banner603
banner604
banner605

Rektör Taş:“26 yeni program ve bölüme ilk kez öğrenci almanın mutluluğunu yaşıyoruz”

Şeyh Edebali Üniversitesi 2019-2010 Akademik Yılı Açılış Töreni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımı ile gerçekleşirken törende konuşma yapan Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof Dr. İbrahim Taş, üniversite bünyesinde açtıkları 26 yeni program ve bölüme ilk kez öğrenci almanın mutluluğunu yaşadığı ifade etti.

Üniversitenin kapalı spor salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, üniversitenin tanıtım videosu gösterimi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Rektör Prof Dr. İbrahim Taş’ın konuşmaları sonrası üniversiteye derece ile giren öğrencilere ödüllerin verilmesi ile devam etti.

“26 yeni program ve bölüme ilk kez öğrenci almanın mutluluğunu yaşıyoruz”

Rektör Taş, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin 596 akademik ve 427 idari olmak üzere toplam 1023 personel ile üniversitemiz şehrimize ve ülkemize hizmet vermektedir” ifadelerine yer verdiği konuşmasında şunları ifade etti:

“Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ailesi olarak yeni bir akademik yılın, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı açılışının heyecanını yaşıyoruz. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ailesi her geçen yıl büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Bugün itibarıyla 596 akademik ve 427 idari olmak üzere toplam 1023 personel ile Üniversitemiz şehrimize ve ülkemize hizmet vermektedir. Akademik ve idari olarak gerçekleştirdiğimiz bu nicelik ve nitelik artışı, son 2 yılda yürüttüğümüz çalışmaların bir neticesi olarak öğrenci artışımızı da beraberinde getirmiştir. Bugün çok şükür kurmuş olduğumuz 26 yeni program ve bölüme ilk kez öğrenci almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Buna göre Güzel ve Sanatlar ve Tasarım Fakültemizde 2, İslami İlimler Fakültesi 2. öğretim, Sağlık Bilimleri Fakültemizde 2, Merkez MYO’da 7, Sağlık Hizmetleri MYO’da 3, Bozüyük MYO’da 1, Söğüt MYO’da 3, Pazaryeri MYO’da 1, Osmaneli MYO’da 3, Gölpazarı MYO’da 3 olmak üzere toplam 26 yeni program ve bölüm ilk kez 2019-2020 eğitim-öğretim yılına merhaba demişlerdir. Bu program ve bölümler içerisinde özellikle Merkez MYO’daki Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Türkiye’de ilk olma özelliğini taşımaktadır. Üniversitemiz mevcut program ve bölümlerle de şehrimizin yüzünü güldürmüştür. Toplamda bakacak olursak Üniversitemiz için bu yıl belirlenen 4480 kontenjanın 3949’u kaydını yaptırmış bulunmaktadır. Bu Üniversitemiz tarihindeki en yüksek öğrenci kayıt rakamıdır. Yüzde olarak ise kayıt yaptırma oranı %88’dir. Burada uluslararası öğrenciler adına da bir parantez açmak istiyorum. Uluslararası öğrenciler, bir şehrin uluslararası platformda görünürlüğünü artıran ve marka şehir olmasında en önemli faktörlerden biridir. Bu bilinçle yaklaşık 3 yıldır uluslararası öğrencileri Üniversitemize kazandırma adına yürüttüğümüz çalışmalar meyvesini vermeye başlamıştır. 2018 ve 2019’da Türk Cumhuriyetlerinde, Afrika, Ortadoğu, Asya ve Balkanlarda yaptığımız tanıtım ve reklam çalışmaları, ilk kez gerçekleştirdiğimiz BİLYÖS sınavları ve Maarif Vakfı ile yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde 5000’in üzerinde uluslararası öğrenciye ulaşılmış ve sınav sonuçlarına göre 500’ün üzerinde öğrenci Üniversitemize kaydını yaptırmıştır. Bu öğrencilerden Türkçe seviyesi yeterli olmayanlar yine Üniversitemizde kurduğumuz Türkçe Öğretim Merkezinde 1 yıl Türkçe hazırlık dersi göreceklerdir. Gelecek yıl 1000’in üzerinde uluslararası öğrenciyi Üniversitemize kazandırmaya hedeflemekteyiz. Gerek yeni program ve bölümler açılmasında ve uluslararası öğrenci kazandırılmasında emeği geçen tüm akademik ve idari personelimizi kutluyor, bu yıl ilk kez kayıt olan öğrencilerimize “Üniversitemize Hoşgeldiniz” diyorum.

