banner401
banner422
banner472

Memleketten Taşıma Manzaraları


Bilecik Belediyesi çatısı altındaki Park ve Bahçeler Müdürlüğü Bilecik’i güzelleştirmek ve vatandaşlarımıza güzel yaşam alanları sunmak için çalışmalarını devam ettiriyor. Yalnız bunu yaparken de işçilerinin sağlığını önemsemiyor.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü mevsimlik işçi çalıştırarak Bilecik’teki yeşil alanların bakımını yaptırıyor. Ancak işçilerini Bilecik Belediyesi’ne ait bir kamyonetin kasasında balık istifi taşıyarak onların can güvenliğini tehlikeye atıyor.

Her gün geçimini sağlamak için insanlar balık istifi yolculuk yapıyor. Gün boyu sıcak veya soğukta dışarıda çalışıp, daha sonra sağlıksız bir şekilde trafik kurallarını da hiçe sayıp kamyonet kasasına bindirilen işçiler evlerine taşınıyor.

Bu durum yazarımız Sedat Bayam’ın da dikkatini çekmiş ve karşılaştığı manzaraya çok şaşırarak bunun yasal olup olmadığını araştırmış. Daha sonra da kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yazıya dökmüş. İşte Sedat Bayam’ın dilinden ve kaleminden taşıma manzaraları;

***

“Birkaç resim var sizler için seçtiğim. İlk resimleri İnternet üzerinden sağladım.

Afrika’dan, Hindistan’dan, Pakistan’dan,Türkiye’den.

Hiçbir zaman insana rabbimin verdiği değeri veremediğimizi gösteren resimler.

Traktörlerde, Kamyonlarda, Kamyonetlerde.

Düğünlere, panayırlara, işe giderken çekilmiş resimler...Resimler hiçbir zaman ders almadığımızı, onlarca kazaya rağmen halen ne yasaları ne insanları ne de tüm meleklerini insana secde ettiren yaratanı çok da dinlemediğimizi gösteriyor.

Yasalarda bazı durumlarda yolcu taşımaya elverişli olmayan araçlara ilişkin yük  ve yolcu taşınmasıyla ilgili düzenlemeler yapılmış.

Ülkemizde yolcu taşımaya elverişli olmayan taşıtlarla yoğun biçimde yolcu taşımacılığı yapıldığı bilinen bir durumdur. Özellikle kırsal kesimlerde traktör römorklarıyla, kamyon ve kamyonetlerle kasabaya, tarlaya, düğüne gidilmekte, yolcular çok sayıda ve üst üste bindirildiklerinden, bir kaza geçirildiğinde kayıplar fazla olabilmektedir.

 Yasal düzenleme 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda yer almış.

 Yasa’nın 65.maddesi 2.fıkrasında “Gerekli hallerde kamyon, kamyonet, römork ve yarı römorklarla yolcu veya yükle birlikte yolcu taşınabilmesine ilişkin esaslar yönetmelikte belirtilir” denilmiş; buna ilişkin düzenleme Yönetmeliğin 130. maddesinde yer almıştır.

 Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin “Kamyon, kamyonet ve römorklarla yolcu taşınabilmesi esasları” başlıklı 130. maddesinin 1.fıkrasında “Kamyon, kamyonet, römork ve yarı römorklarla yolcu taşınması yasaktır” denildikten sonra 2. fıkrasında “gerekli hallerde” yolcu taşınabilmesinin kuralları şöyle açıklanmış:

 a) Araçların imâl, tadil, montajı hakkındaki Yönetmelikte belirtilen ölçülere uygun oturma yerleri yapılması,

b) Kasa kenarlarının düşmeyi önleyecek şekilde kapalı ve örtülü olması şartıyla taşıma sınırının her tonu için iki yolcu taşınabilir.

