banner401
banner422
banner472

ŞENSOY, BİLECİK HALKININ SUÇU NE?


MHP Bilecik Belediye Başkan Adayı Hüseyin Şensoy, yayınladığı basın açıklamasıyla Bilecik Belediyesi tarafında 3 yıldır su faturalarına yansıtılan ‘Evsel Katı Atık Bedeli’nin hukuksuz olduğunu ve kaldırılması gerektiğini söyledi. 2014 yılı sonuna kadar tüm belediyelere 'katı atık bertaraf tesisi' kurma zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Şensoy, yönetmeliğe göre ‘atık bedeli’ alınabilmesi için tesisin kurulu olması gerektiğini ifade etti. Şensoy ayrıca, Belediye Başkanı Selim Yağcı'ya cevaplaması için konuyla ilgili 7 soru yöneltti. 

Şensoy’un açıklaması şöyle:


"AKP’li  belediyemizin halkımıza reva gördüğü haksız, hukuksuz ve yasal olmayan bir uygulaması bulunmaktadır.; Şöyle ki,  27 Ekim 2011 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, "Atık su Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde çapa rus Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik Hükümleri" çerçevesinde, atık su ve evsel katı atık toplama bedelleri 2011 yılı Kasım ayından itibaren su faturalarına yansıtılarak toplanmaktadır. Her şey buraya kadar normal görülmekte Ancak durum hiçte öyle değil.

Söz konusu yönetmeliğin amaç maddesinde:  “Bu Yönetmeliğin amacı;  atıksu altyapı tesisleri ile evsel katı atık bertaraf tesislerinin kurulması, bakımı, onarımı, işletilmesi, kapatılması ve izlenmesi, bu tesislerle ilgili olarak verilen tüm hizmetleri karşılayabilecek tam istanbul rus maliyet esaslı tarifelerin; atıksu altyapı yönetimleri, büyükşehir belediyeleri ve belediyeler tarafından belirlenmesi, ayarlanması ve uygulanması yoluyla çevresel altyapı hizmetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamaktır.” ifadesine yer verilmiştir.

Aynı yönetmeliğin kapsam maddesinde de: “ Evsel katı atıklar için toplama, taşıma, aktarma, geri kazanım (kompost, yakma) ve bertaraf tesisleri kurulması, işletilmesi, kapatılması ve kapatma sonrası izlenmesi ve bakımına…” ifadeleri bulunmaktadır.

Dolayısıyla, belediyenin evsel katı atık bedeli tahsil edebilmesi için, öncelikle katı atık bertaraf tesislerini kurması gerekiyor.

Bilecik Belediyesi ve Selim YAĞCI’nın mevcuttaki uygulaması, adeta Bektaşi’nin hesabı gibi, “Sarhoş iken namaza yaklaşmayınız” ayet hükmünün, sadece “… namaza yaklaşmayınız” kısmını almaya benziyor. Yani, “katı atık bertaraf tesisi kurup bedelini tahsil etmek” hükmünün sadece “…bedelini tahsil etmek” kısmı  Selim YAĞCI yönetimince uygulanmaktadır.

Yönetmeliğin bu paraların tahsiline dayanak olan geçici madde, 15 Şubat 2013 tarihli Resmi Gazete’de değiştirildi ve uygulama tarihi 31 Aralık 2014’e kadar uzatıldı. Tüm belediyelere 31 Aralık 2014’e kadar Katı Atık Bertaraf Tesislerini Kurma ve İşletme zorunluluğu getirildi.

Dolayısıyla, Bilecik Belediyesi'nin, hukuksuz olarak aldığı “Evsel Katı Atık Bedeli”ni hukuki olarak alabilmesinin ilk yolu “ Katı Atık Bertaraf Tesisleri’ni”  hayata geçirmesidir. Bu bakımdan, katı atık bertaraf tesisi kurmadan, Bilecik Belediyesi’nin yaklaşık 3 yıldır su faturalarına yansıttığı “Evsel Katı Atık Bedeli” hukuksuzdur ve kaldırılması gerekmektedir.

