banner716
banner401
banner422

REDDİNE…

Daha önce hakkında çıkan bir haber için gazetemizden şikayetçi olan ve bu talebi Mahkeme tarafından kabul edilmeyen İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bektaş Uçkun’a, bu kez de “Kovuşturmaya Yer Yok” başlıklı haberimize istediği tekzip talebi ve yayın yasağı için ret kararı verildi.

Bektaş Uçkun hakkında gazetemizde yayımlanan “Siyaseten Kollanıyor mu?” başlıklı haberde, ‘şahsın geçirdiği bir soruşturmada ceza aldığı, ancak bu cezaların geciktirildiği iddialarına yer verilmiş ve Uçkun, kamuoyunda geniş yankı uyandıran bu haber hakkında gazetemizden şikayetçi olmuştu.

Uçkun’un bu talebine karşılık Bilecik Sulh Ceza Hakimliği açık bir şekilde “Basın özgürdür” demiş ve davada “kovuşturmaya yer olmadığı” kararını vermişti.

Mahkemenin bu örnek kararını “Kovuşturmaya Yer Yok” manşetiyle sayfalarımıza ve yarin11.com internet sitemize taşımamızın ardından Uçkun, bir kez daha Mahkemenin yolunu tuttu.

Verilen kararları içine sindiremeyen ve ısrarla tekzip talebinde bulunarak yayın yasağı isteyen Bektaş Uçkun’a Mahkemeden bir kez daha ders niteliğinde bir cevap geldi.

Bilecik Sulh Ceza Hakimliği Uçkun’un tekzip talebine ret cevabı verirken, gerekçesinde çok önemli ifadelere yer verdi.

Mahkeme; basının görevinin halkı aydınlatmak olduğunu, bu görevi nedeniyle Anayasa’da ve Basın Kanunu’nda basın mensuplarına ayrıcalıklı bir konum tanındığı, haberin gerçek olması, kamu yararı bulunması, toplumu ilgilendirmesi, güncel olması ve konunun doğru ifade edilmesi halinde ve haberde bahsi geçen kişilerin kişilik haklarına bir saldırı olmaması durumunda, basının özgür bir şekilde bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser yaratma haklarına sahip olduğunu ifade etti.

Uçkun’un talebine karşılık verilen hükümde; “5651 Sayılı Yasa’da talebe ilişkin hüküm bulunmaması nedeniyle REDDİNE” ifadesi yer aldı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
1 Numaralı Tanık 6 yıl önce

İnsanda biraz utanma olur. Bu kadarına da pes doğrusu. Adam kalkıyor, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olduğu zaman sosyal medya hesabından skandal bir mesaj yayınlayıp, hem o makama siyaseten atandığını kendi ağzıyla itiraf ediyor hem de kendisini o makama atayanların isimlerini deşifre ediyor. Sonrada sıkılmadan siyaseten kollandığını haber yapanları kendisine iftira atmakla suçluyor. Skandal mesajını daha sonra düzeltip isimleri silerek durumu kurtardığını ve her şeyin unutulduğunu zannediyor. Birilerinin hatıra olsun diye mesajlarının ekran görüntüsünü almış olabileceğini düşünmüyor.

Avatar
1 Numaralı Tanık 6 yıl önce

Tarihte bir ilk. İlk defa bir kişi bir makama siyaseten atandığını kendi ağzıyla itiraf ediyor ve kendisini o makama siyaseten atayanların isimlerini deşifre ediyor. Hafızaları tazelemek adına işte o mesajlardan ilki:

Avatar
1 Numaralı Tanık 6 yıl önce

Bilecik İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevine atanmaya beni layık gören, emek veren, çaba sarfeden Başta Bilecik Milletvekilimiz Sayın Halil Eldemir Beyefendiye, İl Başkanı’mız Kadir Bayrak Beye, İl Milli Eğitim Müdürümüz İsmail Altınkaynak Beye, Olumlu referansları ile atanmama katkı sunan Memur-Sen ve Eğitim Birsen Bilecik Şube Başkanı Ahmet Selöz Beye, yine teveccüh gösterip olumlu referanslarıyla katkı sunan Akparti Söğüt İlçe Teşkilatı’na teşekkür ediyorum. Umarım Rabbim yine elimden tutar ve beni utandırmaz. Yaklaşık 7 yıldır onurla görev yaptığım Osmanlı Topraklarının Kurulduğu mübarek Şehir, Söğüt’ümüzden ve orada yaşayan insanlardan, idarecilerimizden, daire müdürlerimizden, okul müdürlerimizden, öğretmenlerimizden, memurlarımızdan, öğrencilerimizden biz razıyız, Allah’ta onlardan razı olsun. Ben hakkımı helal ediyorum onlarda haklarını hela etsinler. Gittiğim yerde kapım her zaman açık, onlara hizmet etmekten onur duyacağım. Allah bana Bilecik’te de tüm Bilecik Halkı’na

Avatar
1 Numaralı Tanık 6 yıl önce

(mesajın devamı) hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin, rabbim mahcup etmesin.

Avatar
bursalı 6 yıl önce

sen belki razı olabilirsin ama baskı ve tehditlerle söğütten kaçırdığın öğretmenler ve idareciler senden razı değiller!!! sen sadece memur-sen ve eğitim birsen e hizmet yaparsın sen hakkını helal etsen de bizler sana helal etmiyoruz...

Avatar
söğütlü 6 yıl önce

selam olsun dönemin adamı değil her dönem adam olan insanlara

Avatar
Önce Türkçe 6 yıl önce

Malum şahsın mesajını okudum da 'vah vah vah' dedim. Cümleye bakar mısınız: 'Osmanlı Topraklarının Kurulduğu mübarek Şehir...' Sen yıllarca öğretmenlik ve idarecilik yap, il milli eğitim müdür yardımcısı ol. Sonra da böyle bir cümle kur. Senin Türkçe öğretnenin kimdi? Bak cümlenin doğrusu şöyle olacak: ''Osmanlı Devleti'nin kurulduğu mübarek şehir...''

Avatar
Mazlum 6 yıl önce

Zalimler için yaşasın cehennem

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503