“Yabancı Diller Yüksekokulumuz kurulmuş bulunmaktadır”

Eğitim-öğretim alanındaki başarımız bunlarla sınırlı değildir. Geçen yıl burada sözünü ettiğim Üniversitemizin uluslararasılaşma hedeflerine ve yabancı dil eğitimine oldukça önemli katkılar sağlayacak olan Yabancı Diller Yüksekokulumuz kurulmuş bulunmaktadır. Bu yılki kadro yapılanması ile gelecek yıl inşallah bu Yüksekokulumuza da öğrenci almayı ümit ediyorum. Geçen sezon içerisinde Bozüyük Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ile Sağlık Bilimleri Yüksekokulu fakülteye dönüştürülmüş ve böylece Uygulamalı Bilimler Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Fakültesi Üniversitemizin 7. ve 8. fakülteleri olmuşlardır. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile İletişim Fakültesi tekliflerimiz de YÖK’e sunulmuş durumdadır. BESYO için olumlu sonuç almamız durumunda şehrimizdeki spor altyapısını nitelik olarak güçlendirmek, çocuklarımızın ve gençlerimizin potansiyelini artırmak ve Bilecik’te spora akademik bir bakış getirmek amacındayız.

“Merkezi Araştırma Laboratuvarımızın binası tamamlanmış ve hizmete girmiştir”

Üniversitemiz bünyesinde bilim üreten Uygulama ve Araştırma Merkezlerimiz çalışmalarına devam etmektedir. Merkezi Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi Üniversitemizin ve sanayinin ihtiyaç duyduğu test, analiz ve karakterizasyonları yapabilecek alt yapıya kavuşturulmuştur. Merkezi Araştırma Laboratuvarımızın binası tamamlanmış ve hizmete girmiştir. Bu bina ile ve daha modern cihazlarla Üniversite-sanayi işbirliğimize yeni bir ivme kazandıracağımızı düşünüyorum. Bu merkezde yer alan doğaltaş analiz ve karakterizasyon laboratuvarları ile mermer üreticilerimizin analizlerini gerçekleştirmek için akreditasyon çalışmaları başlatılmıştır. Bilecik sanayisinde son derece önemli bir yer tutan mermercilerimiz artık analizlerini başka üniversitelerde ve şehirlerde değil Üniversitemiz laboratuvarlarında gerçekleştireceklerdir.

AR-GE çalışmalarımızın önemli bir ayağını oluşturacak olan ve hâlen inşaatı devam eden H Blok projemiz, içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılara rağmen yüklenici firmanın gayretleriyle devam etmektedir. Bu binanın tamamlanması, yeni açılan bölümler ve Üniversitemizin AR-GE altyapısı, akademik anlamdaki yükselişimizi daha da ilerilere taşıyacaktır.

“Sanayicilerimizin Ar-Ge sorunlarını giderecek olan lisansüstü tez havuzları oluşturulmaya başladık”

Yükseköğretim kurumlarının önemli bir hedefi de üretilen yeni bilgiyi toplumsal katkıya ya da faydaya dönüştürmektir. Bu ise üniversite-sanayi işbirliklerinin tesis edilmesi, güçlendirilmesi ve yeni bir boyuta dönüştürülmesiyle mümkün olabilecektir. Teknoloji Transfer Ofisimiz tüm bu işbirliklerinin oluşmasında ve güçlenmesinde var gücüyle çalışmaktadır. 2016 yılından bu yana TTO’nun koordinatörlüğünde Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile Ticaret ve Sanayi Odalarımızın destekleriyle bölgemizdeki bütün sanayicilerle birebir ve toplu görüşmeler yapılmış, Üniversitemizdeki tüm imkânlar sanayicilerimizin katkısı için seferber edilmiştir. Üniversitemizin katkısıyla şehrimizdeki Ar-Ge ve tasarım merkezleri artmış, Sanayicilerimizin Ar-Ge sorunlarını giderecek olan lisansüstü tez havuzları oluşturulmaya başlamış, böylece üniversite-sanayi işbirliği ilk kez sürdürülebilir bir zemine ve sürece oturmuştur. Sanayicilere desteklerimiz bununla sınırlı kalmayacaktır. Sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu ara eleman sorununu oluşturacağımız ortak platform ve ortak akılla kuracağımız yeni programlarla sağlayacağız. Böylece gerek Üniversitemiz gerekse sanayicilerimiz Bilecik için katma değer üreten nitelikli insan gücüne kavuşmuş olacaklardır.

