banner566
banner401
banner422

KAMU GÖREVİ YAPAN YARIN GAZETESİ, YAZDIĞI HABERLER İLE YİNE HAKLI ÇIKTI

Söğüt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevinde bulunurken bir sürücü kursundan haksız yere para topladığı iddiası ve bu sürücü kursunun şikayetçi olması sonucu ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Bektaş Uçkun’a 5 yıl hapis cezası verildi.

Kamu görevi yapan ve bu iddiaları haber yapan YARIN Gazetesi bir kez daha yazdıkları ile haklı çıktı.

SÜRÜCÜ KURSUNDAN HAKSIZ YERE PARA TOPLAYAN UÇKUN, CEZALANDIRILACAĞI YERDE MÜDÜR YARDIMCISI OLMUŞTU

İddialara göre Söğüt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yaparken bir sürücü kursunun şikayeti üzerine Müfettiş soruşturması geçiren ve 17 değişik maddeden şikayet edilen Bektaş Uçkun'un, Müfettiş soruşturması sonrası 6 maddeden cezai işlem görmesi öngörülmüştü.

Bunların en önemlisi ise sürücü kursundan sertifika alan kursiyerlerden makbuzsuz ve herhangi bir hesaba yatırılmadan toplanan yüksek meblağdaki paraları (yaklaşık 13 bin TL olduğu iddia ediliyor) nereye harcandığının bilinmediği iddiası olmuştu. Bu iddia sonrası Müfettişler tarafından soruşturma geçiren Uçkun’un ceza almasına hükmedilmişti.

Kınama, maaş kesimi, yer değişikliği ve makbuzsuz toplanan paraların iadesi cezalarının verildiği iddia edilen Bektaş Uçkun, iddialara göre AK Parti siyasetçileri tarafından alelacele 76. Maddeyle Bilecik Milli Eğitim Müdür Yardımcılığına getirilmişti.

Uçkun’un hakkında verilen cezai işlemler ise askıya alınırken, cezanın verildiği yer olan Söğüt Kaymakamlığı'na yazı yazılmıştı.Cezanın işlendiği yerde uygulanması gerektiği, Kaymakamlık tebligatının yapılması gerektiği bu esnada Bilecik Milli Eğitim Müdürlüğü'ne atanan Bektaş Uçkun'a cezai işlemler uygulanmadığı iddia edilmişti.

HAKSIZ YERE ALDIĞI PARALARI GERİ DE ÖDEMEDİ

Bektaş Uçkun gibi soruşturma geçiren Mustafa Güleç isimli Milli Eğitim Şube Müdürü'nün kayıp olan 8 bin 400 TL paranın yarısı olan 4 bin 200 TL'yi sürücü kursuna geri ödediği, Müfettiş raporunda "paraların geri ödenmesi gerekir" denilmesine rağmen Valilik aracılığı ile Bektaş Uçkun'un parayı geri ödemediği, yazı yazıldığı yine ödemediği için sürücü kursu tarafından yasal sürecin başlatıldığı ve Bilecik Valiliği’ne paranın tahsil edilmesi için dava açıldığı öğrenilmişti.

DAVA SONUÇLANDI: İSTİNAF YOLU AÇIK OLMAK ÜZERE UÇKUN’A 5 YIL HAPİS CEZASI

Bunların ardından  soruşturması tamamlanan Bektaş Uçkun, Bilecik İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevinden alınarak Sınıf Öğretmenliğine atanmıştı. Bu esnada sürücü kursunun kendisi hakkında haksız yere para istediği iddiasıyla  suç duyurusunda bulunmasının ardından Bektaş Uçkun’a Bilecik Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Yaklaşık 2 yıl süren dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Bektaş Uçkun’a  irtikap  (kamu görevlisinin (memur, bilirkişi vb.), icra ettiği kamu görevinin kendisine sağladığı nüfuzu kötüye kullanarak, muhatap olduğu kişilerden yarar sağlamaya veya bu kişileri yarar sağlama yönünde vaatte bulunmaya yönlendirmesi ile oluşur. İrtikap suçu, kamu görevlisinin tek taraflı olarak mağdurun iradesini etkilemesi neticesinde işlenen bir suçtur.) suçundan  5 yıl hapis cezası verilirken; sanıklara verilen ceza miktarları dikkate alınarak yasal imkansızlık nedneiyle CMYK 231 Maddesi gereğince hükmün açıklanmasına geri bırakılmasına ve TCK 50 ve 51. Maddelerinin uygulanmasına yer olmadığına, Mahkemece verilecek bir dilekçe ile ve Zabıt Katibi’nde beyanda bulunmak surretiyle Bursa Adliye Mahkemesi’nde İSTİNAF yasa yolu açık olduğuna karar verildi.

GAZETENİZ YARIN, SESİNİZ OLMAYA DEVAM EDECEK...

Diğer yandan Bektaş Uçkun ile birlikte  Bilecik Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Söğüt Milli Eğitim Şube Müdürlüğünde görev yapan Mustafa Güleç’in de aynı suçtan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldığı ve onun için de istinaf yolunun açık olduğu belirtildi.

