banner566
banner401
banner422Türk Büro Sen-Bilecik İl Temsilciliği 1 Eylül Adli yıl açılışı nedeniyle bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Sendika binasında gerçekleşen basın açıklamasını Türk Büro Sen-Bilecik İl Temsilcisi Cüneyt Taşkesen gerçekleştirdi. Taşkesen yaptığı açıklamada adli çalışanların sorunlarını, " Bilecik ve Bozüyük ilçemizde Adliye binalarımız yetersiz, Gölpazarı, Söğüt ve Osmaneli ilçelerimizde hala Kaymakamlık binalarında hizmet vermeye çalışıyoruz, duruşma salonları, mahkeme ve Savcılık kalemlerimiz, İcra müdürlüğü, arşivlerimiz yetersiz. Dosyalarımız artık o kadar şişti ki ne kalemler nede arşivler artık almıyor. Yemekhanemiz yok. Personel sayımız eksik. Son bir yıldır da personel alımı yapılmadı." ifadeleriyle dile getirdi. Taşkesen yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

"Adli yıl açılışının tüm Adalet Bakanlığı çalışanlarına hayırlı olmasını temenni etmek isterdik"

Bilindiği üzere bugün 1 Eylül Adli yıl açılışı. Adli yıl açılışının tüm Adalet Bakanlığı çalışanlarına hayırlı olmasını temenni etmek isterdik, ne yazık ki bunu yapamayacağız. Aslında bugün sadece Adli yıl açılışı ile ilgili tüm Türkiye’de olduğu gibi Adliye binaları önünde adli personel arkadaşlarımızın sorunları hakkında basın açıklaması yapacaktık. Ancak son günlerde ilimizde cereyan eden ve kamuoyunun da bilmesi gereken gelişmelerle karşılaştık. Bunları da aracılığıyla paylaşmak istiyoruz.

"Adliye binalarımız yetersiz"

Değerli Basın mensupları; bugün adli yıl açılışı olması dolayısıyla önceliği adliyelere vermek istiyorum. Ben bugün burada klasikleşmiş ve klişeleşmiş sorunlarımız hakkında açıklama yapmayacağım. Çünkü basında sık sık bu konuları dile getirdim. Kurum ziyaretlerinde arkadaşlarımla ve amirlerimle paylaştım, sıkıntılarımız Türk büro –Sen Genel merkezi aracılığıyla da bakanlığımıza, TBMM ‘ne Milletvekilleri ne iletildi. Bilecik ve Bozüyük ilçemizde Adliye binalarımız yetersiz, Gölpazarı, Söğüt ve Osmaneli ilçelerimizde hala Kaymakamlık binalarında hizmet vermeye çalışıyoruz, duruşma salonları, mahkeme ve Savcılık kalemlerimiz, İcra müdürlüğü, arşivlerimiz yetersiz. Dosyalarımız artık o kadar şişti ki ne kalemler nede arşivler artık almıyor. Yemekhanemiz yok. Personel sayımız eksik. Son bir yıldır da personel alımı yapılmadı. Eksiklikten dolayı arkadaşlarımız zaman zaman zorunluluktan dolayı yer değişiklikleri ve ek görevlerle karşı karşıya gelmektedir. Daha öncede dile getirdiğimiz gibi 2012 yılından bu yana da  memurlarımıza hiç bir kurumda fazla mesai ücreti verilmemektedir. 2014 yılında yeni modern bir adliye binasında; personeli ve teknik donanımı eksiksiz çalışanlarının daha mutlu ve huzurlu olabileceği yeni bir adli yıl diliyorum.

"Sınava giren SGK çalışanları ise büyük bir mağduriyet yaşıyor"

Değerli Basın mensupları; SGK Sosyal Güvenlik Kurumunda 05 Nisan 2014 tarihinde Ankara’da görevde yükselme sınavı yapıldı, bu sınava Bilecik'ten de arkadaşlarımız katıldı.25 Nisan 2014 tarihinde sonuçlar açıklandı. Bilecik deki arkadaşlarımız dan da bu sınavı kazanan arkadaşlarımız oldu.13-16 Mayıs 2014 tarihlerinde de arkadaşlarımızdan tercihleri alındı, ancak atamalar Danıştay kararı gereği tüm kurumlarda geçerli olmak üzere durduruldu. Yeni bir düzenleme yapılmak üzere ertelendi.23 Temmuz 2014 tarihli resmi gazetede yeniden düzenleme yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu da, bu doğrultuda 12.08.2014 tarihli Görevde Yükselme Sınav Kurulu  toplantısında; “Sosyal Güvenlik Merkezi Müdür Yardımcısı, Sosyal Güvenlik Mali Hizmetler Merkezi Müdür Yardımcısı ve Memur unvanlı kadrolar için yeniden başarı listesinin ilan edilmesi ile tercihlerin alınmasına müteakip atama işlemlerinin başlatılmasına” “Şube Müdürü ve Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü kadroları için yazılı sınavlarının başarı listesinin ilanına müteakip sözlü sınavlarının 08/09/2014 tarihinde başlatılmasına” “Şef kadroları için tercih işlemleri ve atama işlemlerinin Şube Müdürü, Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü, Sosyal Güvenlik Merkezi Müdür Yardımcısı ve Sosyal Güvenlik Mali Hizmetler Merkezi Müdür Yardımcısı atama işlemlerinin tamamlanmasına müteakip boşalan Şef  unvanlarının birimlerdeki ihtiyaçlar çerçevesinde yeniden değerlendirilerek atama işlemlerinin başlatılmasına” karar vermişti. Kamuoyunda SGK’da atamaların yapılacağı yahut iptal edileceğine yönelik çeşitli spekülasyonlar yer almaya devam ediyor. Sınava giren SGK çalışanları ise büyük bir mağduriyet yaşıyor. Fakat Sosyal  Güvenlik Kurumu ya da Kurum Başkanı Yadigar Gökalp İLHAN  bu konudaki sessizliğini halen korumakta. Türk Büro-Sen olarak, en yetkili kişi olan Kurum Başkanı Yadigar Gökalp İLHAN’I  biran evvel atamalarla ilgili açıklama yapmaya, oluşacak mağduriyetler için de gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz. 

