banner594
banner401
banner422

Belediye Başkanı Semih Şahin, son günlerde Bilecik kamuoyunu meşgul eden Belediye’den çıkartılan işçilerle ilgili basın açıklaması düzenledi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı’nda İl Başkanı Metin Yaşar ve İlçe Başkanı Berna Pamukçu’yu yanına alarak açıklama yapan Başkan Semih Şahin, kendilerini partizanlıkla suçlayanların yaptıklarının ortada olduğunu söylerken, Belediye’den toplamda 32 kişinin işten çıkartıldığını ve bu işçilerin 17’sinin  sözleşmeleri biten ve ‘Geçici işçi’ statüsünde istihdam edilmek üzere işe alınmış olduklarını diğerlerinin ise özelleştirilen mezbaha çalışanı ve Mülkiye Müfettişi’nin raporu çerçevesinde memur olmadıkları için çalıştırılan Zabıta ve İtfaiye personeli olduğunu söyledi.

Bunun yanı sıra Milletvekili Selim Yağcı’nın 17 akrabasının, eski Belediye Başkanı Nihat Can’ın oğlunun ve AK Parti İl Başkanı Fikret Karabıyık’ın eşi ile kardeşinin ise hali hazırda hala Belediye’de çalıştıklarını vurgulayan Başkan Şahin, liyakata önem verdiklerini, işini yapan herkes ile çalışmaya devam edeceklerini aktardı. Diğer yandan etrafta laf kalabalığı yapanların da yanlış bilgiye sahip olduğunu söyleyen Başkan Şahin, kendisinden bu yönde herhangi bir bilgi alınmadığını da söyledi.

“Bizi emek düşmanlığı ile suçlayanlar TYP’den işçi verilmediğinde neredeydiler?”

Başkan Semih Şahin, Belediye’den çıkartılan işçilere yönelik, TYP’den kendilerine işçi verilmediği söyleyerek;

“biz seçimi kazanıp geldiğimizde 85 tane TYP’li işçi bize verilmediğinde bizi emek düşmanlığı ile suçlama cesaretini gösterenler neredeydi? TYP bize verilmediği için 85 kişinin işlerine son verildi, bu çerçevede biz emekten yanayız. Geçtiğimiz dönemde şu anda Sayıştay tarafından soruşturma geçiriyor olsak ta Asgari Ücreti 2 bin 200 uyguladık. Önümüzdeki dönemde Asgari Ücret’i 2 bin 500 olarak uygulayacağız. Parti genel başkanımızın ağzından çıkan bizim için yeterlidir, biz her zaman emekten yana tavrımızı aldık, emekten yana olmayanlar 2 bin 324  lira ile kalıp ‘sürpriz yapacağız’ deyip işverene sürpriz yapıp işçiyi yine yolda bıraktılar” dedi.

“Bunların adı da ‘Geçici işçi’ zaten”

Belediye’den toplamda 32 kişinin işten çıkartıldığını aktaran Başkan Semih Şahin, bunların 17 tanesinin zaten ‘Geçici işçi’ statüsünde olduklarını söyleyerek, “biz toplamda dün itibariyle netleşmiş olarak 32 kişiyi işten çıkarttık. Çıkartma gerekçelerimiz; bunların 17 tanesi zaten geçici işçi statüsündeydi, yani 4 aylığına yada 6 aylığına alınmış ve süreleri bitmiş insanlar, bunların adı da ‘Geçici işçi’ zaten” ifadelerine yer verdi.

“Yasa o dönem uygulanmamış ama şimdi bize uygulanıyor”

Denetlemeler sırasında Mülkiye Müfettişi’nin kendilerine sunduğu rapor doğrultusunda memur olmayanların İtfaiye ve Zabıta birimlerinde çalıştırılamayacağının aktarıldığını söyleyen Başkan Şahin, kendilerine çifte standart uygulandığını belirtti.

Başkan Şahin, “biliyorsunuz her yıl belediyeler geçici istihdam yetkisi alır ve dönemsel olarak yaza doğru park bahçeler, kışa doğru karla mücadele gibi sebeplerle belirli sayıda sezonsal çalışanı alır ve süreleri bittiğinde çıkartır. Burada bizde çoğunluk bu gruptur, ikinci grubumuz ise; yine Mülkiye Müfettişi’nin raporu doğrultusunda bize Zabıta ve İtfaiye gibi birimlerde memur olmayanların çalışmasının yasak olduğu söylendi. Ben dedim; bunların hepsi bizim dönemimizden önce çalışıyordu, neden o zaman söylemediniz, yasa o dönem uygulanmamış ama şimdi bize uygulanıyor, o yüzden Zabıta’da memur olmayan 5 kişi var, böylelikle Mülki Müfettişi’nin raporu sonucunda çıkmıştır. Bunun dışında 32 kişinin gerekçesi var, biz mezbahamızı biliyorsunuz  özelleştirdik oradaki çalışanlarımızdan çıkanlar oldu ve toplamda sayımız 32 kişidir” dedi.

