banner401
banner422
banner472

Seçimlerde Bilecik'te sonuç ne olur ?

Yaklaşan seçimler öncesi bakıldığında ortada hiçte seçim havası yok, fakat seçmenler kararını vermiş durumda gözüküyor.

Ülke siyasetine ayrıca değineceğim ama öncelikle ilimizi değerlendirelim. Bilecik'te sonuç ne olur herkes kendine göre  değerlendiriyor ve gönlüne göre yorum yapıyor. Ama ortada bir gerçek var Bilecik'te birkaç seçim tesadüfü hariç her zaman ortaya çıkan bir sonuç bir sağ, bir sol partiden milletvekilinin Meclise gönderilmesi.

Bu seçim bu değişir mi pek zannetmiyorum. Bilecik tarihinde bir partinin iki milletvekili çıkarması çok zor bir ihtimal. Mevcutta bir AK Parti, bir de CHP’den milletvekilimiz var. Bir soldan çıkacağı kesin, fakat sağ partiden AK Parti mi olur, yoksa yeni kurulmasına rağmen dip dalga hareketi adı altında İYİ Parti mi olur, bunu 24 Haziran akşamı göreceğiz.

Genel olarak bakıldığında ve eskiden Bilecik’te iktidar partisinin hep birinci parti çıkmasına karşın, son seçimlere, referanduma bakıldığında ardı ardına referandum da  Bilecik'te hayır çıkması, Bilecik'teki dengelerin değiştiğinin göstergesi. En büyük etken de Yaşar Tüzün gibi bir siyasetçinin bulunması. Bu seçimlerde de yine en güçlü partilerden biri CHP. Hatta CHP bu seçimlerde Bilecik'te 1. Parti bile çıkabilir.

 Muharrem İnce rüzgarını arkasına alan Yaşar Tüzün, İnce ile gezmesinin yanında Bilecik’te de seçim çalışmalarında bulunuyor. Fakat ikinci sıra adayı Faik Akarkarasu’nun ise beklenenden daha fazla çalıştığı gözleniyor. 2009 yerel seçimlerinde 111 oy fark ile Belediye Başkanlığını kaybeden Faik Akarkarasu’nun biraz ara vermesinin ardından siyaseti oldukça özlediği gözleniyor. 

Yaşar Tüzün ise 4 dönem milletvekili seçildi ve tam bir profesyonel siyasetçi oldu. En son seçildiği TBMM Başkanvekilliği makamı Bilecik’ten seçilerek gelen en üst makam ve bu makama seçilen Tüzün, Bilecik'in gururu olmuştu.

Bu seçimde de en güçlü aday o ve bu sefer seçilmesi durumunda parlamentoda Meclis Başkanlığı düşünülen Tüzün için CHP’nin en ağır toplarından biri olan grup başkan vekili Özgür Özel, son Meclis toplantısında söz alarak bunun sinyalini vermişti. Düşünsenize Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı seçildiğini ve onun sağ kolu, en yakın dostu Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Bilecik adeta ihya olur. Tüzün, yıllarca muhalefet milletvekili olarak yapamadıklarını Muharrem İnce sayesinde çok kısa zamanda yapabilir.

Diğer iddialı bir parti AK Parti. 1 sıra adayı belirlemede herkesin beklemediği gibi bir sürpriz yaşandı. Selim Yağcı, 1. sıra adayı olurken, mecvcut Milletvekili Halil Eldemir, 2. sıraya alındı, bence Eldemir’in karizması çizildi.

Kimse kızmasın ama bu sonucu kimse beklemiyordu. Selim Yağcı, 1. sıra olabilirdi ama 2. sıraya mevcut Milletvekilinin konulması çok yanlıştı. Bakmayın Halil Eldemir’i sevdiğimiz için üstüne gitmedik yoksa bunu çok kullanabilirdik. O gün aday belirlendiğinde soru sormamıza bile izin verilmedi çünkü İl Başkanı da ne soracağımızı tahmin ediyordu. O gün partide herkesin yüzünde değişik ifade vardı.

Sonuçta Selim Yağcı 1. sıra adayı oldu. İddialıdır da fakat ben bir iddiada bulunuyorum, Selim Yağcı kazansa dahi Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile arasında oy farkı olacak. 