c) Kısa mesafelerde işçi taşınacaklar için, kasanın yanı ve arka kapaklarının 90 cm. yükseklikte ve sağlam şekilde kapalı olması, karoser zemininden itibaren 120 cm. yüksekliğinde elle tutulacak sağlam bir korkuluğunun bulunması şartıyla taşıma sınırının her tonu için iki yolcu (işçi) taşınabilir. Bu amaçla kullanılan araçların üzeri açık olabilir. Yükle birlikte yolcu ve hizmetlilerin taşınmasında aşağıdaki esaslara uyulması mecburidir:

1.Yüklerin sağlam olarak yerleştirilmiş ve bağlanmış olması,

2.Kasanın yan ve arka kapaklarının kapalı olması,

3.Yolcuların kasa içinde ayrılmış bir yerde oturtulması,

4.Yüklerin üzerine hiçbir şekilde yolcu bindirilmemesi şartıyla yükle birlikte yolcu taşınabilir.

Diyeceksiniz ki tamam dediğini biliyoruz. Bazen bizde yollarda tanık oluyoruz.

Kaza haberlerini duyunca üzülüyor ve ölenlerin ardından yetkili ağızlardan yapılan açıklamaları duyuyoruz.

Duyuyoruz da şimdi durduk yerde bizimle ilgisi ne diyeceksiniz.

Şimdi resimler BİLECİK’ten…

Unutmadan, taşıma her sabah bu şekilde yapılmaya devam ediyor.

Şimdi bu resimlere de bakın sonra ilgiye bakarız.

26.09.2013 Perşembe saat 08.00-08,30 arası. Yer Atatürk Bulvarı.

Taşınan: İNSAN

Taşıyan: Bilecik Belediye Başkanlığı.

Soru: Kendi çalışanına değer vermeyen yönettiği şehre ne kadar değer verir?

Yasalara ve Yönetmeliklere karşı gelen yasalara rağmen korunur ve kollanır mı?

İş döner dolaşır arabayı kullanan görevlinin başında mı patlar?

Göreve gönderen yöneticinin başına mı bela olur?

Sayın Başkan bi haber midir?

Ya bir kaza olsa, ya ölen olsa bunun hesabını hem yasalara hem yaradana kim ve nasıl verecektir.”

***


Biz de Yarın Gazetesi olarak yetkililerin bu konuda daha duyarlı davranarak denetimlerini yapmalarını istiyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MİSAFİR 6 yıl önce

2013 yılı içinde defalarca trafik cezası yazma rekoru kıran bilecik trafik şube şu görüntüler için ne gibi işlem yapacak. emniyet kemeri kullanma ve hız limitleri konusundaki duyarlılıklarını burada da görmek isteriz...

Avatar
V A T A N D A S 6 yıl önce

bilecik belediyesine ait bir araç geçtiğimiz hafta içinde tokiden ev taşıamk üzere duru kent sitesinde eşya yükledi. belediyemizin böyle bir hizmeti varsa işimiz düüşnce bu hizmetten yararlanmak istiyoruz

Avatar
misafir 6 yıl önce

ceza yazma rekoru kıran emniyet mensupları neredesiniz..........

Avatar
ali 6 yıl önce

eski chp ilçe başkanı yazacak başka olay bulamamış mı
yazık.. yazacak o kadar çok şey var kiii

Avatar
misafir 6 yıl önce

bu konu son derece önemli, zira kanunen yasak olduğu gibi insan hayatını hiçe sayan bir uygulama daha da önemlisi bir yılı aşkın zamandır devam ediyor ama bir diğer konu daha var, yol üzerinde çalışma yapanların üzerlerinde uzaktan dikkati çekecek nitelikte reflektör yelek olması gerekir, önce insan ve lütfen saygı, teşekkürler sedat bey bakmak ve görmek farklıdır siz ilginizi ve değerinizi de ortaya koymuş oluyorsunuz bu yazı ile

Avatar
Recep ERTÜRK 6 yıl önce

işçilerine değer vermeyenler ne kadar suçluysa, trafik polislerimizde aynı oranda suçlular

banner369

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner520

banner390

banner510