banner566
banner401
banner422Sağlık-Sen Bilecik Şubesi üyeleri bir basın açıklaması yaparak, ilimizdeki sağlık çalışanlarının en büyük sorununun kreş eksikliği olduğunu söylediler. özellikle karı-koca çalışan çiftlerin çocuklarını emanet edeceği bir kreş bulamadığını dile getiren Sağlık-Sen Şube Başkanı Orhan Pir, bu konuyla ilgili Sağlık Bakanlığının geçen sene bir genelge çıkardığını hatırlattı ve ilimizdeki sağlık idarecilerinden konuya hasiyet göstermelerini ve sorunun bir an önce çözülmesini istedi.

Şube Başkanı Orhan Pir yaptığı basın açıklamasında, sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi ve ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması taleplerini dile getirdi. Bir meslek grubuna yönelik lisans tamamlama konusunda özel yasanın çıkmasını Sağlık-Sen’in sağladığını belirten Pir, açıklamasında şunları söyledi:

“Bugün sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından başta yıpranma payı ve ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması olmak üzere bazı konulardaki görüşlerimizi sizlerle paylaşmak için toplanmış bulunuyoruz. Hepiniz basın açıklamamıza hoş geldiniz.

Geçmişte yetkili sendika olanların hayal bile edemediklerini kazanıma dönüştüren Sağlık-Sen, sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, lisans tamamlama ve kreş konusunda kararlı bir duruş ortaya koymuş, mücadelesini sürdürmüştür.

Toplu görüşme, toplu sözleşme, kurum idari kurul toplantıları dahil her platformda sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının taleplerini dile getiren Sağlık-Sen, geçen yıl 13 Mayıs’ta Büyük Türkiye Buluşması düzenlemiş, yıpranma payı, lisans tamamlama, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve kreş konularındaki taleplerini dile getirmişti. Taleplerimizi dinleyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan olarak katıldığı programda lisans tamamlama, kreş ve tüm sağlık çalışanlarının 5 yılına 1 yıl olmak üzere yıpranma payı verilmesi konusunda söz vermiş, konuyla ilgili olarak da ilgili bakanlara çalışma yapılması talimatı vermişti.

Gelinen noktayla ilgili bazı gelişmeleri sizlerle paylaşmak istiyorum; Yıpranma Payı konusunda ilgili bakanlık ve kurumlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Yıpranma payının Bakanlar Kurulu ve ilgili platformlarda ele alındığını ve çalışmaların sürdüğünü, en kısa sürede bu sözün hayata geçmesi için çalışıldığını biliyor, konuyu takip ediyoruz. Bütün sağlık çalışanları, 2015 yılı içinde yıpranma payına kavuşmalıdır.

Ek Ödemelerin Emekliliğe Yansıtılmaması da; sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından biridir. Ülkemiz sağlık çalışanları, sundukları hizmete göre gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında ücret bakımından çok gerilerde kalmaktadır. Bu mağduriyet ek ödeme ve döner sermaye ile eşitlenmeye çalışılmakta, ancak ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması başka bir mağduriyeti beraberinde getirmektedir. Sağlık çalışanları geleceğe endişe ile bakmaktadır. Emekli maaşları ek ödemesiz maaşa göre belirlenmekte, emekli maaşlarında büyük bir mağduriyet yaşanmaktadır. Bu sebeple 2015 yılı bizim için; ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının ve yıpranma payının hayata geçmesinin mücadele yılı olacaktır.

Lisans Tamamlama konusunda da önce söz aldık, ardından bu sözün gereği olarak yasanın çıkmasına öncülük ettik. Bir meslek grubuna yönelik lisans tamamlama konusunda özel yasanın çıkmasını Sağlık-Sen sağlamıştır, bu başarı, bu zafer Sağlık-Sen’indir. Çıkan yasanın uygulanması konusunda hem Sağlık-Sen’in, hem de Sağlık Bakanlığı’nın YÖK’le görüşmeleri sürüyor. Bu yıl içerisinde planlamanın yapılması ve gelecek eğitim yılında da lisans tamamlamanın hayata geçmesini bekliyoruz.

Kreş Konusu’na gelince; Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili olarak bir genelge yayınladı ve kreş bulunmayan sağlık kuruluşlarına kreş açılması talimatı verdi. Yine Bakanlıkla yaptığımız görüşmelerde, yeni yapılacak tesislerin projesine mutlaka kreş eklenmesi yönünde bir uygulamanın hayata geçmesini sağladık.

Sağlık-Sen’in, imkansız gibi görünen konulardaki talepleri kazanıma dönüştürmesi, geçmişte olduğu gibi günümüzde de birilerini panikletmiş, eski alışkanlıkları olan emek hırsızlığı ve fırsatçılığa yönelmelerini sağlamıştır. Sağlık-Sen’in talep ettiği ve kazanıma dönüşme arefesine getirdiği konularda sözde imza kampanyası düzenleyen malum sendikanın bu hareketi sağlık çalışanları tarafından ibretle izlenmektedir.

Sağlık çalışanları, malum sendika tarafından daha önce de toplanan imzaların nereye teslim edildiğini ve hangi sonuçların alındığını merak etmektedir. Biz, sahada etkin bir mücadele yapıyor, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarıyla ilgileniyor, taleplerini kazanıma dönüştürüyoruz. Malum sendika ise, bizim alın terimizle elde ettiğimiz kazanımları emek hırsızlığı yaparak sahiplenmeye çalışarak sendikacılıktan ne anladığını göstermektedir.

Sağlık-Sen olarak biz taleplerimizin takipçisi olacağımızı, verilen sözler hayata geçinceye ve taleplerimiz kazanıma dönüşene kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi buradan ifade ediyorum.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sağlık çalışanı 5 yıl önce

yazıklar olsun memuru milletvekili adayı olmak için satan 2014 yılında 123 tl.ye 2015 yılında 3+3 zamma nahkum ettiren sapsarı sendikanın mensupları hangi yüzle oraya çıkıp açıklama yapıyorsunuz.sağlık çalışanları sizin bugü istediklerinizi 10 yıldan beri istiyor.ancak sendikanız hükümete yaranmaktan bunlara fırsat bulup gündeme bile getirmiyor yoksa gaipten habermi geldi.orhan pir ve gürühu

Avatar
servet kaya 5 yıl önce

işçi napsınn kıt kanat gelirlee ama biz hakediyoz akp ye oy vermekle işçi adam akp ye oy vermezz işçiyi kayıran bir adım atmadılar varsa yoksa memuraa

Avatar
fuat ayni 5 yıl önce

Her gelen baskan kres aciyor 10 yil oncede duymustuk sanki bu laflari Hadi hayirlisi ilk cocugum 11 yasinda ikinciye yetisir insallah

Avatar
misafir 5 yıl önce

çok çalışıyorlar bak hepsi gariban......

Avatar
mehmet akif 5 yıl önce

Hastanenin açılmasına yıllardır çözemeyen bazı sağ.yöneticilerİ kreşde çözemez. Allahtan yeni sendika yönetimi işi bilen mevzutci arkadaşlarda işleri en azından takip ediyorlar

Avatar
gariban 5 yıl önce

evet hepsi gariban ne sandı ya

banner524

banner92

banner503

banner520

banner390

banner510

banner563