banner566
banner401
banner422

‘PTT A.Ş. YASA TASARISI GERİ ÇEKİLSİN!'
Türk Haber Sen Bilecik Şube Başkanı Ömer Türkoğlu, 5 Mart 2013 tarihinde TBMM'ye sunulan PTT A.Ş. yasa tasarsının geri çekilmesini isteyerek, bu tasarının geleceklerinin, aşlarının, işlerinin ellerinden alınması olduğunu belirtti.
PTT Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan Ömer Türkoğlu ve sendika üyeleri, yaptıkları açıklamada şu görüşlere yer verdiler: "PTT'yi Anonim Şirket haline dönüştüren yasa tasarısı 5 Mart 2013 tarihinde TBMM'ye sunulmuş ve bugün itibarıyla ilgili komisyonda görüşülmeye başlanmıştır.
Türk Haber-Sen olarak bizler geleceğimizi, aşımızı, işimizi elimizden alan bu tasarının geri çekilmesi için bugün itibarıyla ülke genelinde tüm PTT işyerlerinde eylem başlatmıştır..
Hükümet, bu yasa tasarısıyla, PTT'nin düşük ücretlerle verdiği kamu hizmetini pahalı hale getirmeyi; çalışanları esnek, kuralsız ve iş güvencesiz istihdam etmeyi amaçlamaktadır. PTT'nin sunduğu kamu hizmetini sermayenin kâr hırsına teslim etmeyi, PTT emekçilerini ise köleleştirmeyi planlamaktadır. Yasal güvencelerini ortadan kaldırıp, tüm özlük haklarını Yönetim Kurulunun keyfi kararlarına bırakmaktadır. 
Emekliliğe hak kazanmış olan arkadaşlarımızı, bir yıl daha çalışmaları halinde alacakları ücret karşılığındaki “yüzdelik teşvikler” ile aldatıp çalışma hayatından koparmayı, PTT'yi para babaları için “dikensiz gül bahçesi” haline getirmeyi, hemen ardından da parça parça satmayı hedeflemektedir.
Oysa PTT, Posta Dağıtım Hizmetleri, Banka İşlemleri ve Lojistik (Kargo) işlemleri ile en önemli Kamu hizmetlerinden birini yerine getirmektedir ve bu yasa tasarısında “Kamu Yararı” bulunmamaktadır. Nitekim 1 Şubat 2013 tarihinde kayıtlı posta ve kargonun taşeron şirkete devredilmesiyle, 1,5 aylık süre içinde PTT'nin % 40'lık iş hacmi ve kamuoyu nezdindeki güveni kaybedilmiştir.
Kamuoyunun şunu bilmesini isteriz ki; PTT'nin Anonim Şirkete dönüştürülmesi süreci, ilk aşamada taşeronlaştırmanın önünü daha da açacak, hizmet kalitesi giderek düşecek ve pahalılaşacak, devamında da özelleştirme ile sonuçlanacaktır.
BU TASARISIYA NEDEN KARŞIYIZ
Genel seçimlerin hemen öncesinde 200 bin sözleşmeliye “kadro” verilirken, şimdi bizim kadrolarımıza neden göz dikildi? Bizleri neden “sözleşmeli köle” haline getirmeye çalışıyorsunuz? Bu büyük bir çelişki değil midir?
Siz değil misiniz, PTT'yi bugünkü hale getiren? Personel almayarak çalışanları canından bezdiren, bizleri halkımız ile karşı karşıya getirip hizmet edemez duruma düşüren… İnsanca yaşanacak bir ücret vermek yerine kazanılmış haklarımızı elimizden alan, sefalete mahkûm eden…
Ama biz sizleri biliyoruz; Tüpraş'tan, Petkim'den, Telekom'dan, Tekel'den biliyoruz.
1995 yılında PTT'yi bölerek Türk Telekom A.Ş.'yi kurdunuz. 2005'de de birkaç yıllık kârı karşılığında özelleştirdiniz. Bu süreçte binlerce çalışanı mağdur ettiğiniz yetmiyormuş gibi Türkiye'yi dünyanın en pahalı telefon ve internet hizmeti sunan ülke haline getirdiniz. Öger'i zengin ettiniz, faturayı halka ödettiniz. Unutmadık, unutturmayacağız.
Ancak bu defa başaramayacaksınız. Biz PTT çalışanları, bu yağma sürecine geçit vermeyeceğiz.
Asla ve asla iş güvencemizi terk etmeyecek ve ne olduğu belirsiz “statüye” geçmeyeceğiz.
İdari sözleşmelerle bizleri kandıramayacak, birer köle haline getiremeyeceksiniz.
Kazanılmış haklarımızı gasp etmenize izin vermeyeceğiz. Emekliliğe teşvik tuzağına düşmeyeceğiz.
Bir yıl daha çalışarak alacağımız ücrete denk olan “yüzdelik teşviklerinize” aldanmayacağız.
Hükümet istiyor diye değil; kendimiz istediğimiz için emekli olacağız.
Ve bu süreçte oyuna gelmeyeceğiz!
BURADAN HÜKÜMETE SESLENİYORUZ
Öncelikle bu yasa tasarısının derhal geri çekilmesi ve Kurumumuzun halka daha iyi hizmet verebilmesi için; acilen kadrolu personel eksiğinin giderilmesi, dağıtıcıların yıpranma hakkının geri verilmesi ve 55 yaşında res'en emekliliğe son verilmesi, yüksek gelir vergisi dilimlerimizin 657 sayılı kanuna uygun hale getirilmesi ve ücretlerimizin insanca yaşanacak düzeye yükseltilmesi gerekmektedir. Aksi halde eylemlerimiz devam edecektir!
HALKIMIZA SESLENİYORUZ
Sahibi olduğunuz kamu kuruluşlarını ticarethaneye, sizleri müşteriye, bizleri de pazarlamacıya dönüştüren bu düzene artık hep birlikte dur demenin zamanıdır.
Cebinizdeki paraya göz dikenler için hazırlanan bu yasa tasarısına geçit vermeyelim.
Daha dün Posta Telgraf Teşkilatı'nı, Posta TAŞERON Teşkilatı'na dönüştürenlerin, ellerini ovuşturarak planladıkları özelleştirmeye, yani yağmaya/talana seyirci kalmayalım.
Yaklaşık 200 yıllık geçmişi olan değerimize, PTT'mize sahip çıkalım.
Biz, Haberleşme İş Kolunda faaliyet gösteren sendikalar olarak, bu yasa tasarısının geri çekilmesi için tüm gücümüzle mücadele etmeye kararlıyız. 
Halkımızı haberdar etmek için bugün iş bıraktık. Bu yasa tasarısı geri çekilinceye kadar da üretimden gelen gücümüzü kullanmaya kararlıyız.
Bu sürece duyarlı halkımızı mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz.
Saygılarımızla.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner503

banner520

banner620

banner390

banner592

banner510