“Benimle çalışan arkadaşlarımın 20’si Selim Yağcı’nın akrabası”

Milletvekili Selim Yağcı ile eski Belediye Başkanı ve AK Parti İl Başkanı’nın da yakınlarının hali hazırda Belediye’de çalıştığını belirten Başkan Şahin, “bize, ‘Partizanlık yapıyorsunuz’ diyecek kişiler, bu konuda konuşuyorlar, mağduriyetten bahsediyorlar, hali hazırda benimle çalışan arkadaşlarımın 20’si Selim Yağcı’nın akrabası, bunların 13’ü yakın akrabası, 7’si uzak akrabası, aynı şekilde Nihat Can’ın oğlu ve dayısının eşi gibi. Yine Sayın Adalet ve Kalkınma Partisi’nin İl Başkanı’nın hem kardeşi, hem eşi bizde çalışıyor. O yüzden bu partizanlıkla ilgili falan daha fazla cevap vermeyeceğim, rakamlar ve varolan durum ortada” vurgusunu yaptı.

“Bunun dışında çalışan herkes yerinde duruyor”

Başkan Şahin, “bizler, onlar gibi yapmadık yapmayız da. Biz liyakat olarak hakeden herkesin işini devam ettiriyoruz. Seçimden önce dediğimiz gibi; ‘çalışan herkes bizde çalışmasına devam edecektir’ dedik. Bu konuda genel başkanımız da namus sözü verdi, bizde bu sözü tutuyoruz. Bunun dışında çalışan herkes yerinde duruyor. Biz çalışan birisini çıkartacak olsak, bu dediğiniz rakamları göremezdiniz” dedi.

“Bir şey araştırmadan atıyorlar, tutuyorlar”

Başkan Şahin, kendisine yönelik gelen eleştirilere ise verdiği cevaplarda, “kocaman Parti İl Başkanları, Sendika Başkanları bana bir alo demeden, bir şey araştırmadan atıyorlar, tutuyorlar, herkes yerini bilsin! Sen bir partinin il başkanısın, bir bilgilen ondan sonra konuş, Sendika başkanları içinde aynı şey geçerli, böyle bir şey yok, bu bir ciddiyet değil, bu işler ciddi işler sen eğer ciddi bilgilenmeyle, araştırma yapmadan bir şeyler söylersen belirli bir gün sonra seni kimse ciddiye almaz. Önce araştıracaksın, ondan sonra beyanat vereceksin.

“Geçici olarak aldıklarımızın süresi bittiği için işten çıkarttık”

Geçici işçileri çıkaracağım ki yeni dönem için İŞKUR 2020 bütçesi onayı geldiğinde proje başvurularımı yaptım, ihtiyaçlarımı belirttim. İŞKUR bana 85 kişi verdiğinde bunların hepsini geri alacağım ben, madem o kadar emek severler bunun için köstek değil destek olsunlar. Burası Bilecik, Bilecik’te bir işçinin İŞKUR kaynağı devletin kaynağıdır, hükümetin değil, git AK Parti’ye üye ol ondan sonra gel ben seni TYP’den işe alayım olmaz, o devletin parasıdır, devletin parasında hepimizin parası vardır ve hakikatten emekten  yana bir tavır alacaklarsa bunda gürültü koparanlar asıl bunda gürültü koparsınlar ve Bilecik için 85’lik kadronun alınması için mücadele etsinler ben o zaman onlara gidip teşekkür edeyim. Bırakın 32’yi 64 kişiyi Bilecik’te istihdam edelim. Bilecikliler daha çok iş sahibi olsun, Bilecik’e daha çok hizmet edelim fakat 85 kişi buradan çalınınca tık yok ondan sonra sen bunu sübvanse etmeye çalışıyorsun. Biz bundan yana değiliz sadece geçici olarak aldıklarımızın süresi bittiği için işten çıkarıldılar, yani onlarında çoğu park ve  bahçelerde çalışan personeller. Bunlar da Nisan, Mayıs aylarında TYP ile performans notlarına göre geri alınacak, onların gerçek emekten yana ve o insanların arkasında olanlar  asıl bunu çıkartmaya uğraşırlarsa ben onların samimiyetine inanırım, gerisi kuru gürültü. İki sebepten partizanlık gibi sözcükleri ağzına almasın onlar; biri belediyelerde oluşturdukları akraba kümeleri yüzünden, ikincisi de TYP’ten adamlar alırken ‘git önce partiye üye ol sonra gel’ demeleri yüzünden bu sözcüğü ağızlarına almaya hakları yok, öyle yok bedevadan iş, geniş geniş konuşmak yok, önce bir kendine bakacaksın.” 

