banner401
banner422
banner472

SGK GAZETECİLERLE BULUŞTU
 Sosyal Güvenlik Kurumu yönetici, Pazartesi günü başlayacak Sosyal Güvenlik Haftası öncesinde basın mensupları ile sabah kahvaltısında buluştu. Gazetecilik mesleğinde çalışanların fiili hizmet süresi zammı ile ilgili bilgilendirilmelerinin amaçlandığı kahvaltılı toplantıda Sosyal Güvenlik İl Müdürü Niyazi Gökçe, Pazartesi günü başlayacak Sosyal Güvenlik Haftası programına ilişkin bilgi verdi.

Kurtul Sokakta bir süre önce hizmete giren Güven Pasta salonunda gerçekleştirilen toplantıya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Niyazi Gökçe, Müdür Yardımcısı Celalettin Özkan, Tahsis Şefi Serpil Akçay, Kurum Personeli Ruşen Gül ve Nihat Genç ile gazeteciler katıldı. Kahvaltı öncesinde Sosyal Güvenlik Haftası etkinliklerine ilişkin bilgi veren Niyazi Gökçe şunları söyledi;

" Kurumumuzu paydaşlarına tanıtmak, Sosyal Güvenlik Reformunu anlatmak, vatandaşlarımızı hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek, toplumda Sosyal Güvenlik bilincinin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla her yıl 16 Mayıs’ı içine alan hafta Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanmaktadır.

Sosyal Güvenlik Haftası bu yıl 13- 19 Mayıs 2013 tarihlerinde kutlanacaktır. Bu yılda kurum içinde ve dışında paydaşlarımızın da katılımı ile sosyal ve kültürel alanda çeşitli etkinlikler düzenlenecektir. Hafta boyunca kurum dışı yazışmalarımızda “Sosyal Güvenlik Haftası” logosu kullanılacak, kurum internet sayfasında hafta logosu yer alacak, hafta ile ilgili haberler duyurulacaktır.

Etkinlikler Pazartesi Günü Atatürk Anıtına çelenk koyma ve saygı duruşu törenleri ile başlayacaktır. Protokol ziyaretleri yapılacak, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ziyaret edilecektir. Kurumumuza düzenli bir şekilde, en yüksek prim ödeyen ve borcu olmayan ilk on ( 10 ) işverene, protokol huzurunda teşekkür plaketi verilecektir.

Personelimize yönelik masa tenisi müsabakaları, kişisel gelişim seminerleri gibi etkinlikler yapılacaktır. Kurumsal TV ekranlar aracılığıyla bekleme salonlarımızda Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri bilgi ekranlarında yer alacaktır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde öğrencilere yönelik Sosyal Güvenliğin önemini anlatan, eğitim, seminerler verilecektir. Yine ilköğretim öğrencileri için Başkanlığımızca hazırlanan “Güven ile Sağlıklı Emeklilik” isimli animasyon film ve hikaye kitapları okullara dağıtılacaktır. Silahaltında olan ve terhisine yakın bir zaman kalan er ve erbaşlara yönelik olarak Sosyal Güvenlik bilincini arttırıcı eğitimler verilecektir. Bozüyükspor – Fethiyespor futbol müsabakasına sporculara hazırlayacağımız pankartla çıkacaklardır. Şehir meydanlarına, üst geçitlere, toplu taşıma araçlarına bilgilendirici afişler asılacak, halkın yoğun olarak ziyaret ettiği yerlerde tanıtım stantları açılacaktır. Orman İşletme Müdürlüğü iş birliği ile ağaç dikimi yapılacaktır. Tüm faaliyetlerde kurum imkanları gözetilecek, etkinlikler kamu ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde yapılacaktır. Gazilerimiz ve huzur evinde bulunan yaşlılarımız ziyaret edilecektir.

Hafta ile ilgili program ektedir. Sigortalı istihdamının teşvik edilmesi ve Sosyal Güvenlik bilincinin arttırılması için sizlerin hafta boyunca konuyu gündemde tutmanız önemlidir. Katkılarınız ve katılımınız için sizlere teşekkür ediyoruz." dedi.

Basın ve gazetecilik mesleğinde çalışanların fiili hizmet süresi zammı ile ilgili 3 gün önce merkezde eğitim alan Şef Serpil Akçay konu ile ilgili olarak " Basın ve Gazetecilik mesleğinde çalışanlar ve radyo televizyon haber hizmetlerinde çalışanlar, yasama organı üyelerine fiili hizmet zammı için borçlanma hakkı tanındı. Hizmetleri geriye çekmeyecek sadece fiilen yapılan o hizmet askerlik borçlanması gibi ödendiği zaman hizmet arasında gözükecek. İşverenlere bir takım yaptırımları geldi. 01/02/2013 tarihinden sonra işveren 3 ay içerisinde aylık prim ve bildirim belgesi vermek durumunda. 52 aylık prim ve hizmet belgesi vermeleri gerekiyor. Bununda bir süresi var özel sektörde çalışanlar için 01/05/201, kamu sektöründe çalışanlar içinde 15/5/2013 tarihine kadar belgelerini vermek zorundalar. Sadece sarı basın kartına sahip olanlar için geçerlidir. Çalışanların müracaat tarihleri için 6 aylık süre veriliyor. Özelde çalışanlar için 1/8/2013 kamuda çalışanlar için 15/08/2013 tarihine kadar müracaat etmeleri gerekiyor. Tamamen basın sektöründe çalışanlar ödüyor, işverene bir yükümlülük getirmiyor. Borçlanıp ödenilen fiili hizmet süreleri 1 defaya mahsus iptal edilebiliyor. Borçlanıp ödedi, sisteme yüklenildi ancak ileride gerek görmediği zaman sigortalıya talebi halinde iptal edildi. Yine basında çalışmış hiç bir gelir bağlanmadan vefat etmiş sigortalılarımızın hak sahipleri eksik gün nedeniyle maaş bağlanmamış ise, bunlarda borçlarını ödeyip maaş bağlanma akdini yerine getirebiliyorlar. Fiilen basın sektöründe çalışmış basın mensupları borçlanabiliyor. Uzun süre basın sektöründe çalışmış ancak işverene 01/10/2008'de 01/02/2013tarihleri arasındaki fiili hizmet belgelerinde o kişiyi göstermemişse tahkikata veriliyor ve sonucunda işlem yapıyoruz." şeklinde bilgilendirme yaptı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner369

banner92

banner504

banner503

banner517

banner402

banner406

banner509

banner515

banner390

banner404

banner510