banner716
banner401
banner422

 Gamze Elmas

İl Kadın Girişimciler Kurulu tarafından Girişimcilik Kültürünü Yaymak ve İş Dünyasını Tanımak amacıyla Global Girişimcilik Haftası etkinliği Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda düzenlendi.

TSO’nunev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe Bilecik İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hülya Esel, Kurşunlu Köyü Ekolojik Turizm Öncüsü Bedriye Engin, Eskişehir İl Kadın Girişimciler Başkanı Hüsniye Tali, Bilecik İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı  Mualla Yelken, Yaşam Koçu Yasemin Paşalıgil ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğrencilerinden oluşan 60 kişi katıldı.

Türkiye’de insanların daha çok para kazanması ve refah düzeyinin artması için tek yolun girişimciliğin artması olduğunu belirten Bilecik İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hülya Esel; “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye’yi dünyanın en büyük ekonomisinden birisi yapacaksak bunun için girişimciliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız var demektir. Kadınların ve gençlerin yenilikleri keşfetmeleri kariyer seçeneği olarak değerlendirmelerini sağlamalıyız” dedi.

Günümüzde iş kurmanın ve iş veren olmanın zor olduğunu söyleyen Esel, bütün hanımların hayat amacını, gelecek hayalini ve değerlerini kendilerine sormalarının gerekliliğini vurguladı.

Kitap okuyabilmek için büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yaptığını söyleyen Kurşunlu Köyü Ekolojik Turizm Öncüsü Bedriye Engin ise, “Hayatımın her kesiminde kitap vardı. Kitapla yoruldum, kitapla dinlendim” diyerek okumanın önemini vurguladı.

Ürünlerini satabilmek için kendisine Buğday Derneği destekli bir internet sayfası verdiklerini söyleyen Kurşunlu Köyü Ekolojik Turizm Öncüsü Bedriye Engin, “Köydeki kadınların hepsi kazansın istedim ve köydeki bütün kadınlar ürünlerini oradan satmaya başladı. Biz bu satışları Kurşunlu Köyü’nü koruma ve güzelleştirme derneği adına yapıyoruz” dedi.

11 yıllık bir hayalinin Kurşunlu’yu turizme açmak ve köylere tekrar göçün sağlanması olduğunu belirten Bedriye Engin, bunun için elinden geleni yaptığını ve yapacağını vurguladı.

Genç yaşta gösterdiği girişimcilikten bahseden Eskişehir İl Kadın Girişimciler Başkanı Hüsniye Tali de, “Girişimcilik size başka kapılar açıyor hayata başka perspektiften bakmanızı sağlıyor. Bunun sonucunda kendi kararlarımı vereceğim bir işte çalışmak istediğimi anladım” dedi.

Kendisini geliştirmek için çıktığı bu yolda hayalinin peşinden gittiğini söyleyen Yaşam Koçu Yasemin Paşalıgil ise, “Ne yaparsanız yapın mutlaka yaptığınız işin hakkını verin” sözleriyle katılımcılarla deneyimlerini paylaşırken, toplantıda İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı  Mualla Yelkendenefes egzersizleri yaptırarak daha sağlıklı nefes almayı, düşünmeyi ve harekete geçmeyi uygulamalı bir şekilde gösterdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sinem C. Kılıç 6 yıl önce

Köy derneği adına nasıl satış yapıyor Kurşunlu Köyü merak ettik? İktisadi işletme mi kurdu? Neden satışlar Bedriye engin adına? Neden fatura fiş, bağış makbuzu yok? Neden bu şahsın banka hesabına yatırılıyor? İnternet üzerinden, pazardan toplanan malların satılması ekolojik köy satışı mıdır? Ekolojik köy dönüşümünün öncüsü olarak bu hanımı kim ilan etmiş? Buğday Derneği Tatuta çiftlik ağı ile organize, sayfasında bu hanımın adı yok, kurşunlu köyünün de yok..Buğday derneği ile uzaktan yakın ilgisi olmayan, bir kişi nasıl her iki tüzel kişiliğin de ismini rahatlıkla kullanıyor anlaşılır değil. Pazarlama yeteneği olabilir ve fakat Kurşunlu köyünde ekolojik tarım yoktur. Bal satışı var o köyde ve yakın köylerde ekolojik bal üretimi izni ve kayıtlı üreticisi yok? Ballar nereden alınıyor? Nasıl satılıyor? insanları kandırmaya kimin hakkı var? Haberi verene bir sözümüz yok, orada sarfedilen sözlerin bir yaptırımı olmalıdır. Buğday derneği ve Kurşunlu Derneğini ilgilendiren bir durum var ortada..Yasal işlemler için gerekli girişimler elbet yapılacaktır.