"Bizim siyasi partilerle ve onların yöneticileri ile 1.dereceden bağlantımız olmaz."

Değerli Basın mensupları; bizler sendikacıyız. Haklarımız için mücadele ederiz.4688 sayılı yasa çerçevesinde haklarımızı ararız. İsteklerimizi dileklerimizi yasal yollarla ve basın aracılığı ile hükümetten isteriz. Bizim siyasi partilerle ve onların yöneticileri ile 1.dereceden bağlantımız olmaz. Herkese eşit mesafede yaklaşırız. Seçim günü geldiğinde her Türk vatandaşı gibi sandığa gider oyumuzu kullanırız. Hiç bir üyemizi şu kişi ya da şu parti diye yönlendirmeyiz. Ancak Büro Memur-sen il temsilcisi arkadaşımız bu yıl yapmış olduğu tek basın açıklamasında bizleri sürekli basının önünde olmakla eleştirmiş yetkili ve etkili olduklarını duyurmuştur. Bir sendikanın sivil toplum kuruluşunun en büyük gücü basındır ve ben burada basınımıza bir kez daha bizlerle olduğu için teşekkür ediyorum. Büro Memur –Sen   Bilecik’te Yalova ile ortak şubedir ve bize gelen bilgiler doğrultusunda üye sayıları azalmış şube olma özelliklerini kaybetmişlerdir.4688 sayılı yasa gereği şube yöneticileri haftada bir gün sendikal izin kullanırlar ve kurum ziyaretlerini bu belirlenen günde yaparlar, ancak yine bize gelen bilgiler ışığında büro memur -sen şube yönetici arkadaşları hemen, hemen her gün Kurumlarda sendikacılık yapmaktadırlar. Sendikacılıkta etkili olmak eylem yapmaktır hak aramaktır birilerinin hakkını ararken birilerinin hakkını yememektir. Ancak büro memur- sen yöneticileri geçtiğimiz günlerde Bilecik de bazı kurumları ziyaret etmişler Türk büro- sen den istifa etmelerini memur- sen e geçmelerini eğer memur- sene geçerlerse müsteşardan ve milletvekillerinden söz aldıklarını simlerinin müsteşarlara ve milletvekillerine verileceğini ve yardımcı olunacağını alenen söylemişlerdir. Ben buradan soruyorum. Siz Sendikacı mısınız siyasi parti temsilcisi misiniz isimlerini kullandığınız müsteşarların, milletvekillerinin ve parti il başkanlarının bu gelişmelerden haberi var mı? Şimdi sizlere soruyorum bu görevde yükselme sınavlarında teklif götürülen arkadaşlar gerçekten sınavı bileğinin hakkıyla kazanırlarsa birlikte yarıştığı arkadaşlarının yüzüne nasıl bakacaklar. Diğer arkadaşları bu arkadaşların sınavı bileğinin hakkıyla kazandığını mı düşünecekler. etkili olmak makam, mevki koltuk dağıtmak değil; hak aramak eylem yapmaktır. Değerli basın mensupları milli eğitimde, sağlıkta olduğu gibi Türk büro- sen in bağlı olduğu kurumlarda da rotasyon ve yer değişiklikleri sık sık olmakta ve her ne hikmetse Türk büro- sen üyelerimiz mağdur olmaktadır. Son olarak gençlik spor il müdürlüğünde 10 arkadaşımızın yerlerinin değiştiğini ve yerleri değişen arkadaşlarımızın mağdur olduğunu da bildirmek isterim. Yer değişikliklerinde daire amirlerimizden il müdürlerimizden hakkaniyetli davranmalarını talep ediyor. Hepinize saygılarımı sunuyorum. Teşekkür ederim."

CÜNEYT TAŞKESEN 

TÜRK BÜRO SEN-BİLECİK İL TEMSİLCİSİ

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misafir 6 yıl önce

başkanım haklısın gerçekten memursen deki arkadaşlar de derler ki buna acaba bence.bu arkadaş heryerde aynı şekilde davranıyor işe gitmiyor kimsede sesini çıkarmıyor müdürü amiri neden bu konuyla ilgilenmiyorki acaba memursen başkanı ve diğerlerinin yorumunu almak lazım

banner524

banner92

banner503

banner620

banner390

banner510

banner658