“Biz kimsenin ekmeğiyle oynamadık”

CHP İl Başkanı Metin Yaşar ise, liyakata önem verdiklerini söyleyerek, “kimsenin ekmeği ile oynamadığımızı başkanım somut verilerle söyledi. Benim mevkidaşım talihsiz açıklamalar yapıyor, ben buradan şunu söyleyebilirim kendisine kendileri bu ilde 15 yıl bu Belediye’yi yönettiler ve bu yönetim şeklini de çok iyi biliyoruz. Bugün mevsimlik işçi olarak Belediye’ye giren herkes  AKP’nin kayıtlı üyesidir, dönüp arkalarına baksınlar. Partiye kaydı olmayan bir tane çalışan İŞKUR’dan Belediye’ye gönderilmemiştir. Yaptıkları asıl partizanlık budur, onun için bu talihsiz açıklamasından dolayı kendisini kınıyorum. Bizim haketmediğimiz tarzda bir açıklama yapıldı ama bir dönüp arkalarına bakarlarsa bu ilde partizanlığın hangi ölçeklerde yapıldığının en somut belgelerini ortaya koyan kendileridir. Biz ekmeğinin peşinde olan kimsenin ekmeğiyle oynamayız  ve oynamayacağız da. Bu tamamen  sözleşmelerinden kaynaklanan durumdan dolayıdır. Sözleşmeleri yenilenmediği için ayrılmak zorunda olan insanlar ve bunda da bir bardak suda fırtına kopardılar, bu onların çaresizliğini gösteriyor çünkü burada CHP Belediyesinin başarısı var, ortada bu başarı. Bunu nasıl karalayabiliriz bence açıklamaları bunlar, ben daha sonra bu konularla ilgili yazılı bir açıklama yapacağım” dedi.

“Biz genel başkanımızın verdiği namus sözünün gerekliliğini yerine getiriyoruz”

CHP Merkez İlçe Başkanı Berna Pamukçu,CHP olarak emek ve emekçilerin yanındayız her zaman böyle oldu, olmaya da devam edecek. Burada aslında sormamız gereken her dönemde gelen TYP destekli çalışanların kadrolarının bu dönem bize neden verilmediğidir. Bununla ilgili il başkanınım dediği gibi de detaylı bir açıklama yapılacaktır. Biz genel başkanımızın verdiği namus sözünün gerekliliğini yerine getiriyoruz. Sadece süresi dolan işçilerin işten çıkarılışı söz konusu, onun dışında yaratılan algı tamamen yanlıştır, biz yine il başkanımızla birlikte ortak bir basın açıklaması yapacağız” ifadelerine yer verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bilecikli a 3 ay önce

20si Selim Yağcının akrabası, Nihat Canın oğlu ve dayısının eşi AKP İl Başkanının hem kardeşi, hem eşi belediyede çalışıyor ve AKP il başkanı buna bir cevap ve tepkisini verir heralde ...bekliyoruz halk olarak .....

Avatar
Metin avcı 3 ay önce

Kıyımdan bahsedenler dönüp arkalarına baksınlar 2004 toplam 12 kişiyi çıkarttıkları zaman kıyım degilmiydi ona bakıp sonra kıyımdan bahsetsinler

Avatar
Merak ediyorum 2 ay önce

Başkan beyin açıklamalarını çok mantıklı buldum da anlayamadığımız birşey var..
20 Akraba Selim beyin 2 akraba Nihat beyin 2 arabada Fikret beyin.. Üstelik görevlerine devam ediyorlar. Fikret bey açıklamasında neden bunlardan bahsetmedi acaba çok merak ediyoruz, bu 24 yakın akrabanın Bilecik Belediyesinde çalışmaları büyük bir tesadüfmü?

Avatar
Angelekoma 3 ay önce

Son seçim dönemi fotoğraflarına iyi bakın , sonra belediyede çalışanlara iyi bi bakın.

banner524

banner92

banner503

banner520

banner390

banner592