Avatar
Burcu Bagatur 6 yıl önce

Bedriye Engin hanımı eli ile birlikte pazarlardan, kuruyemişçilerden satın aldıkları erik kurularını küllü su ile yıkadıktan sonra internetten iyi fiyattan satıp girişimcilik örneği gösterdiğini, bilge çiftçi olduğunu deklare ettiği halde çiftçi yarışmalarında dereceye giremediğini, ölçümleneme ve değerlendirme ile kanıtlanamayan "çok kitap okuduğu" tezini, ÇKS'de kayıtlı hiç bir büyük ve küçükbaş hayvan sahibi olmadığı halde hayvansal ürünleri üretebildiğini, tereyağı gibi ürünleri (aslında süt kreması tereyağı değil) yine internet ortamında bolca sattığı. Büyün bunların ve dahasının tüm Gölpazarı ve çevre köylerince bilindiği halde siyasi bağlantıları ve çevresi tarafından torpilli şişirilip sanal bir üretici yaratıldığı,aslında başatılı bir pazarlamacı olduğu gerçeğini kendi köyünden ve çevresinden sorgulamalı ve haberi öyle yapmalıydınız. O bölgede kimyasal ilaç kullanılmadan yapılan ğretim var mı? Ziraat Odasına bir sorar onu konuşmacı olarak çağıranlar oluşumlar değil mi? Bıktık sahte kahramanlardan.. Kurtlar Vadisi Fikistin...

Avatar
Sinem Bagatur 6 yıl önce

Köyüne sordum, eko turizmi oraya entegre etmek isteyen Buğday derneği temsilcisi denetimli üretim öneriyor, Muhtarlık ile görüşüyor, Bu bayan "ben köy temsilcisiyim" diyor. Arazilerinize bakalım diyorlar,ekolojik köy şartlarına uyacakmısınız? TATUTA'ya girebilmeniz için denetim yapmamız ve karar vermemiz gerek diyorlar.Bakıyor iş ciddi, size ihtiyaç yok ben kırsal turizm başlatacağım diyor. Metin Çelik ile bağlantı kurup kır turizmi yapmak istiyor. Çünkü üretimi yok, ekolojik üretimi ise hiç yok, Köylü de kazansın kısmı da yanlış. Köyde yazlıkçı olarak ev yaptıran büyük şehirlerde oturan köy nüfusuna kayıtlı olmayan şehirli maddi durumu iyi olanların kapalı olan evlerini açıp yine parayı kendisi kazanıyor.Köylüye,ve köye bir faydası yok.Muhtarın ise olup bitenden hiç haberi yok. Gelenler için "arkadaşlarım ziyarete geldi" deyip internette de "turizm öncüsü" olarak deklare ediyor kendisini. Elbet yetkili kurumlar hakkında gereken işlemleri yapacaklardır. Maliye bakanlığı haksız kazancını sorgulayacaktır. Sattığı ürünleri nereden temin ettiğini, belge düzenini de sorgulayacaktır Devlete vergi veren, işyeri açanlatın ne günahı var? Kapatsınlar işyerlerini böyle internetten satış yapsınlar, panel panel gezsinler. Yok öyle dava, burası muz cumhuriyeti değil. .

Avatar
Sedat Akyıldız @Sinem Bagatur 6 yıl önce

sayın bagatur siz hiç köyümüze geldinizmi. geldi nizse biz niye tanımıyoruz. gelmedi iseniz köyümüz hakkında bu kadar doğru olmayan detaylı sözleri nasıl sarfediyorsunuz. belliki köylümüzün ve köyümüzün kalkınmasını istemeyenlerin ağzıyla konuşuyorsunuz.yada yanlış bilgilendirildiniz.ben öyle kabul ediyor ve bu konuda bizzat gözlemlediğim şeyleri sizinle paylaşmak istiyorum.köyümüzde hibrit tohum eken büyük çiftçiler vardır.bunlar zehirli ilaç ve gübreleriyle elde ettikleri ayçiçek, buğ day, arpa,yem olarak kullanılan mısır gibi genel de zahire türü ürünleri tonlarla üretip tüccara satarlar.bunların tarlaları allahtan köyden uzak ovadadır.bunlar az kar olduğu için buğday derneği tarafından yürütülen tatuta gibi projelere giremez uygulayamazlar hayaldir.ama konumuz olan köyümüzün küçük çiftçileri ayşe,fatma,emine teyze vs kendi bahçelerinde tarlalarında meyvelerini sebzelerini ballarını mısırlarını salçalarını sütlerini peynirlerini tereyağlarını üretirler meşe küllü, kekikli su