Çünkü birçok AK Partili ile görüştüğüm de, “biz Reis’e oy vereceğiz ama Selim’e oy vermeyeceğiz” diyorlar. Özellikle Bilecik merkezin de çok büyük tepki var Selim Yağcı’ya. 

Sayıştay denetçisi raporunu gösterip istediği katılım paralarının ardından, konuşulan TEDES’ler, kızı hakkında üniversitede çıkan iddialar ve haberlerin ulusalda geniş yankı bulması, “Recep Tayyip Erdoğan’ın kapısında temizlikçi olurum” çıkışı ile ulusal da ve yerel de gündem olması. Vallahi Selim Yağcı, Belediye Başkanı seçildiğinde ben özel kalemde çalışırken beni çöpe verdi ben gitmedim, temizlikte çalışan arkadaşlar yanlış anlamasında sonunda işten atıldık ama Selim bey makam uğruna Cumhurbaşkanı’nın kapısında temizlikçilik yapmayı bile kabul etti ben şahsen bu ilde yaşayan bir vatandaş olarak bu çıkışını hiç tasvip etmedim, yadırgadım.

Gerçi sonunda adaylığı kaptımı kaptı, AK Parti’de biat önemli bu bilinen bir gerçek. Diğer yandan bir televizyon kanalına 1 aylık verilecek dudak uçuklatacak olduğu söylenen paralar, AKSA’daki görevi bırakmaması inadı vatandaş bunları konuşuyor. Tepki bu yüzden çok.

Size sadece şunu söyleyeyim Selim Yağcı, milletvekili seçilse bile Bilecik’te Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’dan epey eksik oy alacak.   

Ben birçok AK Partili arkadaş ile konuştum onlarında Selim Yağcı’ya tepkisinin olduğunu gördüm, “biz Reise, Erdoğan’a oy vereceğiz ama Selim’e vermeyeceğiz” diyen o kadar çok insan varki. Bunun da sanırım yukarıda nedeni sorulacaktır. Zaten AK Parti seçmeni yorgun, her yıl seçim ve aynı kişilere bakın Selim Yağcı’nın yanında gezen kişiler hep aynı insanlar. Ben birçok AK Partili Belediye Başkanı’nın sadece adayları diye isteksiz Selim Yağcı’nın yanında gezdiğine inananlardanım. Benim ne demek istediğimi bilen bilir. Çünkü  birçoğu mevcut Milletvekili varken Selim Yağcı’nın 1. sıraya ve Halil Eldemir'in 2. sıraya aday yapılacağını beklemiyordu, bu sonuç hem partide, hem onlarda soğuk duş etkisi yarattı.

Ben AK Parti seçmeninde de, genel anlamda mitinglerde de eski heyecan ve coşkuyu göremiyorum. Zamanında Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği metal yorgunluk gerçekten AK Parti’nin üzerine çökmüş durumda.

2. sıra adayı Halil Eldemir'e birşey söylemek ve yazmak istemiyorum, o mevcut milletvekili iken ikinci sıraya yazılmasına hiç gocunmamışçasına çalışıyor. Hayal aleminde, 2 tane çıkaracağız umudu ile meydanlarda. Halil beyi severim, sayarım, kibar ve mütevazi bir vekillik yaptı ama mevcut milletvekili iken ikinci sıraya alınması çok değişik yorumlara neden oldu. Bunu AK Partililer kendi aralarında bile farklı konuşuyor.

Gelelim yine diğer bir iddialı parti İyi Parti’ye. İyi Parti’nin 1. sıra adayı mütevazi kişiliği ile tanınan Mesut Tekin. Bilecik Çukurören Köyü doğumlu olan fakat Bozüyük’te ikamet eden Tekin, şu anda Bozüyük’te iddialı, oldukça sevilen ve tutulan aday.  

Zaten 2. sıra adayı Merve Bektaş'ın da Bozüyüklü olması ve tek bayan aday olması Bozüyük’te İyi Parti’nin oyunun oldukça iyi olması bekleniyor.

