banner566
banner401
banner422

Kooperatifçiliğe kadın eli değiyor

Ticaret İl Müdürü Şinasi Balta, kooperatiflerin desteklenmesi programına (koop-des)başvuru detaylarına ilişkin bilgiler paylaştı.

Üretim ve istihdamın artırılmasına yönelik girişimliği güçlendirmek adına yapılan proje hakkında bilgi sunan İl Müdürü Balta, “Bakanlığımız öncülüğünde, Kooperatif ve üst kuruluşlarının üretim ve istihdama katkısı olacak yatırım projelerinin desteklenmesi, faaliyetlerinde etkinlik ve verimliliğin sağlanması, teknoloji ve yeni üretim tekniklerinden yararlanmalarına katkıda bulunulması ve bireysel tasarrufların uygun kooperatif girişimcilik modelleri ile ekonomiye kazandırılması amacıyla Bakanlığımızca hazırlanan Kooperatifçilik Proje Destek Yönetmeliği 30.07.2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş, 06.03.2020 tarihli Resmi Gazetede de Yönetmelikte bazı değişiklikler yapılmıştır.

İlk uygulama olarak; KOOP-DES programına kuruluş, işleyiş ve denetimleri Ticaret Bakanlığımızca gerçekleştirilen, ortaklarının çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ve kadın emeğini değerlendirme amacı güden kooperatifler ve üst kuruluşları başvurabilecektir.

Program kapsamında; Kooperatiflerin üretim ve istihdama katkısı olacak projelerine ilişkin olarak, Makine ve/veya ekipman ile ilgili mal alımlarına; Ortaklarının en az % 90’ını kadınların oluşturduğu kooperatiflerin işletecekleri yaşlı ve engelli bakım merkezleri ile çocuk kulüpleri, kreş ve gündüz bakımevlerinin demirbaş eşya niteliğindeki yatırım malı alımlarına; Ürettikleri ürünlerin tanıtımı ve pazarlanmasına ilişkin sergi ve fuar katılımlarına yönelik hizmet alımlarına; Projelerine ilişkin nitelikli personel istihdamlarına destek verilecektir.

Proje başvurularında hibeye esas proje tutarlarının azami sınırları; Mal alımlarında 200.000 Türk Lirasını, Hizmet alımlarında 30.000 Türk Lirasını, Nitelikli personel istihdamında yıllık bir personel için 30.000 TL’yi, iki personel için toplam 60.000 TL’yi geçmeyecektir.

Üst sınırlar içerisinde proje tutarlarının, Kalkınmada öncelikli yörelerde % 75’i, diğer bölgelerde % 50’si, Kalkınmada öncelikli yöre şartı aranmaksızın ortaklarının en az % 90’ını kadınların oluşturduğu kooperatiflerde %75’i, Ticaret Bakanlığınca karşılanabilecektir. Proje tutarlarının kalan kısmı ise proje yürütücüsü kooperatif tarafından karşılanacaktır.

Programa başvurular 15 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Ticaret İl Müdürlüğümüze yapılacaktır. Konuyla ilgili detaylı bilgi için Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nün https://www.ticaret.gov.tr/kooperatifcilik/koop-des internet adresinde yayınlanan ilanda yer almaktadır.” İfadelerine yer verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner503

banner620

banner390

banner510

banner658