergede Bozüyük’te silikozis hastalığı ile mücadele eden Gürhan Yüksel isimli işçinin şikâyet başvurusunda bulunduğunu hatırlattı ve 2013 yılı Mayıs ayında Hasan Ali Uyar isimli emekli seramik işçisinin silikozis nedeniyle hayatını kaybettiğini aktardı. Çam, Bozüyük’te bulunan fabrikaların iş sağlığı hakkında denetimlerin yapılıp yapılmadığını,  Türkiye genelinde seramik fabrikalarında kaç işçi çalışmakta olduğunu, hastalığa karşı önlem alınıp alınmadığını sordu. Çam, Meclis Başkanlığına sunduğu önergede şu bilgi ve sorulara yer verdi:

“Eczacıbaşı Yapı Gereçleri unvanlı işyeri hakkında Gürhan Yüksel isimli işçinin şikayet başvurusu üzerine, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Bilecik Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün yaptırdığı 20.02.2014 tarih 30416253-315-657 sayılı teftiş raporunda bahsi geçen iş yeri için; ‘Tozun kaynağında yok edilmesini sağlayacak tedbirlerin yeterince alınmadığı, bu yüzden özellikle keçe ile kuru rötuş ve ön sırlama işlemlerinde çalışanların toza maruz kaldıkları dolayısıyla yaptıkları çalışmalar nedeniyle pnömokonyoz-silikozis hastalığına yakalandığı kanaati oluşmuştur’ denilmektedir. Yine aynı raporda adı geçen işyerinde çalışanlardan Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi tarafından 61 çalışana silikozis meslek hastalığı tanısı konulduğu, 16 çalışanda silikozis şüphesi bulunduğu, 37 çalışanda da mesleki risk faktörlerine maruz kalma tespit edildiği bildirilmiştir.

Bununla birlikte Bozüyük’te 2013 yılı mayıs ayında Hasan Ali Uyar isimli emekli seramik işçisinin silikozis nedeniyle hayatını kaybettiği bilinmektedir. Uyar, uzun yıllar seramik fabrikasında çalıştıktan sonra 2003 yılında emekli olmuş ve Mayıs 2013′de 56 yaşında hayatını kaybetmiştir. Hasan Ali Uyar’ın ölüm raporunda asli ölüm nedeninin silikozis olarak kayıtlara geçtiği bildirilmektedir.

Konuyla ilgili Bozüyük’te işçilerle yapılan röportajlarda 10′dan fazla seramik fabrikasının olduğu ve bölgede işçilerinin ifadesiyle binlerce seramik işçisinin çalıştığı belirtilmektedir. Bu çerçevede;

1. Bozüyük’te işçilerin silikozis tanısı aldığı işyerinde ve diğer seramik fabrikalarında, pnömokonyoz-silikozis taraması yapılmış mıdır? Bu fabrikalar iş sağlığı ve güvenliği açısından denetlenmekte midir?

2. Bozüyük’te seramik fabrikalarında çalışmış ve emekli olmuş işçiler arasında silikozis hastalığı açısından bir tarama yapılmış mıdır? Çıkan sonuç nedir?

3. Türkiye genelinde seramik fabrikalarında kaç işçi çalışmaktadır? Bu işçilerin kaçında silikozis hastalığı tespit edilmiştir?

4. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası gereği seramik fabrikalarında gerekli önlemler alınmakta mıdır? Alınmakta ise bu önlemler nelerdir? Bu önemlere dair denetimler nasıl ve hangi sıklıkla yapılmaktadır?

5. Silikozis nedeniyle hayatını kaybeden Hasan Ali Uyar ve benzer biçimde hastalanan ya da hayatlarını kaybeden diğer işçiler ve aileleri için tazmin edici bir düzenleme yapılmakta mıdır?”

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gürhan Yüksel 6 yıl önce

konuyu unutmadığınız ve unutturmadığınız için teşekkür ederiz.umarım bu sorun biter ve işçiler silikozis olmaz

Avatar
servet kaya 6 yıl önce

gürhan bey ne sorunu onlarında cok ta tın sor baklaım öyle asgari ücrrete ezilen bir akrabası varmı bakannnn

Avatar
meslek hastası 6 yıl önce

helal olsun chp milletvekiline musa çam beye bilecik te millet vekili kalmamişta siligozis hastalarının dertlerini meclise ta taşıyor bi lecik milletvekilleri ankara da bari hastalara sahip cıkıp chp milletvekiline yardımcı olsunlar

Avatar
Gürhan Yüksel 6 yıl önce

bu sorun bozüyük halkının sorunu,eskişehir halkının sorunu,belkide bütün seramik sektörünün sorunu,sahip çıkıp bir baskı oluşturmaları gerekir yoksa kimse kimsenin umurunda değil,mesele işçiler hastalanmasın.sessiz kalmak acizlik olur biz sesimizi çıkaralım,tabi ki hukuk içerisinde haklarımızı arayalım

Avatar
Önem Cengiz 6 yıl önce

Devlet seramik sekteründe çalışanlarada yıpranma payı vermesi gerekiyor.

Avatar
meslek hastası 6 yıl önce

bahattin bey bircok soru önergesi veriyor bozüyümüzün sorunu olan siligozis hastalığı hakkında niye bir soru önergesivermiyor taaa izmir millet vekilimizemi düşüyor heelal olsun ononaaa siligozis meslek hastasi

Avatar
Mirali dede 6 yıl önce

2010 verilerine göre Türkiye'de 25 firma var bu firmalar da 30 bin calisan var yan sanayisiyla birlikte 150 bini bulmus durumda yilkik uretimi bayagi buyuk kapasitesi var yillik cirosu 2 milyar dolar ve Türkiye dünyada 9 sirada bu sektörde tüm firmaladada bu hastaligin olduğu bilinmektedir ne hikmetse avrupada ki bu sektorde silikozi vakasi nerdeyse sıfır herkesin bu konuda duyarlı bir davranis segilemeli çünkü ayagin bacagin kolun kesseler yasama sansin yuksek ama bu hastak vucuda girdimi adami vurutup on yilda götürür tedavisi kemo tedavisi etki etmiyor ancak akciğer nakli gerekiyor buda bizler için imkansiz hasta arkadaslara geçmiş olsun umarim bir an önce bu soruna devlet duyarli yaklasir burdan herkesi duyarli olmaya çağırıyor

Avatar
meslek hastası 6 yıl önce

vatandaş olarak iki millet vekili meclise gönderiyoruz bitanesi kömür madenleri hakkında soru önergesi veriyor bozüyümüzün siligozis hakkın niye vermiyor *merak konusu ötekisi hiç orolı biledeğil ilgilenmiyor bizim devletimiz nerede ilgileniyorda bizim haberimizmi olmuyor siligozis hastası

banner524

banner92

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503