banner566
banner401
banner422

“LAİKLİĞİN, DEVRİMCİLİĞİN SİMGESİ UĞUR MUMCU”

Korkmaz Kesik

Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun katledilişinin 22. Yılında Türkiye Gençlik Birliği İl Örgütü yazılı bir basın açıklaması yayınlayarak Uğur Mumcu’nun katledilişinden dolayı duydukları acıyı bir kez daha ifade ettiler. Uğur Mumcu’nun savunduğu değerleri her daim savunacaklarını belirten TGB üyeleri açıklamada “Emperyalizmin hizmetine girmiş, ulus ötesi güçlerin programladığı siyasal dinciliğin önderleri de Uğur Mumcu’suz bir ortamda daha huzurludurlar.” ifadelerini kullandılar.

Türkiye Gençlik Birliği Bilecik İl Örgütü, yayınladığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“24 Ocak 2015 günü tam bağımsız Türkiye’nin, gericiliğe karşı mücadelenin, cesur gazeteciliğin, laikliğin, devrimciliğin simgesi olan Uğur Mumcu’nun hunharca katledilişinin 22. Yılı.

Ulusunun ve tüm mazlumların yanında emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı duruşu sömürüye karşı emeği, gericiliğe karşı bilimi, bölücülüğe karşı ulusal bütünlüğü, faşizme karşı demokrasiyi savunmayı yaşam felsefesi yapmış Uğur Mumcu’dan kurtulmanın en kestirme yolunun onu yok etmekten geçtiğini düşünenlerin seçtiği tarihtir 24 Ocak 1993.

Katledilişler için parmak oynatmayanların; kitapları, sözcükleri, eylemleri, düşünceleri tutuklattığı bugünde aslında ülkemizde bundan 22 yıl öncesine göre değişen hiçbir şeyin olmadığını bir kez daha görüyoruz. Dün düşünenleri, konuşanları susturan bir iktidar vardı, bugün ise muhalifleri, düşünen ve konuşanları gözaltına alıp tutuklayan, ön infaz ile içerde tutarken yıllar süren yargılamalar ile cezaevlerinde adeta işkence eden bir iktidar var. Tetiği çeken, bombayı koyan piyonların ardındaki ulus ötesi azmettiricilerin, yönlendiricilerin suikasttaki konumları bu güne kadar yeterince değerlendirilmiş, aydınlatılmış değildir.

Atatürk’ ün bağımsız ülke, özgür ulus idealinin eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni çökertmenin, Mustafa Kemal’in tanımıyla “Cumhuriyet’in soylu koruyucularını” yok etmekten geçtiğini düşünenler bunun için Türk ulusunun seçkin evlatlarına yöneldiler. 

Geçmişten günümüze başta Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok ve adını sayamadığımız daha nice Cumhuriyetçi, devrimci olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk ulusunun temel değerlerinin simgeleşmiş muhafızları olan yeri doldurulamayacak bilim insanlarına, aydınlara yönelik suikastların ardındaki ulus ötesi güçler dikkatten kaçırılmamalıdır. 

Rüzgârgülü misali yön değiştiren, emperyalizmin her gün övülecek yeni bir özelliğini keşfeden numaralı cumhuriyetçiler, kuruldukları medya köşelerindeki çarpıtmalarını, sömürü savunuculuğu yolundaki demagojilerini teşhir edecek bir Uğur Mumcu’nun tedirginliğinden kurtuldukları için mutludurlar. 

Emperyalizmin hizmetine girmiş, ulus ötesi güçlerin programladığı siyasal dinciliğin önderleri de Uğur Mumcu’suz bir ortamda daha huzurludurlar.

Emperyalist yönlendirmeli etnik bölücüler, hayali ihracatçılar, kamu kaynaklarını hortumlayanlar, kaçakçılar, halkın sırtından geçinen sömürgenler koalisyonu Uğur Mumcu’nun keskin zekâsından, etkili kaleminden kurtulmanın pervasızlığı içindedirler.

Bizler Türkiye Gençlik Birliği olarak Cumhuriyetin, çağdaşlığın, demokrasinin, Atatürk devrimlerinin, ulusal bütünlüğün yılmaz savunucusu Uğur Mumcu’nun kaybından duyduğumuz acıyı bir kez daha ifade ederken, onun uğruna yaşamını verdiği değerlerin savunucusu olmayı her daim sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner503

banner520

banner620

banner390

banner592

banner510