Bilimsel birikimlerini üretime geçirmek isteyen akademisyenleri, iş fikri olan genç girişimcileri ve AR-GE çalışmasına ihtiyaç duyan sanayi kuruluşlarını bir araya getirecek olan Üniversitemiz Teknoparkı geçici prefabrik binasında hizmet vermeye devam etmektedir. Bugüne kadar Teknoparkımızda 3 firma kurulmuş olup hâlen AR-GE çalışmalarını yürütmektedirler. Bu vesileyle AR-GE ve tasarım merkezi kurmaya imkânları el vermeyen tüm sanayicilerimizi Teknoparkımıza davet ettiğimi de belirtmek isterim.

Üniversite-Sanayi işbirliğimizi yeni bir boyuta taşıdığımız 3+1 ve 7+1 uygulamasından da bahsetmek isterim. Meslek Yüksekokullarında hayata geçirdiğimiz ve öğrencilerin eğitimlerinin bir dönemini iş yerlerinde uygulamalı eğitim yaparak geçirmelerini sağlayan 3+1 Eğitim Modelinden 2017 yılı güz+bahar döneminde 137, 2018 yılı güz+bahar döneminde 362 öğrencimiz yararlanmıştır. 2019 yılı güz döneminde ise 200 civarında 3+1 öğrencimiz sanayi firmalarımızda çalışarak eğitimlerini uygulamalı olarak sürdüreceklerdir. Aynı uygulamanın lisans öğrencileri nezdinde ifadesini bulan 7+1 eğitim modelini de Mühendislik Fakültesinde başlatıyoruz. Üniversite-sanayi alanında yürüttüğümüz tüm çalışmalarımıza vermiş olduğu destekleri için başta Bilecik Valiliğimize, Bilecik ve Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odalarına ve tüm iş adamlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

“3 yılda 620 öğrencimiz yabancı dil projemizden yararlandı”

Yükseköğretim kurumlarının tanınırlığı ve uluslararası paydaşları ile hem iletişim hem de rekabet içerisinde olmalarının yegâne yolu uluslararamsılaşma adına koyduğu hedeflere ulaşmaktır. Uluslararasızlaşmadaki en önemli ayaklardan biri ise öğrenci ve araştırmacıların yabancı dil yeterliliğidir. Bu bilinçle Üniversitemizdeki lisans öğrencileri için 2016-2017 eğitim-öğretim yılında isteğe bağlı İngilizce hazırlık eğitimi verilmeye başlandı. 3 yılda 620 öğrencimiz yabancı dil projemizden yararlandı. Kendilerinin de dil becerilerini geliştirmeleri ile, mezuniyetleri sonrasında istihdam oluşturabilme oranları yükselecektir. Bu sezon da aynı sayıda öğrencimizle devam edeceğiz. Gerek öğrencilerimizin gerekse akademisyenlerimizin dil yetkinliğini artırmaya yönelik yaptığımız bu projeler hiç şüphesiz yakın zamanda eğitim dili %100 İngilizce olan programlarımızın oluşmasına zemin hazırlayacak ve daha nitelikli insan kaynağı Üniversitemize kazandırılmış olacaktır.

“Sıfır atık projesine de başlamış bulunmaktayız”

Üniversitemizin kuruluşundan bugüne kadar mevcut yerleşkemizde atıklarımız ve kanalizasyon giderleriyle ilgili olarak ciddi sıkıntılarımız vardı. Bu sıkıntıları gidermek adına Arıtma Tesisi inşaatımız tamamlanmış ve hizmete alınmıştır. Artık atıklarını kontrol eden ve çevre bilincine sahip bir üniversite olduğumuzu belirtmek isterim. Yine bu bilinçle Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi’nin mihmandarlığını yaptığı sıfır atık projesine de başlamış bulunmaktayız. Bu çerçevede belirli birimlerimizde sıfır atık projesi kapsamında yerinde ayrıştırma ve geri kazanım işlemlerini yapmaktayız.