Avatar
Sedat Akyıldız @Sedat Akyıldız 6 yıl önce

ile doğal olarak dezenfekte ettikleri meyve kurularını dağdan topladıkları ıhlamur, kızılcık, kuşburnunu, bacılarımızın elleriyle emekle ürettikleri kuskus,erişte,bulgur, tarhana ekmek gibi el emeği göz nuru ürünleri bir iki çuval cevizini satmaya çalışırlar. köylüye kimse maaş vermez üretip satarsa para kazanır.250-500 dönüm arazi sahipleri gdo lu ve hibrit tohumlardan ürettiklerini tonlarca piyasaya sürünce köylünün ürettiği az miktar yetmeyince köylü köyünü terk etti yüz küsur haneden 5-10 hane kaldı okul kapandı sizin eleştirdiğiniz insanlar köyde mücadeleye devam eden insanlar üç beş kuruşla çocuk okutmaya çalışanlar.gdo lu ürünler ve hibrit tohumlar devletçe yasaklanmadığı sürece organik tarım olmaz ama küçük çiftçilerimiz yerel meyve ve diğer ürünlerle geleneksel tarıma devam etmekte bir kaç çuval,torba,kavonoz olarak ürettikleri lezzetli ürünlerini gerek köyde gerek şehirde insanlara ulaştırmaktadırlar.alıp memnun olanlar dan yoğun talep vardır.b.b.engin bunlara öncülük

Avatar
Sedat Akyıldız 6 yıl önce

etmektedir.b.b.engin'in bu konuda büyük çabaları vardır. ayrıca köyün turizme açılmasına öncülük ederek köylüye yeni bir destek ve gelir kapısı açmıştır. bu konuda iki üç deneme yapılmış yoğun bir talep olmuştur.otantik evlerin yanı sıra talep üzerine modern evlerde iki defa kullanıl mıştır gelen misafirler hem köyün doğasından faydalanmışlar hemde köylüden alış veriş yapıp memnun ve mutlu ayrılmışlardır.i̇ki tarafta kazanmış tır misafir köy hayatını yaşamış köylü ürününü satmıştır.ayrıca gelen misafirlerden bir grup köyümüzden öğrenci bir çocuğa burs vermeye başlamış ve sosyal fayda da sağlanmıştır.fakat ne yazıkki gdo cu ve hibrit çi bazı büyük çiftçi ler köylümüzün bir kaçının geçimi onların elinde olduğu için onları baskıyla etkileyip bunlardan faydalanmalarını engellemişlerdir.bu hibritçiler organik buğday ve başka ürün ürettiklerini iddia ederler ama sertifikaları yoktur.belgeleyemez ler.avrupa birliği standart ve kurallarına göre tarım bakanlığının yetkilendirdiği kuruluşlar

Avatar
Sedat Akyıldız 6 yıl önce

tarafından bu belge verilebilir ama bunların belgeside yoktur.bu büyük çiftçiler organik ürünleri olmadığı için direk tüketiciye bir şey satamazlar fabrikalara satarlar bir kuruş vergide ödemezler. bedriye hanım ve diğer köylülerin el emeği göz nuru ürünleri satmalarını köye yararlı diğer faaliyetlerini engellemeye çalışırlar.g .v. kanunu 52,53,54. maddeler bedriye hanım gibi limitlerin altına olan çiftçilerin ürünlerinin satışını vergi ve beyan dışı bırakmıştır. köy derneği adına satış yapılmayıp köylünün ürünü satılmaktadır. bu ürünlerin tadı ve lezzetinden dolayı büyük talep vardır. tüm bu faaliyetler muhtarın, kaymakamın ve hatta valinin bilgisi dahilinde dir. gelin sizi köyümüzde misafir edelim evlerimizde kalın bizzat faaliyetleri görün kuskus,tarhana, erişte salça,ekmek yapmayı öğrenin.arıların bakımını yapın herşeyi bizzat görün şahit olun.yaz kış demeden mücadele eden bedriye hanım gibi insanlarımızı ve köyümüzü görmeden eleştirmeyin kötülemeyin.köye mutlaka bekliyoruz selam

Avatar
Halil Duman 6 yıl önce

olan bitene bir yorum yapamam tanımam sade kardeşim "fabrikalara satarlar bir kuruş vergide ödemezler” demiş çiftçiler için.maliyeci okusa güler buna. biz de çiftçiyiz 2500 dekar edirnede işliyoruz.zirai kazançların gelir vergisine tabidir. işletme büyüklüğü büyük çiftçi varsa o köye iş aş veren "gerçek usulde" vergilenir, aksi takdirde "tevkifat yapılmak" suretiyle vergilendirilir. zirai ürün tevkifat oranlari (gvk 94/11. mad) vardır.bu küçük çiftçiler için de geçerlidir. her çiftçi vergi verir.
"fakat ne yazıkki gdo cu ve hibrit çi bazı büyük çiftçi ler” demişler. komik geldi.gdo lu ekim türkiyede yoktur. yasaktır. o çok büyük çiftçiler bile ulaşamazlar onların tohumlarına. türkiye bile denemelerini yurt dışından gelen özel tohumlar ile yapar. nereden buldularsa gdo lu tohumunu yazan çiftçi değil demek ki sedat kardeşimiz.küçük muafiyeti falan yoktur.pazara götürüp satarsın vergi vermezsin. gerisine karışmam da sedat kardeş çiftçi vergi ödemiyor deyince kızdım. mazot kaç para?

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503