Kamu görevi yapan ve bu iddiaları haber yapan YARIN Gazetesi bir kez daha yazdıkları ile haklı çıkarken yaptığı haberlerle kamuoyunun sesi olmaya devam edecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bektaş UÇKUN 1 yıl önce

Cafer Bey önceki haberlerinizle ilgili olarak da bir kaç hususu açıklayayım, gerçi bunları yayınlayabileceğinizi sanmıyorum ama ben görevimi yerine getireyim.
1- Bir müteahhit, Milli Eğitim Müdürlüğünde çalışan bir personelin kendisinden 500 TL para istediği ile ilgili o bölüme bakan amir olarak bana şikayete gelmiştir.
2- Anlatılan konunun bir suçu içermesi sebebiyle; suçu bildirmeme suçunu işlememek için müteahhit, tarafımdan İl Milli Eğitim Müdürüne götürülmüştür, müteahhit konuyu müdüre hanıma da aynen aktarmıştır.
3- Müdüre Hanım konuyu o zaman ki Vali Beye aktarmıştır. Vali Bey, Emniyet Müdürünü çağırarak konuyu Savcılığa intikal ettirmiştir.
4- Personel, sorgudaki ifadesinde: ben bu parayı kurumun SGK ya olan 21.000 TL borcunu ödemek için Bektaş UÇKUN’un emriyle istedim demesiyle soruşturmaya ben de dahil edildim.
5- Hakkımızda yapılan soruşturmada ben suçsuz bulundum. Fakat personelin yaptığı karşı şikayet üzerine iki Bakanlık Müfettişi, ilgili müteahhitin yaptığı doğrudan temin işlerinde bizim usulsüzlük yaptığımız gerekçesiyle yeniden soruşturma başlatmıştır.
6- Yapılan soruşturmada, tek kişiden oluşturulan bilirkişi raporuna dayandırılarak doğrudan temin işinde devleti 6.800 TL zarara uğrattığımız gerekçesiyle 6 personele ceza önermiştir. Bana da üç maaş kesimi cezası, bir uyarı cezası, 1.700 TL para cezası, devleti zarara uğratmaktan görevi kötüye kullanma suçundan yargılama ve Müdür Yardımcılığımın üzerinden alınması cezası önermiştir.
7- Tarafımdan, tek kişilik Bilirkişi Komisyonu oluşamayacağı ve raporda maddi hatalar olduğu gerekçesiyle itiraz edilmiştir. İtiraz üzerine Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Özel İdaresinden iki Mühendis ve bir Teknikerden oluşan üç kişilik Bilirkişi Komisyonu oluşturulmuştur. Komisyon, kamu zararı olmadığını ortaya koymuştur.
8- Kamu zararı olmaması üzerine para cezası ve yargılama kaldırılmıştır. 4 disiplin cezasından 3 Maaş Kesimi cezası kaldırılmış tek Kınama Cezası verilmiştir. Kalan bu bir uyarı ve bir Kınama Cezası Mahkemeye verilmiştir. Mahkeme bu iki cezayı da kaldırmıştır.
9- Geriye bir tek sonuçsuz kalan ve olmayan kamu zararına dayandırılan Müdür Yardımcılığımın üzerimden alınması işlemi kalmıştır. O konu da istinaf Mahkemesindedir.
Dediğim gibi Allah var gam yok ve iyi ki Mahkeme-i kübra var.

Avatar
Bektaş UÇKUN 1 yıl önce

Cafer Bey bir yazınızda dürüst gazeteci olduğunuzdan söz etmiş ve Belediye ile ilgili bir haberinizi örnek vermiştiniz. Ben de Cafer Beyin bu söylediği belki doğrudur diye umutlandım. O yazınızdan cesaret alarak bu iki yorumu yaptım. Belki dürüst gazeteciliğiniz ve etik değerler adına cevap hakkı vermek için bu iki yorumumu yayınlarsınız.

Avatar
Ogretmen 1 yıl önce

Ne yani bu insan sinif öğretmenliği mi yapıyor bir taraftan.Yazik yetiştireceği nesile

Avatar
Recep Ertürk 1 yıl önce

Yarın gazetesinin göstermiş olduğu dürüst ve tarafsız habercilik ilkesinden dolayı tebrik ederim...

Avatar
Öğretmeniz 1 yıl önce

Bu milli eğitim de neler oluyor biraz daha araştırılsa daha ne haltlar çıkacak

Avatar
nerede adalet 1 yıl önce

cafer bey şu anki milli eğitim müdürünü de bir araştırmısınız bakın neler çıkacak

Avatar
Öğretmen 1 yıl önce

Mahkeme-i Kübra mı? Bekle orda...

Avatar
Misafir 1 yıl önce

Yukarda adi gecen Milli Egitim Mudurlugunun SGK ya olan PARA CEZASI nin, ilgili birim personeline rucu ettirilmesinde ilgili birim amirlerinin de silsilei olarak sorumlu tutulmalari gerekirken, nasil bir sorusturma ile muaf tutulup siyrildiklari mahkeme i kubraya kalacagi, var ise haklarini helal etmediklerinin de bilinmesi...

banner524

banner92

banner503

banner520

banner390

banner510