İkinci sıra adayı Merve Bektaş’ın bayan kontenjanı ile Mesut Tekin ile gece gündüz demeden gayretle çalıştığı görülüyor. Ben özellikle Bozüyük’te Tekin'in iyi oy alacağını düşünüyorum. Yeni kurulmasına rağmen Meral Akşener’e duyulan ilgi özellikle bayan seçmenin desteğini alacak. Meral Akşener tam bir kapalı kutu. Bilecik il kongresinde  gözlemlediğim ise 2002 yıllarındaki AK Parti rüzgarının ve herkesimden insanların il kongresine gelmesi, son günlerde konuşulan dip dalga hareketinin habercisi gibiydi. Ben Bilecik’te İyi Parti’yi de iddialı görüyorum ve herhangi bir sürprize imza atabilir çünkü halk arasında Tekin ve İyi Parti’nin adı çok konuşulurken, sağ seçmenin alternatifi konumundaki İyi Parti sessiz ve derinden çalışıyor.

Meydanlardaki diğer bir aday ise MHP'nin 1. sıra adayı İbrahim Sertan Yalçınkaya. İlk adaylığı belli olan ve ilk çalışmaya başlayan Yalçınkaya, bu seçimde en çok çalışan adaylardan biri. Fakat AK Parti ile Cumhur ittifakının sıkıntısını yaşayacağa benziyor.

Mütevazi ve kibar kişiliği, ilimizin tanınmış köklü ailelerinden olan Sertan Yalçınkaya, yanlış zamanda aday olmuş olsa da şansını değerlendiriyor. “Ülkem için yola çıktım” diyen Yalçınkaya’nın, son zamanda çatlayan Cumhur ittifakı ile hissettirmesede rahatsız olduğunu düşünüyorum. Özellikle Gölpazarı teşkilatında yaşananlardan dolayı.

Fakat MHP ve Sertan Yalçınkaya da Bilecik’te hasbelkader iyi oy alacak, çünkü Cumhur ittifakı adı altında “Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’a oy veririz, Selim Yağcı’ya oy vermeyiz” diyen AK Partililer, İbrahim Sertan Yalçınkaya’ya oy vereceklerini söylüyorlar.

Sonuçta benim gazeteci olarak görüşüm Bilecik’te milletvekilliği adaylığı 3 parti arasında. Bir sağdan, bir soldan milletvekili çıkacağına kesin gözü ile bakarsak siyasette marka olmuş ve duygusal düşünmüyorum kamuoyunda oldukça yoğun ilgi gören ve Muharrem İnce rüzgarını alan CHP’nin adayı Yaşar Tüzün'ün 1. çıkacağını düşünürken, AK Parti adayı Selim Yağcı ve İyi Parti adayı Mesut Tekin arasında da 2. milletvekili yarışının devam ettiğini söyleyebiliriz.

24 Haziran’da kazanan Türkiye ve Bilecik olması umudu ile seçimlerin şimdiden hayırlı olmasını dilerken, adaylara da başarılar dilerim. Hepinizin Ramazan Bayramı mübarek olsun.

  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
audi 10 ay önce

bileciğimize kepçe lazım iken AUDİ yi saklayanlar sandıga gömülmeye mahkumdurlar

Avatar
vatandaş zamanı 10 ay önce

yıllardır korumayla gezen selim bey şimdide çıkar çevresiyle beraber edebalide kahve içiyor, şimdi vatandaşın zamanı 24 haziranda sandıkta görüşmek üzere

Avatar
k.p 10 ay önce

selim e tepki sadece bilecik merkezde değil tüm ilçe ve köylerde var hemen hemen tüm ilçe belediye başkanlarıyla kavgalı kimseyle konuşmuyor vatandaşın canını kaç defa yaktı o yüzden oylarımız iyi parti ve mesut tekin e

Avatar
kutay 10 ay önce

oyumuz kesinlikle iyi parti ve mesut tekine

Avatar
kader 10 ay önce

mesut tekin diyoruz başkada bir şey demiyoruz

Avatar
düşünür 10 ay önce

gönül ister 1 iyi parti bir chpp cumhurbaskanlığıda reis vericemm akp ye asla vermicem oyumuu

Avatar
ADALET 10 ay önce

harika yorumlamış ve herkesin kafasındaki düşüncelere tercüman olmuşsun.tebrikler

Avatar
RTE ci 10 ay önce

Koyu bir Akp li olarak istemesemde mhp ye vericem oyumu belediye yi kendi çiftliğine çevirmiş akrabalarının yıllarca belediyede boş gezipte maaş verdiği bir insana oy verirsem vicdan azabı duyarım

banner369

banner92

banner504

banner503

banner517

banner402

banner406

banner509

banner515

banner390

banner404

banner510