Geçmişte yapımı gerçekleşmiş olan uluslararası standartlara uygun sentetik futbol sahamız, tribünü olmadığı için Üniversitelerarası spor müsabakalarına ev sahipliği imkânından yararlanamıyordu. Şimdi bu ihtiyaç giderilmiş ve soyunma odalarını da içeren 2414 kişilik ışıklandırılmış tribün Üniversitemize kazandırılmıştır. Söz konusu tesis aynı zamanda amatör liglerde yer alan şehrimizin futbol takımlarına da hizmet vermeye başlamıştır.

Üniversitemizin 2017-2021 stratejik planında ortaya koyduğumuz hedeflerden biri de engelsiz kampüs projesidir. Bu planlama dâhilinde Engelli Öğrenci Birim Koordinatörlüğü kurulmuştur. Bu birim kurulduğundan bu yana Üniversitemizde öğrenim gören ve görecek engelli öğrencilerimize rahat, eşit eğitim ve öğretim imkânı verecek düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerin bir ödülü olarak 15 Mayıs 2018’de Engelli Üniversiteler Ödül Töreninde Osmaneli MYO “Mekânda Erişilebilirlik” dalında Turuncu Bayrak ödülü ile onurlandırılmıştı. Bu yıl ise Merkez Kütüphane binamız, Rektörlük binamız, Söğüt MYO’muz, Bozüyük’teki Fakülte ve MYO’muz ve Pazaryeri MYO’muz olmak üzere toplam 5 binada daha Turuncu Bayrak ödülü ile Üniversitemiz engelsiz kampüs projesinde büyük bir başarı elde etmiştir. Amacımız tüm Üniversite binalarımızı bu statüye kavuşturmak ve belki de bu alanda Türkiye’de tek üniversite olmaktır.

“Unutmayın ki yarınlar bugünün sonuçlarıdır”

Öğrencilerimiz ailemizin yeni fertleri olarak aramıza katılmışlardır. Onları hayata hazırlamanın yanında kişisel gelişimleri, sosyal faaliyetleri, vatan ve millet sevdası ile yoğrulmaları için çaba sarf etmenizi bekliyorum. Unutmayın ki yarınlar bugünün sonuçlarıdır. Dolayısıyla yarınlarınızın nasıl olmasını istiyorsanız, bugünü öyle şekillendirmelisiniz. Yeni akademik yılımızda sizlerden hem eğitim-öğretim hem de AR-GE çalışmalarında üstün gayret ve başarılar beklediğimi ifade etmek isterim.

“Ülkemizi hedeflerine ulaştıracak yegane araç bilimdir”

Konuşmamı sonlandırmadan önce son sözlerimi de sizlere ayırmak istiyorum. Yarınlarımızın aydınlığı sevgili gençler, yeni öğrencilerimiz, sizler şu anda Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ailesinin bir ferdisiniz. Sizlere Peygamber Efendimizin bir hadis-i şerifini hatırlatmak isterim: “İlim öğrenmek istemek erkek ve kadın her Müslümanın boynunun borcudur”. Bu şuurla buraya geliş amacınızı sakın unutmayın. Uğraşınız, didinişiniz bilim olsun. Zira sizi ve ülkemizi hedeflerine ulaştıracak yegane araç bilimdir. Gelecekte neyi hedefliyorsanız bugünden temellerini atmanız gerekmektedir. Kaybedecek zamanınız ve zamanımız yok, sizden en önemli isteğimiz “zamanı doğru ve akılcı kullanma” ilkesi gereği, hocalarınızı dikkatle dinlemeniz, özgürce sorular sormaktan kaçınmamanız, ders dışı zamanlarda da Üniversitemizin ve kulüplerimizin sosyal faaliyetlerine katılmanız ve her yönüyle kendinizi geliştirmenizdir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner614

banner607

banner612

banner608

banner610

banner617

banner615

banner616

banner618

banner609