banner566
banner401
banner422

SANAYİ SİCİLİNE KAYIT OLMAYAN İŞLETMELERE CEZA UYGULANACAK
 Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, 31.12.2014 tarihine kadar Sanayi Sicil kaydı yaptırmayan işletmelerin idari para cezası ödemek zorunda kalacaklarını bildirdi.

Sanayi Sicili yaptırmak istenen işletmeler için en az bir işçi ve kapasite raporu şartı arandığı yönündeki yönetmeliğin değiştirildiği belirtilen açıklamada böylece işçi çalıştırmayan imalatçı işletmelerin de Sanayi Siciline kayıt yaptırabilecekleri vurgulandı.

Konuyla ilgili Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vekili Hüseyin Bingöl imzası ile yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun uygulanması ile ilgili, SGM 2014/11 sayılı Sanayi Sicil Tebliği 25.10.2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak aynı gün yürürlüğe girmiş, aynı tarihte SGM 2008/2 sayılı Sanayi Sicili Tebliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Yeni Sanayi Sicil Tebliğinde, 19.10.2005 tarihli ve 2005/9617 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırması Hakkında Yönetmeliğin 5. maddesinde tanımını bulan mikro işletmelere, sanayi sicil belgesi almaları sırasında kolaylıklar getirilerek, daha önce istenilen kapasite raporu alma ve en az bir işçi çalıştırma zorunluluğu kaldırılmıştır.

Böylece işçi çalıştırmayan imalatçı işletmelerin de sanayi siciline kaydı yapılabilecektir. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmeliğe göre; mikro ölçekli işletme vasıflarını taşıyan sanayi işletmeleri, kapasite raporu şartı aranmaksızın elektronik ortamda istenen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak beyan etmeleri halinde sanayi siciline kayıt olabileceklerdir.

Üretime geçen ve üretimde bulunan işletmelerin sanayi siciline kayıtları e-devlet kapısı veya Bakanlık web sayfası Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda yapılabilecektir.

Sanayi siciline kayıtlı tüm işletmeler; yıllık işletme cetveli beyanı, değişiklik ve iptal işlemlerini de yine Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirdikten sonra ilgili belgeler ile Müdürlüğümüze müracaat etmeleri yeterli olacaktır.

Bu tebliğ ile, sanayi işletmeleri hakkında daha doğru ve güvenilir veri toplanarak kullanıcıların hizmetine sunulacaktır.

Ayrıca 02/08/2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6495 Sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un ikinci maddesi ile 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununa eklenen geçici maddeye göre; faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın sanayi işletmelerinden sanayi siciline kayıt olmayanlardan 31/12/2014 tarihine kadar kayıt işlemini tamamlayanlar hakkında Kanunun 9. maddesinde öngörülen idari para cezası uygulanmayacaktır.

Bu nedenle, Sanayi Sicile kayıt zorunluluğunu bugüne kadar yerine getirmeyen sanayi işletmelerinin 31.12.2014 tarihine kadar 6945 Sayılı Kanunla tanınan kanuni muafiyetten yararlanmaları, idari para cezasına uğramadan kayıtlarını yaptırmaları bakımından ivedi olarak İl Müdürlüğümüze müracaat etmeleri gerekmektedir.

Sanayi sicil belgesi başvurusu için gerekli evraklar, II Müdürlüğümüz Web sitesi (bilecik.sanayi.gov.tr) anasayfasında dokümanlar kısmında bulunan "Sanayi Sicil Dokümanları" kısmında yeni tebliğe göre güncellenerek yayımlanmıştır. Firmalar başvurularını öncelikle Sanayi Sicil Bilgi Sistemi (sanayisicil.sanayi.gov.tr) üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirecek, daha sonra istenilen belgelerle Müdürlüğümüze gelerek müracatta bulunacaktır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bir bilen 5 yıl önce

akp ye para gelsin de vatandaşın canı çıkmış çokta önemli degil

banner524

banner92

banner503

banner520

banner390

banner510