Kaldı ki; Çevremizde bulunan  il ve ilçe belediyelerinde böyle bir bedel toplanılmamaktadır.

Bu açıklamalar altında aşağıda sorduğumuz soruların AKP’ li Belediye Başkanı tarafından cevaplandırılmasını Bilecik halkı adına talep etmekteyim.


1- Katı Atık Bertaraf Bedeli Türkiye'de kaç belediye tarafından tahsil edilmektedir. Toplamayan belediyeler için bu güne kadar hangi işlem yapılmıştır. Yasalar çiğneniyorsa niçin gerekli işlemler yapılmıyor?

2- Bilecik halkının önüne koyduğunuz bu fatura sosyal belediyecilik midir? Asgari ücretle geçim derdinde olan insanımıza, öğrencilerimize, esnafımıza ve tüm Bilecik halkına  bu yük neden yüklenilmiştir?

3- Katı Atık Bertaraf Tesisi olmadığı halde Evsel Katı Atık Bedeli alarak suç işlemiyor musunuz? Katı Atık Bertaraf tesisi kurmak üzere birlik kurduğunuz diğer ilçe belediyeleri bu bedelleri tahsil etmektemidir?

4- Katı Atık Bedeli alınmasının zorunlu olmadığı ilgili yönetmelikte belirtildiği ve mahkeme kararları, başka belediyeler almadığı halde, bunun zorunluymuş gibi işlem yaparak vatandaşımıza bu mali yükü getirmeye hakkınız varmıdır?

6- Bugüne kadar hukuksuz olarak Bilecik halkından ne kadar Katı Atık Bedeli topladınız? Bunları Belediye Bütçesinde ayrı olarak takip etmekte misiniz?

7- Topladığınız Katı Atık Bedellerini hangi tesisin yatırımında kullandınız?Bugüne kadar yaptığınız ödeme ne kadardır?   

 

Saygılarımla..

 

Hüseyin ŞENSOY

Milliyetçi Hareket Partisi

Belediye Başkan Adayı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Osman Duman 5 yıl önce

hüseyin abim o zaman doğruca mahkemeye gidiyorsun bunu iptal ettiriyosun! yahu eski komünistler gibi çamur at izi kalsın mantığını bırakın! ver mahkemeye madem hukuksuz iptal ederler... bunun çözüm yeri yarın gazetesi ya da medya değildir mahkemedir!

Avatar
MİSAFİR 5 yıl önce

belediyerin almiş olduğu katı atık bedelleri 2872 sayılı çevre kanununun 11.maddesi gereği ve 27.10.2010 tarih ve 27742 sayılı resmi gazetede yayınlanan hüküm gereği alınmaktadır.

Avatar
misafir 5 yıl önce

oyumuzu suyu bedava verirseniz oyumuz onun.

Avatar
asgari ücretli 5 yıl önce

çevre il ve ilçelerde yaşayanlar 20-30 tl fatura öderken bilecikte 50-60 tl faturalar geliyor. ciddi anlamda sıkıntı yaşıyorum 6 aydır su faturamı ödeyemedim geriye dönük tarafımızdan alınan katı atık bedellerinin iade edilmesini yada borcumuzdan düşürülmesini bekliyorum gerekli düzenleme yapılmazsa hüseyin şensoya oyumu vereceğim belki o iade eder

Avatar
misafir 5 yıl önce

bir sivil toplum kuruluşunun başında olan hüseyin şensoy şimdimi aklınız başına geldi. niye bilecik halkını daha önce uyarmadınız.hala ucuz siyasete devam

Avatar
Osman 5 yıl önce

allahını seviyorsa doğru söylesin. bu konu onun fikrimi yoksa birilerinden alıntı veya bilgi aktarılmasımı var. onun aklına böyle bir şey harbiden gelmişmi yoksa başkasının emeğine sahipmi çıkmış. allahını seven sorsun. gazetecilerde sorsun

Avatar
misafir 5 yıl önce

Uyannnnnnn Bilecik Artik Yeter! Son Ver. Teşekkürler Sayenizde gözümüz acildi. Oylari fazlasıyla hak ediyorsunuz.

banner369

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner417

banner483

banner390

banner404